Inhalacje na kaszel
fot. AdobeStock

Twoje dziecko ma kaszel? To nie musi być przeziębienie... przyczyna może cię zaskoczyć

Atak kaszlu w środku nocy, stawia na równe nogi każdego rodzica. Zaspany człowiek zastanawia się, czy ma pod ręką coś, co szybko nam pomoże dziecku.
Dominika Bielas
Inhalacje na kaszel
fot. AdobeStock
Środek nocy, wybudzam się i słyszę, jak moje dziecko pokasłuje. Jestem przewrażliwiona, bo już kiedyś wzywaliśmy pogotowie do duszącego się dziecka, wtedy był to krup. Za każdym razem, gdy słyszę kaszel w środku nocy, boję się, że to znowu to. Ale się uspokajam. Nie jest to atak kaszlu i tylko pokasływanie, raz po raz. Suchy kaszel. Apteka już zamknięta. Sezon dopiero się zaczyna i nie mam pojęcia czy coś mam w domowej aptece? W głowie pustka. Grzebię w szafce i sprawdzam, jakie mam syropy. Budzę małą, daję wodę i zabieram zabawki z łóżka. Na spokojnie muszę się zastanowić, co jej podać, może syrop z sosny, który zrobiliśmy latem, a może inhalacja?

Pierwsza pomoc przy kaszlu

Ze względu na sezonowe przygody z zapaleniem krtani naszym wielkim przyjacielem jest inhalator. Infekcje dróg oddechowych potrafią skutecznie uprzykrzyć życie, a podanie syropów graniczy z cudem. Jak tylko wyłapię, że coś się zaczyna dziać (kaszel, katar, ból gardła) od razu inhalujemy się z solą fizjologiczną, gdy sytuacja jest poważniejsza, do inhalacji używamy leków przypisanych przez lekarza.
 
Inhalacje są wskazane przy infekcjach górnych dróg oddechowych, zapaleniu oskrzeli, przewlekłych zapaleniach zatok przynosowych, alergiach, a także problemach z higieną noska. Inhalacja gorącą parą to świetna metoda, ale mało wygodna i łatwo zrazić dziecko do takiego zabiegu. Świetnym rozwiązaniem są elektryczne inhalatory z maseczką.

Dziecko inhaluje się zimną parą, dzięki nie ma ryzyka poparzenia wrzątkiem. Choć taki inhalator to większy wydatek, to posłuży wam przez lata. Same się przekonacie, że to bardzo szybka i skuteczna pomoc, która zaoszczędzi ci wydatki na leki i na pewno zaoszczędzi ci chorobowych stresów. Pamiętaj jednak, by nie zmuszać dziecka do inhalacji, w ten sposób może się zrazić. Żeby się dziecku nie znudziło podczas zabiegu, cały czas baw się z nim lub opowiadaj bajki.

Redakcja poleca: Choinka ze słomek - jak ją zrobić [WIDEO]
Choinka ze słomek jest prosta w wykonaniu, a potrzebne materiały możesz znaleźć u siebie w domu. Aby zrobić ciekawe ozdoby świąteczne, wystarczą słomki i odrobina kleju. Obejrzyj film z instruktażem i zobacz jak w kilka minut wyczarować choinkę ze słomek do napojów.

Mały winowajca

Suchy kaszel przeszedł, jak ręką odjął, zanim zdążyłam cokolwiek zrobić. Jak to możliwe? Okazało się, że w łóżku mojego dziecka wylądował nowy pluszak. Zazwyczaj szybko je piorę lub odkażam ciepłą para za pomocą ręcznego parownika. Ten pluszak jakoś mi umknął. Tak wiec następnym razem, gdy dziecko dostanie kaszlu w środku nocy, koniecznie sprawdź najpierw, czy w jego łóżku nie znajduje się zabawka, która może wywołać taką relację. Jeśli nie, warto warto wykonać inhalację z soli fizjologicznej. U nas tym razem obyło się bez inhalacji, ale sprzęt czeka w pogotowiu.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy