na komary dla niemowląt
Adobe Stock
Zdrowie

Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?

Środki na komary dla niemowląt – do odstraszania i na ukąszenia – stanowią niewielki ułamek oferty produktów przeciw moskitom. Nie każdy środek na komary jest bezpieczny dla niemowląt – wszystko przez bardzo delikatny organizm i skórę dziecka do 1. roku życia. Sprawdź, co warto kupić na komary dla niemowląt.

Nie każdy sposób na komary zda egzamin w przypadku niemowląt. Większość preparatów aplikowanych na skórę czy używanych do odstraszania lub trucia moskitów we wnętrzach nie powinna być stosowana u niemowląt. Zbagatelizowanie tego faktu grozi podrażnieniem dróg oddechowych i skóry niemowlaka, a czasami wręcz podtruciem młodego organizmu. Z kolei narażenie niemowlęcia na ukąszenie może skończyć się uczuleniem na komary. Co zatem robić, aby chronić niemowlaka przed komarami?

Bezpieczne preparaty na komary dla niemowląt

Ponieważ wachlarz środków na komary dla niemowląt jest bardzo ograniczony, kluczową rolę musi odgrywać profilaktyka polegająca na niedopuszczaniu komarów do ciała niemowlęcia. Dlatego akcesorium, w jakie powinni zaopatrzyć się latem rodzice niemowląt, jest moskitiera. Jest skuteczna i w pełni bezpieczna dla maluszka. Warto mieć jedną moskitierę do ochrony dziecka w łóżeczku, a drugą do wózka.

Co jeszcze można polecić na komary dla niemowląt:

  • Plastry na komary dla niemowląt – to odpowiednik naklejek: umieszcza się je na wózku lub odzieży, a nie na ciele dziecka! Plastry dla niemowląt produkuje np. Mosbito.
  • Spray na komary dla niemowląt do aplikowania na skórę – produkowany na bazie substancji naturalnych, bez alkoholu, barwników i parabenów. Np. z olejkiem z drzewa andiroba, olejkem z geranium, lawendy, melaleuca, cytronelli, tymianku, cytryny, litsea, aloesu, eukaliptusa, bazylii  (od 1. lub 2. miesiąca życia) – np. Sio Natural lub Chicco. 
  • Spray na komary dla niemowląt do stosowania na tkaniny (ubrania, wózki, moskitiery), zawierające naturalne olejki eteryczne (od 2. miesiąca życia) – np. Biotrio Spray, Bubble&Co.
  • Urządzenie ultradźwiękowe do odstraszania komarów do wetknięcia w gniazdko w pokoju dziecka lub do przyczepienia do wózka (bez ograniczeń wiekowych). Skuteczność tego typu urządzeń jest jednak kwestionowana przez użytkowników.
  • Naklejki odstraszające komary – nasączone aromatycznymi olejkami, przyklejane do moskitier, wózków. Ponieważ nie mają kontaktu ze skórą dziecka, a uwalniane substancje nie koncentrują się w powietrzu w dużym stężeniu, są bezpieczne dla niemowląt.
  • Chusteczki nawilżane odstraszające komary z naturalnymi olejkami (od 2. miesiąca życia). To nowość wśród preparatów na komary dla niemowląt produkowana aktualnie wyłącznie przez Chicco.
  • Sztyfty i żele na ukąszenia dla niemowląt, np. z: wyciągiem z pieprzowca chińskiego – rośliny powszechnie znanej ze swoich łagodzących właściwości – oraz mentolu, który zapewnia natychmiastową ulgę i uczucie chłodu. Na opuchliznę po ukąszeniu ukąszenia owadów dla niemowląt nadaje się np. sztyft Chicco – od pierwszego dnia życia, żel Fenistil – od 2. miesiąca życia.
  • Domowe sposoby na komary są bezpieczne zarówno dla maluszka, jak i środowiska. Jeśli chcesz ograniczyć chemię w życiu swojej rodziny, stosuj naturalne olejki np. z mięty i otaczaj się roślinami, które odstraszają swoim zapachem komary.

W przypadku starszych niemowląt można rozważyć zastosowanie preparatów na kleszcze i komary dla dzieci, aby podczas wycieczki do lasu lub pikniku na łące zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo.

Środek na komary bezpieczny dla niemowląt pod pewnymi warunkami

Rodzice często sięgają też po elektrofumigatory na komary (do kontaktu) dla niemowląt. Ich stosowanie w przypadku niemowlaków musi jednak odbywać się w określony sposób: nie wolno bowiem włączać ich w pomieszczeniu, w którym znajduje się niemowlę.

Elektrofumigator może być używany w pokoju niemowlęcia pod warunkiem, że w tym czasie nie ma tam dziecka. Po upływie określonego czasu, np. godziny, elektrofumigator należy wyłączyć, wywietrzyć pokój (okno powinno mieć moskitierę), a dopiero potem umieścić w pokoju dziecko.

Na komary dla niemowląt – czego nie polecamy: 

  • Opaski przeciw komarom – warto sięgać tylko po te, które zawierają naturalne repelenty i są opisane przez producenta jako nadające się dla niemowląt. A i tych najlepiej używać tylko w przypadku starszych niemowląt. Malutkie niemowlę może bowiem boleśnie otrzeć sobie twarz opaską lub sprawić, że ulatniające się olejki podrażnią jego oczy lub śluzówkę nosa czy ust. Uwaga! Ponieważ opaski na komary rzadko produkowane są przez renomowane marki, informacje o bezpieczeństwie stosowania tych produktów u niemowląt trzeba traktować z pewną dozą nieufności.
  • Plastry na ukąszenia dla niemowląt – na rynku nie ma plastrów łagodzących ukąszenia u niemowląt. Można takie produkty stosować u starszych dzieci (zwykle od 1. roku życia) – zawsze przed użyciem należy przeczytać ulotkę dołączoną do plastrów.
Uwaga! W przypadku niemowląt absolutnie nie wolno używać środków na komary zawierających silnie działający odstraszająco środek DEET.

Sprawdź też:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA