Sposoby na rozstępy
fot. AdobeStock

Jak wybrać skuteczny kosmetyk na rozstępy? Podpowiadamy!

Krem czy olejek ma zapobiec rozstępom lub zniwelować istniejące blizny. Ale który wybrać?
Dominika Bielas
Sposoby na rozstępy
fot. AdobeStock
Preparaty zapobiegające rozstępom mają działanie silnie nawilżające. Stosowanie ich na zdrową skórę może zapobiegać ich powstawaniu. Jeśli jednak masz już rozstępy, możesz je spłycić, wygładzić i sprawić, by były o wiele mniej widoczne.

Zapobiegaj rozstępom

Nadmierne rozciąganie się skóry, prowadzi do zerwania sieci włókien kolagenowych tworzących strukturę skórną. W efekcie powstają na ciele sine i czerwone pręgi. Z tym problemem borykają się młodzież w okresie dojrzewania oraz osoby, które szybko przytyły w krótkim czasie. Rozstępy mogą się pojawić także u dzieci z nadwagą lub u osób intensywnie uprawiających sport. Najczęściej jednak jest to zmartwienie przyszłych mam. Takie ślady pojawiają się u ok. 60 proc. ciężarnych. Dzieje się tak w wyniku intensywnego rozciągania skóry oraz zmian hormonalnych. Jeśli spodziewasz się dziecka i czujesz, że skóra jest napięta lub swędzi, koniecznie zacznij działać!

Sine i czerwone kreseczki najczęściej pojawiają się na brzuchu, biodrach i piersiach, czyli tych częściach ciała, na których skóra w ciąży jest najbardziej napięta. To tym miejscom poświęć najwięcej uwagi. Niektórzy uważają, że skłonność do rozstępów jest genetyczna. Jest w tym wiele prawdy, ale zawsze jednak warto poprawić elastyczność skóry, by maksymalnie zapobiec ich powstaniu. W tym celu zadbaj o systematyczną pielęgnację ciała! Zacznij się smarować kremami, zanim zauważysz pierwsze rozstępy, najlepiej po 3 miesiącu ciąży.
Zgłoś się do lekarza, jeśli swędzenie obejmuje całe ciało. Lekarz sprawdzi, czy nie jest to objaw cholestazy ciążowej.
Redakcja poleca: Jak pozbyć się rozstępów? - film
Skazana na życie z pociążowymi rozstępami? Zapomnij o tym! Znamy skuteczny zabieg na rozstępy.

Gdy pojawią się w ciąży

Jeśli nie udało się zapobiec pękaniu skóry, nie poddawaj się. Możesz sprawić, by ślady były jak najmniej widoczne. Warto wiedzieć, że im później zaczniesz walczyć z rozstępami, tym gorzej, bo blizna będzie coraz bardziej narastać. Rozróżniamy dwie fazy rozstępów: różową (wczesną), gdy kremy bogate w kolagen oraz masaż spokojnie powinny dać sobie radę z likwidacją problemu, oraz białą (bliznowatą, późną), gdy w miejscu pęknięcia pojawia się tkanka bliznowata, tu jedyną metodą zwalczania rozstępów będą już zabiegi i preparaty na blizny.

Kremy, maści i olejki na rozstępy

Przydadzą się specjalne kremy na rozstępy, żele lub olejki. Preparaty te zawierają najczęściej masło kakaowe, witaminę E, kolagen, elastynę i masło Shea. Ostatnio bardzo popularny w walce z rozstępami jest olej kokosowy, który zasługuje na miano superkosmetyku, gdyż ma wiele różnych zastosowań. W składzie kosmetyków szukaj także olejków:
  • z jojoby,
  • migdałowego,
  • z zarodków pszennych,
  • oliwy z oliwek.
Te substancje najskuteczniej zapewnią skórze wilgotność oraz sprawią, że stanie się elastyczna i miękka. Jeśli spodziewasz się dziecka, upewnij się, że kosmetyk jest przeznaczony dla przyszłej mamy lub mamy karmiącej.
 

Masaż na rozstępy

Zarówno w przypadku zapobiegania, jak i redukcji istniejących rozstępów, warto wiedzieć, że superkosmetyk to za mało. Bardzo ważnym elementem ujędrniania skóry jest masaż ciała np. podczas kąpieli pod prysznicem albo tuż po niej. Jeśli jesteś w ciąży, pamiętaj, by omijać górną część brzucha, żeby niechcący nie wywołać przedwczesnych skurczów macicy. Możesz masować skórę, wcierając w nią kosmetyk albo na sucho, posługując się szczotką. Ewentualnie – wykonując masaż punktowy – w takim przypadku dwoma palcami chwytaj skórę i unoś ją lekko kawałek po kawałku, poruszaj i puszczaj.
Nie bez znacznia jest także zdrowa dieta i picie dużej ilości wody!
 
 
Doładuj
Przeładuj