GRY
 
 

Co musisz wiedzieć o krwawieniach w ciąży

Niekiedy to tylko kilka brunatnych plamek, choć bywa, że krwi jest więcej. Takie dolegliwości nie zawsze oznaczają coś złego. Zawsze jednak wymagają pilnej wizyty u lekarza.

kobieta w ciąży, zapalenie pęcherza w ciąży, dolegliwości ciążowe
Wbrew obiegowym opiniom, tego rodzaju dolegliwości zdarzają się całkiem często, bo co czwartej przyszłej mamie. Zazwyczaj bywają niegroźne, ale mogą również zwiastować spore kłopoty. Pamiętaj, że reagując w porę, możesz zapobiec wielu zagrożeniom. Ale tylko lekarz może stwierdzić, co należy zrobić.

Jak zmniejszyć ryzyko kłopotów

Czy krwawieniom da się zapobiec? I tak, i nie. Nie – ponieważ nie na wszystko mamy wpływ. Tak – bo jako mama możesz zrobić wiele, by twoja ciąża przebiegała prawidłowo, bez niemiłych niespodzianek. Wskazówki, które dostajesz od swojego ginekologa (że powinnaś dbać o siebie, nie przemęczać się), są naprawdę szalenie ważne! Na przykład przedwczesne odklejenie łożyska (jedna z najczęstszych przyczyn pojawienia się krwi) zdarza się częściej u kobiet, które palą papierosy. Do krwawienia może dojść również po zbyt intensywnym wysiłku. Jeżeli lekarz twierdzi, że z powodu krwawienia powinnaś jechać do szpitala albo leżeć w łóżku – po prostu to zrób, nawet jeśli twoje koleżanki mówią: „Ja też tak miałam, ale zamiast się nudzić w łóżku, wyjechałam na wakacje”. Przede wszystkim jednak słuchaj swojego organizmu. Gdy dzieje się coś poważnego (np. mocno krwawisz, boli cię podbrzusze), jak najszybciej jedź do szpitala. Nie startuj w konkursie na najdzielniejszą przyszłą mamę i nie próbuj prowadzić sama samochodu. Lepiej skorzystać z taksówki lub wezwać karetkę.
Redakcja poleca: Czy plamienie w ciąży jest niebezpieczne? film
Czy każde plamienie w ciąży należy konsultować z lekarzem? Poznaj najczęstsze przyczyny plamień w kolejnych trymestrach ciąży.

Karta ciąży, grupa krwi...

Noś zawsze przy sobie kartę ciąży i oryginał badania na grupę krwi (lekarz zleci je na samym początku ciąży) – na wszelki wypadek. Najlepiej przypnij ten dokument do karty, aby mieć pewność, że się nigdzie w torebce nie zawieruszy. Zawsze bowiem może zdarzyć się coś nieprzewidzianego, będzie trzeba szybko reagować, a na wynik badania grupy krwi czeka się dwie godziny. Czasem to bardzo długo.

I trymestr

Zaczynają działać ciążowe hormony, organizm „przestraja się” na nowy tryb funkcjonowania. Najczęstszymi przyczynami plamienia bądź krwawienia są:
  • Zagnieżdżenie się jaja płodowego w macicy. Krwawienie pojawia się mniej więcej tydzień, dwa po owulacji i jest skąpe, niebolesne. Nie ma wpływu na ciążę.
  • Zmiany hormonalne. Niewielkie krwawienia mogą występować w dniach, w których przyszła mama miałaby miesiączkę, gdyby nie spodziewała się dziecka. Przypominają miesiączkę, ale są niewielkie. Trwają dwa, trzy dni. Są zupełnie niegroźne.
  • Niedobory hormonalne. Zazwyczaj jest to raczej plamienie. Nie towarzyszy mu ból. Organizm przyszłej mamy musi w błyskawicznym tempie przestawić się na inny sposób funkcjonowania i czasem nie daje sobie z tym rady. Ginekolog może przepisać leki, które zawierają pochodne progesteronu (Duphaston, Luteina, Kaprogest). Najczęściej stosuje się je do 16. tygodnia ciąży.
  • Choroby szyjki macicy. Pojawienie się krwi może być spowodowane niewyleczoną nadżerką na szyjce macicy lub polipem (czasem polipy powstają dopiero podczas ciąży). Krwawienie zwykle jest skąpe, często tzw. kontaktowe, co oznacza, że pojawia się w trakcie lub po badaniu ginekologicznym albo po stosunku. Postępowanie zależy od tego, jak duże są zmiany. Lekarz zleca badania (cytologię, którą i tak się robi na początku ciąży, ewentualnie kolposkopię – oglądanie szyjki macicy w mikroskopie). Jeśli polip jest duży, ginekolog może zaproponować usunięcie go i założenie szwu szyjkowego. Jeśli mały – obserwację. Podobnie w przypadku nadżerki – niewielką wystarczy obserwować, ewentualnie leczyć zachowawczo globulkami dopochwowymi.
  • Ciąża pozamaciczna. Do krwawienia najczęściej dochodzi wtedy między 4. a 8. tygodniem ciąży. Towarzyszą mu bóle podbrzusza, zasłabnięcia, omdlenia. Ciąża pozamaciczna ma miejsce, gdy zarodek zamiast w błonie śluzowej jamy macicy zagnieździ się gdzie indziej, np. w jajowodach. Powiększając się, rozciąga jajowód i w końcu jego ścianki pękają. Gdy dojdzie do pęknięcia, krew nie zawsze wydobywa się na zewnątrz (może wypływać do jamy brzusznej). Dlatego przy złym samopoczuciu, zasłabnięciu trzeba wezwać karetkę.
  • Zagrożenie poronieniem. W takim przypadku może wystąpić zarówno skąpe plamienie, jak i silne, przypominające miesiączkę. To, że przyszłej mamie zagraża poronienie, nie oznacza jeszcze, że do niego dojdzie. Często ciążę udaje się uratować. Ale zazwyczaj wtedy kobiecie zaleca się leżenie albo pozostanie w szpitalu.
Doładuj
Przeładuj