jaki syrop na kaszel dla dzieci?
fot. Fotolia

Kaszel – wróg czy przyjaciel?

Infekcje górnych dróg oddechowych to najczęstszy rodzaj infekcji u dzieci. Z tego powodu najczęściej zgłaszamy się z dzieckiem do lekarza . Towarzyszący infekcjom kaszel to zły czy dobry objaw? Czy każdy kaszel jest taki sam? Jak rozpoznać i skutecznie leczyć kaszel?
jaki syrop na kaszel dla dzieci?
fot. Fotolia
Kaszel jest odruchem, który pozwala na oczyszczanie dróg oddechowych ze śluzu i zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Sam w sobie nie jest schorzeniem, a jedynie objawem podrażnienia układu oddechowego. Może być wywołany infekcją wirusową lub bakteryjną, stanem zapalnym (np. w astmie) czy dostaniem się ciała obcego do dróg oddechowych.

Jakiego rodzaju kaszel ma Twoje dziecko?

Wyróżniamy podstawowe dwa rodzaje kaszlu:
  • suchy – bez odkrztuszanej wydzieliny; tzw. nieproduktywny, który często pojawia się na początku infekcji;
  • mokry – z odkrztuszaną wydzieliną tzw. produktywny, który najczęściej pojawia się po kilku dniach od zachorowania i służy oczyszczaniu dróg oddechowych.
Kaszel suchy może być męczący i uciążliwy, dlatego zasadne jest użycie leków przeciwkaszlowych. Natomiast kaszlu mokrego nie należy hamować, ponieważ służy on oczyszczaniu dróg oddechowych. Im głębiej struktury układu oddechowego, tym mniejsza jest skuteczność kaszlu a większe znaczenie
w usuwaniu wydzieliny ma transport śluzowo-rzęskowy1. Ponieważ skuteczność leków na kaszel mokry ocenia się zazwyczaj na podstawie ułatwienia odkrztuszania wydzieliny i wpływu na zmniejszenie obturacji dróg oddechowych, dodatkowe atuty mają preparaty o szerokim, wielokierunkowym działaniu na błonę śluzową (niektóre mukolityki). Zastosowanie takich preparatów może przynieść dodatkowe korzyści w postaci poprawy funkcji śluzówki, wspomagania procesów miejscowej odporności i nasilenia działania jednocześnie stosowanych leków.
Preparatem o takim wielokierunkowym działaniu jest dobrze znana na polskim rynku Flegamina.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Bromheksyna kaszel powstrzyma!

Bromheksyna, substancja czynna Flegaminy, wspomaga produkcję surfaktantu, który zmniejsza przyleganie śluzu do nabłonka, przyczyniając się do łatwiejszego oczyszczania dróg oddechowych2. Stymuluje także ruch rzęsek nabłonka oddechowego, ułatwiając ruch wydzieliny. Bromheksyna zwiększa także wydzielanie śluzu, który wzbogacony jest w czynniki obronne: immunoglobuliny A, lizozym i laktoferynę. Związki te lokalizują drobnoustroje, hamują namnażanie i stymulują rozpad bakterii3.
W badaniach wykazano także prawie dwukrotnie wyższą skuteczność antybiotykoterapii podczas połączenia antybiotyku z bromheksyną. U badanych pacjentów z zapaleniem płuc współczynnik całkowitych wyzdrowień w 7 dniu leczenia wyniósł 47% w grupie z terapią łączoną, podczas gdy w grupie pacjentów leczonych samym antybiotykiem – tylko 22%4.

Jak łagodzić objawy kaszlu u dziecka?

Właściwie dobrane leczenie kaszlu można wspomagać także domowymi metodami łagodzącymi jego objawy. Pomocne może być:
  • picie dużej ilość płynów
  • odpowiednia wilgotność powietrza (40-60%)
  • ok 20 minutowa gorąca kąpiel
  • 10-20 minutowe inhalacje
  • maści rozgrzewające stosowane na klatkę piersiową przed snem
  • podanie miodu, który łagodzi kaszel i nawilża podrażnioną śluzówkę gardła.
Przypisy
1Cees – Cess P van der Schans. Bronchial Mucus Transport. Resporatory Caer. September 2007 Vol 52 No 9
2Car H. Śluz, rzęski, surfaktant – rola i regulacja w infekcjach dróg oddechowych w praktyce pediatrycznej. Klinika Pediatryczna 2015; 23(2): 3-8.
3Car H. Śluz, rzęski, surfaktant – rola i regulacja w infekcjach dróg oddechowych w praktyce pediatrycznej. Klinika Pediatryczna 2015; 23(2): 3-8.
4Roa C.C., Jr, Dantes R.B. Clinical effectiveness of a combination of bromhexine and amoxicilin in lower respiratory tract infection. A randomized controlled trial. Arzneimittelforschung 1995; 45(3): 267-272. N = 392  (amoksycylina + bromheksyna: N = 193; amoksycylina: N = 200).
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy