Minisłowniczek porodowy

Wszystko jest już gotowe: szpital wybrany, torba na porodówkę spakowana, pokoik lub kącik dla dziecka urządzony. A ty odliczasz dni do terminu porodu. Czas na powtórkę! Przygotowaliśmy dla ciebie krótką ściągę, dzięki której nic nie zaskoczy cię na sali porodowej.
Dorota Kornacka
ciąża, badanie w ciąży, brzuch w ciąży, poród
fot. Fotolia

Kiedy już nadejdzie moment, na który wszyscy czekacie, i wypowiesz wreszcie to krótkie, wymowne "zaczęło się", poczujesz zapewne stres. Czy sobie poradzę? Czy wytrzymam ból? Czy nie zapomnę o właściwym oddychaniu? Pytania, które będą wtedy kłębiły się w twojej głowie są całkiem naturalne i towarzyszą w takiej chwili każdej przyszłej mamie. Może ci się wydawać, że nie pamiętasz niczego, o czym czytałaś w książkach dotyczących porodu. I że nagle wyleciało ci z głowy wszystko, czego nauczyłaś się na zajęciach szkoły rodzenia. Spokojnie! To nie egzamin maturalny! Na sali porodowej nie będziesz, na szczęście, zdana tylko na własne siły. Choć z drugiej strony twojego dziecka nikt za ciebie nie urodzi...

A teraz krótka powtórka

Sala porodowa – miejsce, gdzie będzie odbywał się twój poród. W zależności od szpitala może to być albo osobny, świetnie wyposażony pokój z łazienką z wanną, drabinkami itp. udogodnieniami, albo większe pomieszczenie z oddzielnymi boksami, mającymi stwarzać poczucie intymności, albo wspólna sala z łóżkami porodowymi oddzielonymi od siebie parawanem.

Zobacz: Jak wygląda sala porodowa – film

Łóżko porodowe – specjalne łóżko, które umożliwi ci przyjęcie podczas porodu różnych pozycji.

KTG (kardiotokograf) – urządzenie, które składa się z dwóch przykładanych do brzucha pelot. Dzięki niemu położna monitoruje na bieżąco czynność serca dziecka i czynność skurczową macicy.

UDT (detektor tętna płodu) – urządzenie, które mierzy czynność serca dziecka.

Wenflon – specjalne wkłucie do żyły, które pozwala na szybkie podanie leków czy podłączenie płynów.

Poród fizjologiczny – inne określenie porodu naturalnego, czyli porodu siłami natury. Mamy z nim do czynienia tylko wtedy, gdy dziecko rodzi się bez interwencji medycznych czy farmakologicznych, czyli np. bez: przebijania pęcherza płodowego, podawania oksytocyny i innych środków farmakologicznych, znieczulenia zewnątrzoponowego, nacinania krocza itp.

Poród drogami natury – inaczej poród waginalny, czyli taki, w którym dziecko przyszło na świat przez pochwę. Jest nim każdy poród, który nie zakończył się cesarskim cięciem. Każdy poród fizjologiczny jest porodem drogami natury, ale nie każdy poród drogami natury jest porodem naturalnym.

Rozwarcie – stopień "otwarcia" szyjki macicy i jej gotowości do przejścia dziecka. Gdy rozwarcie sięga 10 centymetrów, to znaczy, że szyjka macicy jest gotowa i rozpoczyna się II okres porodu, czyli parcie.

Okresy porodu – etapy porodu, podczas których dochodzi do różnych ważnych zdarzeń: w I okresie rozwiera się szyjka macicy, w II (parcie) rodzi się dziecko, w III dochodzi do urodzenia łożyska, a IV okres to czas nawiązywania więzi między tobą a dzieckiem.

Przeczytaj więcej: Etapy porodu

Kryzys 7. centymetra – skurcze są tak silne, że rodzące kobiety mają po prostu dość. Wydaje im się, że nie dadzą rady. Niektóre oznajmiają wtedy, że... wracają do domu. Inne są wściekłe na męża i obwiniają go o swój ból. To moment przełomowy – do pełnego rozwarcia brakuje już tylko 3 centymetrów. Wkrótce potem poród przechodzi w kolejną fazę. Fazę parcia.

Poród aktywny – poród, w trakcie którego rodząca dużo się rusza i przyjmuje optymalne dla siebie pozycje.

Pozycje porodowe – jest ich wiele, jednak najlepsze są pozycje wertykalne, czyli pionowe (np. stanie, kucki, klęczenie). Pomagają one dziecku w przechodzeniu przez kanał rodny, ponieważ wykorzystują dodatkowo siłę ciążenia. Dzięki nim szyjka macicy rozwiera się szybciej, skurcze są bardziej regularne i efektywne oraz mniej bolesne, a parcie staje się łatwiejsze. W efekcie pozycje wertykalne sprzyjają skróceniu czasu trwania porodu – jest on średnio o 35 proc. krótszy niż poród w pozycji horyzontalnej, czyli leżącej.

Tor przeponowy – sposób oddychania, dzięki któremu można złagodzić ból towarzyszący skurczom (i lepiej dotlenić dziecko!). Przy takim oddychaniu unosi się brzuch, a nie klatka piersiowa.

Zobacz więcej: Czy poród musi boleć

Redakcja poleca: Przygotowanie do porodu
Jak przygotować się do porodu? Na to pytanie, które nurtuje każdą przyszłą mamę odpowiada Adriana Klos - psycholog i psychoterapeuta.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy