Noworodek
fot. Fotolia

Co lubi noworodek, czego nie lubi, czego się boi: sprawdziliśmy!

Noworodek lubi, jak karmisz go piersią, przytulasz, głaszczesz. Boi się głośnych dźwięków, hałasu. Czego jeszcze? Opowiada neuropsycholog.
Katarzyna Pinkosz
Noworodek
fot. Fotolia
Zastanawiałaś się kiedyś, co lubi noworodek, czego nie lubi, a czego się boi? Warto poznać jego świat. Dzięki temu lepiej zrozumiesz noworodka i pewniej poczujesz się w roli mamy. Co lubi noworodek, czego nie lubi, a czego się boi, wyjaśnia dr hab. Agnieszka Maryniak, neuropsycholog.

1. Noworodek myśli, że jest częścią mamy

Dla noworodka on i mama są jedną całością. To, że nie jest częścią mamy, tylko odrębną istotą, niemowlę zacznie rozumieć dopiero, gdy będzie mieć około pół roku. A dopiero po ośmiu miesiącach życia zacznie rozumieć, że gdy znikasz mu z oczu, to nie przestajesz istnieć.
Co lubi noworodek? Lubi, jak jesteś blisko. Dlatego znajdź dla dziecka jak najwięcej czasu. Da mu to poczucie bezpieczeństwa.
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.

2. Dla noworodka najważniejsza jest bliskość mamy

Zapach, odgłos bicia serca, twój głos noworodek zna najlepiej. Gdy noworodek płacze, a wiesz, że nie dokucza mu głód ani pragnienie, weź je na ręce i przytul do siebie. W objęciach mamy płaczącemu dziecku najłatwiej się uspokoić.
Co lubi noworodek? Lubi, gdy przytulasz go do siebie.

3. Noworodek marznie znacznie szybciej niż dorośli

W życiu płodowym dziecko przebywało w temperaturze około 36,5–37°C. Od momentu narodzin w jego świecie jest chłodniej o mniej więcej 15°C! W dodatku jeszcze niezbyt sprawnie pracują jego mechanizmy termoregulacji, czyli przystosowywania się do zmian temperatury. Dlatego dziecko w pierwszych dniach i tygodniach życia łatwo marznie.
Sprawnie przewijaj noworodka, przebieraj i kąp, by nie marzł. Gdy śpi, otulaj je miękkim kocykiem.
Co lubi noworodek? Ciepło.

4. Noworodek widzi dość niewyraźnie

Noworodek widzi, najwyraźniej przedmioty znajdujące się 20–30 cm od jego oczu, obraz jest nieostry.
Chętniej niż zabawkom noworodek przypatruje się twarzom ludzi. Jak najczęściej pochylaj się nad dzieckiem – pozwól mu obserwować Ciebie (możesz robić śmieszne miny). Pierwsze zabawki dla malca muszą być w wyrazistych, kontrastujących barwach.
Co lubi noworodek? Obserwować twoją twarz.

5. Noworodek uwielbia bawić się w naśladowanie

Dziecko od urodzenia chce nawiązać kontakt z Tobą i z innymi bliskimi. Robi to bardzo aktywnie. Naukowcy zaobserwowali, że już dwudniowy noworodek próbuje naśladować mimikę twarzy mamy, gdy nachyla się nad nim. Z czasem dziecko będzie potrafiło – patrząc, jak Ty to robisz – otwierać buzię, wysuwać lekko język.
Gdy chcesz dziecko nakarmić piersią, rozmawiaj z nim. Poproś, by otworzyło buzię. I pokaż, jak ma to zrobić.
Co lubi noworodek? Patrzeć na Ciebie i naśladować Cię.

Zobacz: Najlepsze pozycje do karmienia piersią.

6. Noworodek chce Ci powiedzieć, czego potrzebuje

Początkowo językiem noworodka jest tylko płacz. Wkrótce zauważysz, że dziecko płacze inaczej, gdy czuje głód, inaczej, jeśli się czegoś przestraszyło, jeszcze inaczej – kiedy jest zmęczone. Z czasem niemowlę nauczy się innych sposobów informowania o swoich potrzebach.
Nie karm dziecka, gdy tylko zapłacze. Jeśli niedawno jadł, raczej nie jest głodny. Może nie odbiło mu się powietrze po jedzeniu i boli brzuszek? Uwiera pieluszka? Albo jest zmęczony?
Czego nie lubi noworodek? Nie lubi, gdy go nie rozumiesz.

7. Noworodek dobrze rozpoznaje ton Twojego głosu

To prawda, że niemowlę nie rozumie jeszcze sensu wypowiadanych przez Ciebie słów. Za to bardzo szybko uczy się dobrze odróżniać przyjazny ton głosu od zagniewanego. Gdy powiesz coś w złości i zdenerwowaniu, dziecko przestraszy się i rozpłacze. Uspokaja się za to, gdy mówisz do niego spokojnym, łagodnym tonem.
Gdy podchodzisz do malca, bądź opanowana. Jeżeli płacze, najpierw uspokój siebie, a dopiero potem dziecko.
Czego nie lubi noworodek? Gdy jesteś zdenerwowana.

8. Noworodek uwielbia kołysanie, głaskanie, masowanie

Kołysanie, głaskanie, masowanie: to uspokaja noworodka. Masaż i głaskanie pobudzają też receptory nerwowe: dzięki temu pewne części mózgu dziecka szybciej dojrzewają
Noworodek potrzebuje, byś go przytuliła, głaskała, tuliła. Rób to jak najczęściej, niezależnie, czy twoje dziecko jest chłopcem, czy dziewczynką. Z badań amerykańskich psychologów wynika, że do końca pierwszego roku życia chłopcom okazuje się pięć razy mniej czułości niż dziewczynkom.
Co lubi noworodek? Przytulanie, masaż, bliskość.

9. Noworodek chciałby mieć stały rozkład dnia

Noworodek nie potrafi jeszcze odróżnić dnia od nocy. Będzie mu znacznie łatwiej przystosować się do świata, jeśli będzie wiedział, co się wokół niego dzieje. Ułatwi mu to w miarę stały „program” dnia.
Takie czynności jak przewijanie noworodka, ubieranie, karmienie, zabawa, spacer staraj się wykonywać mniej więcej w tej samej kolejności. Ważne są wieczorne rytuały: kąpiel, ubieranie, ostatnie karmienie.
Co lubi noworodek? Przewidywalność.

10. Noworodek nie znosi gwałtownej zmiany pozycji

Jeśli szybko podniesiesz noworodka, przestraszy się. Dziecko ma wtedy wrażenie, że grozi mu upadek.  Noworodek gwałtownie rozprostowuje rączki i nóżki, a potem szybko je podkurcza, jakby w odruchu samoobrony.
Zawsze powoli podnoś i kładź dziecko. Mów przy tym, co robisz. Nie wykonuj gwałtownych ruchów.
Czego boi się noworodek? Gwałtownej zmiany pozycji.

11. Noworodek boi się głośnych, ostrych dźwięków

Dzwonek do drzwi, trzaśnięcie drzwiami, krzyk – noworodek tego nie lubi. Reaguje tzw. odruchem Moro: gwałtownie rozprostowuje nóżki i rączki. Lęk widać też na buzi dziecka.
Ścisz dzwonek przy drzwiach wejściowych oraz w telefonie; staraj się nie włączać głośno telewizora, radia. A przede wszystkim: nie podnoś głosu, gdy mówisz przy dziecku.
Czego boi się noworodek? Hałasu, krzyku, nagłych, głośnych dźwięków.

12. Noworodek potrzebuje dużej ilości snu

Układ nerwowy dziecka nie potrafi dać sobie rady z ogromną ilością bodźców, jaka do niego dociera. Dlatego okresy aktywności noworodka są krótkie. Dziecku potrzebny jest sen. Podczas snu pracuje jednak kora mózgowa, a układ nerwowy zapamiętuje to, czego dziecko nauczyło się w okresie czuwania. 
Gdy widzisz, że dziecko nie patrzy już na Ciebie z uwagą, odwraca główkę, przestaje się interesować pokazywaną zabawką, nie zabawiaj go! Najprawdopodobniej po chwili zaśnie.
Czego nie lubi noworodek? Gdy nie pozwalasz mu zasnąć, gdy jest zmęczony.

13. Noworodek jest indywidualistą od urodzenia

Twoje dziecko ma niepowtarzalną osobowość. Ukształtowały ją geny, także okres ciąży, porodu i wszystko to, co dzieje się wokół dziecka już od chwili urodzenia.
Staraj się poznać charakter dziecka. Nie martw się, jeśli śpi mniej niż inne niemowlęta i bardziej absorbuje twoją uwagę. Jedne dzieci są bardziej spokojne, inne raczej ruchliwe. Nie naginaj dziecka do swoich wyobrażeń. Kochaj je takie, jakie jest.
Czego nie lubi noworodek? Noworodek nie lubi, gdy porównujesz go z innymi dziećmi.

Przeczytaj koniecznie: Wiemy, co widzi, słyszy i czuje noworodek.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 17 głosy

Zobacz także

Popularne tematy