niemowlę, pielęgnacja niemowlaka, noworodek

Co lubią (prawie) wszystkie noworodki – lista dziecięcych przebojów

Nowo narodzone dzieci są różne, ale ich upodobania bywają podobne, przynajmniej w kilku zasadniczych sprawach. Sprawdź, czym możesz zyskać ich sympatię.
Małgorzata Wódz
niemowlę, pielęgnacja niemowlaka, noworodek
Nowo narodzone dziecko jest dla świeżo upieczonych rodziców wielką zagadką. Aby ją rozwiązać, najlepiej przez jakiś czas je obserwować. Zazwyczaj szybko okazuje się, co lubi noworodek, a co wprawia go w zły humor, który zwykle objawia się głośnym płaczem.

1. Przytulne miejsca
Noworodek raczej nie przepada za dużym łóżeczkiem. Preferuje mniejsze, przytulniejsze kołyski. Odpowiadają mu też beciki i rożki, w które może być opatulony. Niektóre dzieci poczują się idealnie dopiero, gdy przykryjesz im rączki i uszko.

2. Wtulanie w ciało rodzica
Dotykanie, masowanie, głaskanie jest dla dziecka bardzo ważne. Delikatny, czuły dotyk nie tylko uspokaja, ale również pobudza wydzielanie hormonu wzrostu i wspomaga układ odpornościowy.
Układaj często małego golaska na twoim nagim brzuchu i piersiach. Pamiętaj tylko, że musi być mu ciepło (sprawdź: Jak kangurować dziecko?)

3. Kołysanie i noszenie na rękach
Noworodki przepadają za delikatnym kołysaniem, huśtaniem, bujaniem i noszeniem na rękach. Dzieci, których rodzice często to robią, mniej się boją nowego, nieznanego świata, czują się pewniej, są spokojniejsze. Szybko zauważysz, że dziecko zasypia, kiedy je kołyszesz albo wozisz w wózku. Tu nie chodzi tylko o przyjemność. Taki ruch jest ważny dla rozwoju. Stymuluje układ przedsionkowy, który bywa określany szóstym zmysłem. To on pomaga orientować się w przestrzeni, panować nad własnym ciałem. Bujając maluszka, pobudzasz ten układ do pracy – kołysane dzieci szybciej uczą się chodzić i mówić.

4. Patrzenie na...
Wzrok nowo narodzonych dzieci trudno nazwać dobrym, bo ich pole widzenia jest ograniczone. Mimo to udało się ustalić, na co maluchy mają swoje ulubione obrazy.
  • ...ludzi. Noworodki szczególną uwagę zwracają na twarz osoby, która się nad nimi pochyla, zwłaszcza jeśli jest ładna. Najciekawsze są dla nich oczy i usta. Aby lepiej poznać te intrygujące miejsca, po jakimś czasie próbują do nich sięgać rączką. Starają się też naśladować mimikę. Pochylaj się nad dzieckiem powoli, by go nie zaskoczyć lub nie przestraszyć. Podążaj za jego pierwszymi minkami, masz szansę w ten sposób nawiązać z nim pierwszy kontakt.
     
  • ...przedmioty w ruchu. Mogą przykuć uwagę dziecka nawet na 10 minut. Kiedy dziecko nie śpi, jego wzrok błądzi w przestrzeni, dlatego powieś mu nad łóżeczkiem karuzelę, by miał się czemu przyglądać. Inne rzeczy, np. piękne obrazki na ścianie, są jeszcze poza zasięgiem małych oczu.
     
  • ...kontrastujące kolory. Na tym etapie najbardziej atrakcyjne dla malucha są przedmioty w silnie kontrastujących barwach, przede wszystkim czarno-białe. Wybierając karuzelę nad łóżeczko, poszukaj takiej, która oprócz barwnych zabawek, ma też elementy w czarno-białe paski, kropki itp. Czarne kwadraty, koła i pasy możesz również namalować na zwykłej kartce i powiesić ją przy łóżeczku.

Najlepsza karuzela nad łóżeczko - sprawdź opinie

5. Słuchanie ludzi
Noworodki przychodzą na świat ze świetnym słuchem. Badania wykazały, że spośród różnych dźwięków zdecydowanie wolą głos ludzki, zwłaszcza kobiecy. Jeśli maluszek słyszy dwa dźwięki tej samej wysokości: jeden wydany przez człowieka, inny przez instrument, spodoba mu się ten pierwszy. Szczególnie miłe dla niego są też delikatne i ciche tony (boi się głośnych, ostrych). Lubi też przedłużanie samogłosek charakterystyczne dla języka, którym rodzice zwracają się do dziecka. Dlatego nawet mężczyźni instynktownie przemawiają do dzieci wyższym głosem. Lepszy jest głos na żywo niż z radia lub telewizora. Ale monotonne czytanie gazety nie zachwyci noworodka, bo jest pozbawione emocji.
Dziecko pamięta dźwięki, które docierały do niego w łonie mamy. Jeśli namiętnie słuchałaś jakiejś muzyki podczas ciąży, puść ją teraz. Twój maluszek na pewno ją rozpozna!

6. Zapach mamy
Nos noworodka działa tak sprawnie, że już w trzeciej dobie dziecko potrafi poznać swoją mamę po zapachu. Przez pierwsze tygodnie życia dziecka zrezygnuj z perfum i pachnących kosmetyków. Twoja naturalna woń jest dla niego najpiękniejsza! (sprawdź też: Jakie zapachy czuje noworodek?)

7. Spokój
Noworodek potrafi wyczuwać nastrój osoby, która się nim opiekuje. Wie, czy jest ona w dobrej kondycji psychicznej, czy raczej nie radzi sobie z emocjami. Ruchy mamy, która jest odprężona, są bardziej delikatne, płynne, a jej głos jest spokojniejszy. Jeśli coś wytrąci cię z równowagi, uspokój się, nim weźmiesz dziecko w ramiona, żeby maleństwo się nie rozpłakało.

Konsultacja: dr n. med. Lilianna Baran, pediatra neonatolog, I Klinika Położnicza we Wrocławiu.

Czytaj też:
Redakcja poleca: Jak kąpać niemowlę - film
Jak często kąpać niemowlę, jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli i w jaki sposób myć buzię dziecka?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy