GRY
 
 

Co lubi noworodek, czego nie lubi, czego się boi: sprawdziliśmy!

Noworodek lubi, jak karmisz go piersią, przytulasz, głaszczesz. Boi się głośnych dźwięków, hałasu. Czego jeszcze? Opowiada neuropsycholog.

Noworodek
fot. Fotolia
Zastanawiałaś się kiedyś, co lubi noworodek, czego nie lubi, a czego się boi? Warto poznać jego świat. Dzięki temu lepiej zrozumiesz noworodka i pewniej poczujesz się w roli mamy. Co lubi noworodek, czego nie lubi, a czego się boi, wyjaśnia dr hab. Agnieszka Maryniak, neuropsycholog.

1. Noworodek myśli, że jest częścią mamy

Dla noworodka on i mama są jedną całością. To, że nie jest częścią mamy, tylko odrębną istotą, niemowlę zacznie rozumieć dopiero, gdy będzie mieć około pół roku. A dopiero po ośmiu miesiącach życia zacznie rozumieć, że gdy znikasz mu z oczu, to nie przestajesz istnieć.
Co lubi noworodek? Lubi, jak jesteś blisko. Dlatego znajdź dla dziecka jak najwięcej czasu. Da mu to poczucie bezpieczeństwa.
Redakcja poleca: Czemu zmieniły się zasady podawania wit. K noworodkom? Mówi pediatra [WIDEO]
Jeszcze niedawno noworodki dostawały kropelki z wit. K przez prawie całe 3. miesiące życia – teraz to się zmieniło. Pediatra tłumaczy, dlaczego.

2. Dla noworodka najważniejsza jest bliskość mamy

Zapach, odgłos bicia serca, twój głos noworodek zna najlepiej. Gdy noworodek płacze, a wiesz, że nie dokucza mu głód ani pragnienie, weź je na ręce i przytul do siebie. W objęciach mamy płaczącemu dziecku najłatwiej się uspokoić.
Co lubi noworodek? Lubi, gdy przytulasz go do siebie.

3. Noworodek marznie znacznie szybciej niż dorośli

W życiu płodowym dziecko przebywało w temperaturze około 36,5–37°C. Od momentu narodzin w jego świecie jest chłodniej o mniej więcej 15°C! W dodatku jeszcze niezbyt sprawnie pracują jego mechanizmy termoregulacji, czyli przystosowywania się do zmian temperatury. Dlatego dziecko w pierwszych dniach i tygodniach życia łatwo marznie.
Sprawnie przewijaj noworodka, przebieraj i kąp, by nie marzł. Gdy śpi, otulaj je miękkim kocykiem.
Co lubi noworodek? Ciepło.

4. Noworodek widzi dość niewyraźnie

Noworodek widzi, najwyraźniej przedmioty znajdujące się 20–30 cm od jego oczu, obraz jest nieostry.
Chętniej niż zabawkom noworodek przypatruje się twarzom ludzi. Jak najczęściej pochylaj się nad dzieckiem – pozwól mu obserwować Ciebie (możesz robić śmieszne miny). Pierwsze zabawki dla malca muszą być w wyrazistych, kontrastujących barwach.
Co lubi noworodek? Obserwować twoją twarz.

5. Noworodek uwielbia bawić się w naśladowanie

Dziecko od urodzenia chce nawiązać kontakt z Tobą i z innymi bliskimi. Robi to bardzo aktywnie. Naukowcy zaobserwowali, że już dwudniowy noworodek próbuje naśladować mimikę twarzy mamy, gdy nachyla się nad nim. Z czasem dziecko będzie potrafiło – patrząc, jak Ty to robisz – otwierać buzię, wysuwać lekko język.
Gdy chcesz dziecko nakarmić piersią, rozmawiaj z nim. Poproś, by otworzyło buzię. I pokaż, jak ma to zrobić.
Co lubi noworodek? Patrzeć na Ciebie i naśladować Cię.

Zobacz: Najlepsze pozycje do karmienia piersią.

6. Noworodek chce Ci powiedzieć, czego potrzebuje

Początkowo językiem noworodka jest tylko płacz. Wkrótce zauważysz, że dziecko płacze inaczej, gdy czuje głód, inaczej, jeśli się czegoś przestraszyło, jeszcze inaczej – kiedy jest zmęczone. Z czasem niemowlę nauczy się innych sposobów informowania o swoich potrzebach.
Nie karm dziecka, gdy tylko zapłacze. Jeśli niedawno jadł, raczej nie jest głodny. Może nie odbiło mu się powietrze po jedzeniu i boli brzuszek? Uwiera pieluszka? Albo jest zmęczony?
Czego nie lubi noworodek? Nie lubi, gdy go nie rozumiesz.

7. Noworodek dobrze rozpoznaje ton Twojego głosu

To prawda, że niemowlę nie rozumie jeszcze sensu wypowiadanych przez Ciebie słów. Za to bardzo szybko uczy się dobrze odróżniać przyjazny ton głosu od zagniewanego. Gdy powiesz coś w złości i zdenerwowaniu, dziecko przestraszy się i rozpłacze. Uspokaja się za to, gdy mówisz do niego spokojnym, łagodnym tonem.
Gdy podchodzisz do malca, bądź opanowana. Jeżeli płacze, najpierw uspokój siebie, a dopiero potem dziecko.
Czego nie lubi noworodek? Gdy jesteś zdenerwowana.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!