Jak dbać o dziecko na wakacjach?
fot. AdobeStock

Co może spotkać rodzica na wyjeździe wakacyjnym z dzieckiem?

Wakacje to niewątpliwie przyjemny czas wyjazdów i wypoczynku na łonie natury. O czym jednak warto pamiętać, aby długo wyczekiwany urlop nie zmienił się w kłopotliwą niespodziankę? Gdy podróżujemy z dziećmi, trzeba wziąć pod uwagę różne przykre sytuacje, które mogą przytrafić się naszym pociechom.
Jak dbać o dziecko na wakacjach?
fot. AdobeStock

Choroba lokomocyjna

Powszechną dolegliwością związaną z letnimi podróżami jest choroba lokomocyjna. Przypadłość ta jest często spotykana wśród dzieci i może zepsuć każdy wyjazd. Czasem nie ma sposobu aby jej zapobiec. Jeśli wiemy, że nasze dziecko cierpi na nudności, wymioty, zawroty i bóle głowy w czasie jazdy, postarajmy się aby w czasie podróży miało dostęp do świeżego powietrza (możliwość otwarcia okna) lub róbmy częste przystanki. Trzeba pamiętać, aby nie spożywało obfitych posiłków w tym czasie. Lepiej zaopatrzyć się w lekkostrawne przekąski na drogę. Dobrym pomysłem jest też herbata imbirowa – imbir jest znany ze swoich właściwości przeciwwymiotnych. Można również zaopatrzyć się w aptece w specjalną opaskę akupresorową, która – poprzez uciskanie odpowiedniego miejsca na nadgarstku – zapobiega wystąpieniu dolegliwości w podróży.

Dzieciom do 5 r. ż. nie wolno podawać leków farmakologicznych na chorobę lokomocyjną. Można jednak zastosować u nich leki homeopatyczne, które bezpiecznie i skutecznie złagodzą lub całkowicie wyeliminują przykre objawy. Jeśli dziecko źle się czuje podczas szybkiej jazdy samochodem lub pociągiem, nie ma apetytu i jest senne, pomocny będzie lek Cocculus indicus. Gdy natomiast jest bardzo blade, osłabione, poci się i ma zawroty głowy, a poprawa następuje na świeżym powietrzu, ulgę przyniesie Tabacum. Gdy zaś maluch lepiej czuje się w cieple, a objawy łagodnieją po zjedzeniu czegoś, wskazanym lekiem będzie Petroleum. Jeśli wiemy, że nasza pociecha kiepsko znosi lot samolotem, źle się czuje zwłaszcza w czasie wznoszenia lub lądowania, przy ruchu góra-dół, zabierzmy w podróż lek Borax. Leki te podajemy malcowi przed podróżą oraz w trakcie, w momencie wystąpienia objawów choroby lokomocyjnej.

Stłuczenia, zadrapania

Przykrymi, ale powszechnymi epizodami wakacyjnymi u dzieci są także wszelkiego rodzaju urazy. Szczególnie w okresie letnim dzieci są narażone na otarcia, stłuczenia, siniaki, upadki, skaleczenia. Jest to czas wzmożonej aktywności, dzieci spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, grając w piłkę, jeżdżąc na rowerze, biegając i narażając się tym samym na uszkodzenia ciała. Z reguły kończy się na lekkim urazie, z którym można bez problemu poradzić sobie w domu. Bardziej poważne wypadki, jak złamania, zwichnięcia czy urazy głowy wymagają zawsze konsultacji lekarskiej i pomocy chirurga.

W tych mniej poważnych radzimy sobie sami. Na wakacje zatem trzeba zabrać ze sobą różnego rodzaju opatrunki, jałowe kompresy, bandaże, opaskę elastyczną, plastry i środek dezynfekujący, najlepiej w sprayu i taki, który nie piecze po spryskaniu nim rany. Na wszelki wypadek warto też mieć ze sobą preparat przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, chociaż drobne urazy zazwyczaj nie wymagają podania silniejszych środków. Natomiast w przypadku każdego urazu dobrze mieć przy sobie lek homeopatyczny Arnica montana, który ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, zmniejsza krwawienie, skraca czas gojenia się i likwiduje obrzęki. Występuje on w postaci granulek oraz w postaci żelu, którym można posmarować stłuczenia, siniaki, krwiaki i inne bolesne miejsca. W przypadku różnych skaleczeń, otarć i zadrapań, pomoże lek Calendula officinalis, który działa przeciwzapalnie, gojąco i szybko regeneruje uszkodzone tkanki.

A gdy coś ugryzie albo użądli …..

Jedną z najczęstszych letnich „przygód”, na które narażone są dzieci to wszelkie ugryzienia i użądlenia. Potencjalnie najbardziej niebezpieczne są ugryzienia kleszczy. Same w sobie nie stanowią bolesnej dolegliwości, ale niosą ryzyko zakażenia groźną boreliozą. Aby ustrzec się przed nieproszonym gościem trzeba właściwie ubrać malucha (długi rękaw, spodnie, buty i czapka), unikać zarośli i gęstych zagajników, a po powrocie z wycieczki do lasu dokładnie obejrzeć całe dziecko, zwracając szczególną uwagę na okolice szyi, pachwin, pach i głowy. Starsze dzieci można zabezpieczyć specjalnymi środkami odstraszającymi owady i pajęczaki. Preparaty takie są powszechnie dostępne w każdej aptece lub drogerii. Nie można ich stosować u najmłodszych, ale tutaj skutecznym rozwiązaniem są różne olejki eteryczne. Kleszcze nie lubią zapachu olejku goździkowego, cytronelowego, tymiankowego, rozmarynowego, szałwiowego, z trawy cytrynowej, z mięty pieprzowej oraz z drzewa herbacianego. Przed posmarowaniem nimi skóry trzeba je zmieszać z neutralnym olejem roślinnym, np. ze słodkich migdałów, ale też można spryskać nimi wózek, poduszkę lub ubranko malucha. Taka pachnąca mieszanka odstraszy również komary i meszki.

Jeśli jednak dojdzie do ugryzienia, należy przede wszystkim umiejętnie usunąć kleszcza, najlepiej za pomocą specjalnego urządzenia, które możemy nabyć w aptece. Jeśli resztki pajęczaka pozostały w ciele, powinniśmy udać się do lekarza. Ponadto trzeba uważnie obserwować dziecko jeszcze kilka tygodni po ugryzieniu. Objawem zakażenia boreliozą może być rumień rozwijający się wokół miejsca ugryzienia, ale też niepokojące symptomy, takie jak gorączka, zmęczenie, bóle głowy, bóle mięśni. Wówczas należy natychmiast skonsultować się z pediatrą.

Bardziej bolesne niż ugryzienie kleszcza jest użądlenie przez pszczołę lub osę. Jeśli jednak dziecko nie jest uczulone na jad owadów, nie jest to niebezpieczne. Kończy się zazwyczaj na silnym bólu, spuchnięciu i zaczerwienieniu miejsca użądlenia. Chore miejsce trzeba po usunięciu żądła przemyć ciepłą wodą z mydłem i zdezynfekować środkiem odkażającym. Następnie dobrze jest przyłożyć na nie zimny okład, posmarować olejkiem z bazylii, olejkiem z mięty pieprzowej lub olejem kokosowym. Sprawdzi się również okład z cebuli lub cytryny.

Skutecznym środkiem jest także żel Dapis – homeopatyczny specyfik, który szybko łagodzi świąd i ból, a ponadto chłodzi i koi podrażnioną skórę. Dodatkowo warto po użądleniu zastosować lek Apis mellifica w postaci granulek. Przynosi ulgę przy takich objawach jak: obrzęk, opuchlizna, zaczerwienienie, silny i piekący ból. Jeśli zaś miejsce użądlenia jest mocno czerwone, rozgrzane, ból jest silny, a dziecko rozpalone, pomocnym lekiem będzie Belladonna. Natomiast gdy skóra wygląda jak po poparzeniu pokrzywą, pali i piecze, objawy takie złagodzi lek Urtica urens.

Leki homeopatyczne można bezpiecznie stosować nawet u najmłodszych. Niemowlętom należy je podać w postaci rozpuszczonej w niewielkiej ilości wody, zaś starsze dzieci mogą ssać granulki.

Gdy przesadzimy ze słońcem …..

Podczas wakacji często naszym celem jest wypoczynek nad wodą, na plaży, na kajakach lub żaglówkach, na otwartej przestrzeni. Dzieci, spędzające wiele czasu na słońcu, pochłonięte zabawą nad morzem, są nierzadko narażone na oparzenia słoneczne. Po powrocie do domu okazuje się, że maluch jest rozpalony, ma gorącą, rozgrzaną i zaczerwienioną skórę, niekiedy pojawiają się nawet pęcherze, a dziecko rozwija gorączkę.

W takiej sytuacji należy przede wszystkim jak najszybciej schłodzić skórę dziecka. Najlepiej zrobić to zwykłą zimną wodą, spryskując nią delikatnie ciało malca lub przykładając zmoczone w zimnej wodzie ręczniki, pieluszkę czy chusteczki higieniczne. Przy poparzeniu dobrze sprawdza się łagodzący żel z aloesu lub pianka zawierająca panthenol. Chłodzą i regenerują podrażnioną skórę. Można zastosować preparat z alantoiną, która koi i łagodzi poparzone miejsca. Ulgę przynosi także obłożenie bolesnej skóry gazą nasączoną zimnym zsiadłym mlekiem, kefirem lub maślanką. Jeśli dziecko gorączkuje lub też ból jest bardzo silny, należy podać odpowiedni dla danego wieku preparat z paracetamolem lub ibuprofenem, który zadziała przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Korzystne działanie przyniosą tu również leki homeopatyczne. Jeśli skóra malca jest zaróżowiona, ciepła w dotyku i opuchnięta, a dziecko skarży się na pieczenie, swędzenie i ból, należy podać mu lek Apis mellifica. Lek ten występuje także w żelu Dapis, którym dobrze jest posmarować podrażnione miejsca. Ma działanie gojące i łagodzące skutki poparzenia, poza tym chłodzi i koi skórę. Gdy skóra jest mocno zaczerwieniona i gorąca, a maluch nie pozwala się dotknąć i płacze z bólu, warto sięgnąć po Belladonnę. Lek ten pomoże także wtedy, gdy u dziecka wystąpi gorączka. Natomiast jeśli dojdzie do pojawienia się pęcherzy, wskazany jest lek Cantharis vesicatoria, który szybko złagodzi ból i pieczenie, ale także zapobiegnie potencjalnym komplikacjom i przyspieszy gojenie.

A gdy dziecko się zatruje …….

Powszechną dolegliwością, pojawiającą się u dzieci w okresie letnim są biegunki i zatrucia pokarmowe. Wynikają one najczęściej z jedzenia posiłków w przypadkowych miejscach, niezachowania zasad higieny, spożycia brudnych owoców czy też zakażenia rotawirusem. Wysoka temperatura sprzyja namnażaniu się szkodliwych mikrobów w niewłaściwie przechowywanym pożywieniu, stąd latem łatwiej o dolegliwości pokarmowe. Gdy u dziecka pojawią się bóle brzucha, biegunka, nudności i wymioty, czasem też gorączka i ból głowy oznacza to, że doszło do zatrucia pokarmowego.

Należy wówczas odstawić jakiekolwiek jedzenie, aby nie obciążać jeszcze bardziej żołądka i jelit, a skupić się przede wszystkim na odpowiednim nawadnianiu. Głodówka może potrwać od 1-3 dni. Następnie można stopniowo włączać lekkostrawne posiłki, takie jak ryż, gotowane jabłka, marchwianka, gotowane pulpety. Na czas choroby odstawiamy warzywa, owoce, soki owocowe, słodycze, a także mleko i przetwory mleczne. Od początku schorzenia zaś należy podawać maluchowi dużo płynów, najlepiej często, ale małymi łyczkami. Najlepiej poić go zwykłą przegotowaną wodą, lekko osoloną, aby uzupełnić stratę płynów i soli mineralnych wskutek wymiotów i biegunki. Dobrym wyborem jest także lekko posłodzona słaba herbata czarna, rumiankowa, miętowa lub koperkowa. Zioła działają przeciwzapalnie, przeciwskurczowo, łagodzą bóle brzucha i skurcze jelit.

Aby wspomóc regenerację przewodu pokarmowego, dobrze jest podawać w tym czasie preparat z probiotykiem. Podanie probiotyku skraca czas trwania biegunki i wzmacnia florę jelitową dziecka. Niekorzystne jest natomiast podawanie leków, które zatrzymują biegunkę. Wymioty i biegunka są objawami, dzięki którym organizm pozbywa się szkodliwych czynników z przewodu pokarmowego. Leki przeciwbiegunkowe natomiast zatrzymują ten proces, co może nasilać stan zapalny i opóźniać powrót do zdrowia.

Skuteczne w różnych dolegliwościach pokarmowych są też leki homeopatyczne. Jeśli naszą pociechę „dopadła” biegunka rotawirusowa, której towarzyszy osłabienie, gorączka, wymioty, a malec jest blady i spocony, szybko pomoże mu lek Arsenicum album. Lekiem, którego szczególnie będziemy potrzebować latem jest Podophyllum peltatum. Jest on skuteczny w przypadku, gdy biegunka jest wodnista, wyczerpująca i bolesna, a pojawia się ona zazwyczaj wskutek zatrucia pokarmowego, po spożyciu nadmiernej ilości owoców lub też w dalekiej podróży, gdy mamy do czynienia z inną florą bakteryjną. Zaś obfita biegunka ze śluzowatą wydzieliną, pojawiająca się natychmiast po posiłku i trudna do opanowania, jest wskazaniem do podania leku Aloe. Jeśli natomiast biegunka jest efektem spożycia przez dziecko nadmiernej ilości świeżych owoców lub mleka, jest wyczerpująca, lecz bezbolesna i pozostawia po sobie silne osłabienie, potrzebny będzie lek China rubra.

Latem dzieci często skarżą się na ból brzucha. Może on wynikać z błędów pokarmowych, niestrawności wskutek nieregularnych posiłków w podróży lub nakarmienia malucha czymś ciężkostrawnym. Wówczas możemy sięgnąć po lek Nux vomica. Ale ból brzucha może też być efektem przejedzenia się, a biegunka może pojawić się po kąpieli w zimnej wodzie, zjedzeniu lodów lub zbytnim przegrzaniu się na słońcu. W tej sytuacji skutecznym remedium będzie lek Antimonium crudum.

Jeśli jednak silna biegunka pojawia się u niemowląt lub małych dzieci i grozi odwodnieniem, należy niezwłocznie udać się do szpitala, gdzie maluch otrzyma kroplówkę nawadniającą i pomoc lekarską.

Zobacz także

Popularne tematy