Co powinna jeść matka karmiąca? [WIDEO]

Karmiąc piersią, powinnaś odżywiać się zdrowo. To oznacza, że nie powinnaś eliminować produktów ze swojej diety, jeśli są zdrowe. Jak powinna wyglądać dieta matki karmiącej?

Zobacz inne z serii: Karmienie piersią - dieta, antykoncepcja, itd (13)

Karmisz piersią i zastanawiasz się, jak powinna wyglądać twoja dieta? Możesz – a nawet powinnaś! - jeść wszystko, pod warunkiem, że jest to zdrowe. Nie unikaj warzyw wzdymających, przypraw czy nabiału, kiedy karmisz piersią. Musisz dbać o to, by dostarczać sobie i dziecku wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Jeśli chodzi o zapotrzebowanie kaloryczne – dieta podczas karmienia piersią powinna uwzględniać 500 kcal dziennie więcej. Spójrz, jak powinien wyglądać jadłospis matki karmiącej.

Te produkty możesz jeść, karmiąc piersią

Aby dieta matki karmiącej była odpowiednio zbilansowana, podczas laktacji powinna jeść:
  • nabiał – 2 razy dziennie. Najzdrowsze są jogurty naturalne, kefiry, biały ser.
  • produkty zbożowe – 4-5 razy dziennie. Sięgaj po pełnoziarniste pieczywo, makaron razowy, kasze.
  • 5 porcji warzyw i owoców dziennie – nieocenione źródło potrzebnych wam witamin!
  • mięso -1-2 razy dziennie. Najlepsze jest chude mięso: kurczak, indyk, królik, cielęcina.
  • ryby – 2-3 razy w tygodniu. Wybieraj tłuste ryby morskie, zwierające dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 (łosoś, śledzie, makrela).
  • jajka – 2-3 razy w tygodniu.
Powinnaś też wypijać od 2-2,5 litra płynów dziennie, najlepiej wody, bo jest najzdrowsza. Możesz też pić herbatki ziołowe pobudzające laktację. Unikaj napojów gazowanych, bo są słodzone i pełne dodatków, a nie dlatego, że powodują kolki – to akurat nie jest prawdą!

Produkty zakazane podczas karmienia piersią

Kiedy karmisz piersią, nie powinnaś jeść żywności wysoko przetworzonej, zawierającej konserwanty, barwniki, polepszacze smaku. Alkohol jest zakazany, tak samo jak papierosy.
Nie stosuj diety eliminacyjnej bez wyraźnego zalecenia lekarza! I zapomnij o radach typu: tylko gotowany drób i marchewka. Odżywiaj się zdrowo i smacznie!

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy