łóżeczko dziecięce i kołyska ze szczebelkami w pokoiku maluszka
fot. Adobe Stock

Kołyska czy jednak łóżeczko? Co wybrać dla noworodka i niemowlęcia? (Wady i zalety)

Zarówno łóżeczko ze szczebelkami, jak i kołyska ma swoich zwolenników i przeciwników. Tak naprawdę jednak, nie trzeba wybierać jednego zamiast drugiego, a raczej najpierw kołyskę, później łóżeczko. Dlaczego? Oto plusy i minusy obu mebelków do spania.
Weronika Zagojska
łóżeczko dziecięce i kołyska ze szczebelkami w pokoiku maluszka
fot. Adobe Stock
Klasyczne łóżeczko (drewniane, wykonane z materiału lub innych tworzyw) to zwykle pierwszy wybór większości rodziców. Dlaczego? Widok dziecka śpiącego lub wyglądającego przez szczebelki jest mocno utrwalony w naszej zbiorowej wyobraźni i kulturze. Styl życia ma wpływ na to gdzie i jak usypiamy dzieci.

Dlatego dziś wśród łóżeczek dziecięcych pojawiły się także model dostawne - dostawiane do łóżka rodziców, a także wersje składane, łóżeczka turystyczne idealne do podróżowania. Współczesne kołyski mają rozmaite rozmiary, funkcje i akcesoria, ale przede wszystkim podkreśla się ich niezwykle korzystny wpływ na rozwój dziecka. Są też modele drewniane i ze szczebelkami.

Czy można powiedzieć jednoznacznie, że łóżeczko lub kołyska jest lepsza? Wszystko zależy od tego ile możemy wydać, ile mamy miejsca, jakie są nasze potrzeby oraz czego potrzebuje maluch. Możemy jednak wskazać charakterystyczne cechy, którymi różnią się oba typy mebelków do spania.


Oto najważniejsze cechy obu domowych sprzętów przeznaczonych dla dzieci do spania i szczegółowe różnice.

Kołyska dla dziecka

Funkcja kołysania jest nie do przecenienia, ale dziś klasyczne łóżeczka ze szczebelkami też mają taką funkcję. Kołysanie jest zalecane przez specjalistów. To ruch, który uspokaja, przypomina noworodkom i kilkumiesięcznym niemowlętom poczucie bezpieczeństwa jeszcze z brzuszka mamy. Kołysanie wpływa również korzystnie na rozwój mózgu malucha. Dlatego niektóre dzieci nie czują się zbyt dobrze położone w stabilnym, dużym łóżeczku, zwłaszcza jeśli to dotyczy tzw. IV trymestru ciąży, a więc okresu po porodzie, kiedy maluch oswaja się z nowymi warunkami i światem.

Zwykle standardowe kołyski są dosyć małe ok. 90X40 cm (choć zdarzają się większe sensoryczne i podwieszane modele kołysek) i maluchy bardzo szybko z nich wyrastają, a to może być nieopłacalne finansowo dla rodziców. Niewielki rozmiar może być jednak też zaletą, kiedy mamy mało miejsca, a nie jesteśmy pewni czy maluch na pewno polubi duże łóżeczko już od samych narodzin.

Kołyska zwykle też pozwala na łatwiejsze przesuwanie mebelka w różne miejsca. Niestety jak tylko dzieci zaczynają być ciekawskie, ruchliwe i siadają – kołyski stać się dla nich niebezpieczne. Trzeba wówczas malucha przenieść do jakiegoś łóżeczka lub niskiego, zabezpieczonego odpowiednio łóżka.

Przy wyborze kołyski konieczne jest sprawdzanie bezpieczeństwa:
 • stabilności,
 • czy ma regulację
 • oraz całkowitą blokadę bujania,
 • a także regulację poziomu materaca.
Najnowsze badania dowodzą, że korzystniejszy dla dzieci jest ruch kołyszący pionowy niż tradycyjnie poziomy (na boki). Jeśli więc nowoczesna kołyska ma taką możliwość, tym lepiej. Stąd pojawiły się też nowoczesne kołyski podwieszane.

Zobacz też: Jak nie przesadzić z ilością rzeczy w łóżeczku niemowlaka?

Zalety kołysek:

 • kołysanie ma wyjątkowo korzystny wpływ na rozwój dziecka
 • uspokajają i pomagają zasnąć
 • dają poczucie bezpieczeństwa
 • mają mniejszy rozmiar (zmieszczą się tam, gdzie nie postawimy łóżeczka)
 • są łatwiejsze do przenoszenia

Wady kołysek:

 • dziecko bardzo szybko z nich wyrasta (i tak trzeba mieć potem inny mebel)
 • są stosunkowo drogie
 • trudniej dobrać odpowiedni i dobrej jakości materac (ze względu na wymiary)
 • często trzeba też zdejmować i prać pokrowce

Cena: od ok. 200 – 1500 zł
Redakcja poleca: Wybieramy pierwszą zabawkę - przytulaczka dla niemowlaka - film
Dowiedz się, po co niemowlakowi zabawka. Sprawdź, co to są przytulaczki i zobacz te najpiękniejsze.

Łóżeczko dla dziecka

Łóżeczko tradycyjne to rozwiązanie na kilka-kilkanaście miesięcy, a nawet lat. Dzięki wielu nowoczesnym funkcjom, może być dostawiane do łóżka rodziców, być wielofunkcyjnym meblem lub meblem, który rośnie razem z dzieckiem przeobrażając się w większe łóżko lub sofę. Niektóre łóżeczka mają też możliwość bujania! Zwykle zabiera dużo więcej miejsca i ze względu na stabilność i rozmiar (wymiary wew. 120x60 cm oraz 140x70 cm) nie można go swobodnie przenosić. Nawet jeśli są kółka, nie tak łatwo nim manewrować.

Zobacz też: Hity z Instagrama - najpiękniejsze łóżeczka dla dzieci
Specjaliści również potwierdzają, że szczebelki sprzyjają rozwojowi fizycznemu dzieci, maluchy na nich się podciągają lub przytrzymują do siadania i stawania. Niestety mogą też być jednocześnie niebezpieczne, bo maluch często wsadaz między nie głowę lub kończyny.

Zalety łóżeczek:
 
 • stabilna konstrukcja
 • starcza na lata
 • mogą mieć funkcję bujania
 • mają wiele rozbudowanych wersji
 • są łatwe w utrzymaniu czystości

Wady łóżeczek:
 • zabierają dużo miejsca
 • nie można ich łatwo przenosić
 • szczebelki bywają niebezpieczne
 
Cena:
od ok. 150 – 1000 zł
[content:0_19338,1_4500,1_3310,0_20474:CMNews]

Łóżeczko i kołyska: akcesoria i funkcje

Oba modele mebelków dziecięcych do spania mogą mieć w komplecie mnóstwo przydatnych lub atrakcyjnych dodatków. Niektóre modele są bardzo rozbudowane. Przy wyborze mebla, warto więc sprawdzić jakie dodatki mieszczą się w cenie i czy na pewno chcemy je mieć. 
Akcesoria i dodatkowe funkcje łóżeczek i kołysek - infografika

Warto pamiętać, że: meble dla dzieci są kontrolowane przez służby europejskie. Muszą spełniać aż kilkadziesiąt norm i zdobyć odpowiednie certyfikaty potwierdzające jakość. Co zwykle podlega kontroli? Materiały, z których zrobione jest łóżeczko oraz toksyczność użytych farb i lakierów.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy