co na suchy kaszel u dziecka

Suchy kaszel u dziecka: przyczyny, diagnostyka, leczenie
 

Suchy, męczący kaszel u dziecka może pojawiać się z wielu przyczyn. Jeśli suchemu kaszlowi towarzyszy gorączka, może być to objaw infekcji wirusowych takich jak zapalenie gardła.
Karolina Stępniewska
co na suchy kaszel u dziecka
Uporczywy suchy kaszel u dziecka to zmartwienie wielu rodziców. Wielu z nich w pierwszym odruchu błędnie sięga po syropy wykrztuśne -  te jednak przeznaczone są na mokry kaszel u dziecka i mogą jedynie pogorszyć problem. Suchy, męczący kaszel u dziecka może być spowodowany niegroźnym przesuszeniem błony śluzowej gardła, ale może być również objawem bardziej niebezpiecznych chorób takich jak koklusz czy krup.

Spis treści:
 1. Suchy kaszel u dziecka - jak go rozpoznać?
 2. Suchy kaszel u dziecka - przyczyny
 3. Suchy kaszel z wymiotami u dziecka
 4. Szczekający kaszel, katar i gorączka - to może być krup
 5. Suchy kaszel u dziecka bez innych objawów
 6. Przewlekły suchy kaszel u dziecka
 7. Suchy kaszel u dziecka - diagnostyka
 8. Suchy kaszel u dziecka - leczenie

Suchy kaszel u dziecka - jak go rozpoznać?

Suchy kaszel u dziecka pojawia się zwykle na początku infekcji wirusowej i często po jej zakończeniu, jest męczący, bo podczas kaszlu nie ma wydzieliny odrywającej się z oskrzeli i dróg oddechowych – podrażnia więc gardło, może przeszkadzać dziecku w śnie. Suchy kaszel u dziecka może trwać nawet kilka tygodni i może pojawić się przy zapaleniu krtani i alergii.  

Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Suchy kaszel u dziecka - przyczyny

Suchy kaszel u dziecka jest zazwyczaj spowodowany infekcją wirusową lub bakteryjną dróg oddechowych. Podczas trwania infekcji kaszel suchy u dziecka może przekształcić się w kaszel mokry, a następnie znowu zmienić się w kaszel suchy.
Warto wiedzieć, że suchy kaszel u dziecka, który pojawia się po infekcji, może trwać nawet do 6 tygodni. 

Suchy kaszel z wymiotami u dziecka

Jeśli suchy, duszący kaszel u dziecka prowadzi do trudności w zaczerpnięciu oddechu, a nawet wymiotów, przyczyną może być krztusiec, zwany także kokluszem. Jest to ostra choroba zakaźną układu oddechowego, którą wywołuje bakteria Bordetella pertussis. 

Szczekający kaszel, katar i gorączka - to może być krup

Krup to tzw. podgłośniowe zapalenie krtani. Najczęściej zapadają na niego dwulatki, głównie wczesną wiosną i jesienią, jednak to niemowlęta powyżej 6. miesiąca są szczególnie zagrożone ciężkim przebiegiem choroby bądź powikłaniami po niej. Dawniej choroba ta oznaczała zapalenie krtani spowodowane przez bakterie wywołujące groźną błonicę - jest to schorzenie znane w terminologii medycznej jako krup prawdziwy. Dzięki szczepieniom nie spotykamy już tej choroby – mamy do czynienia jedynie z łagodniejszą odmianą krupu wirusowego.

Jakie są najczęstsze objawy krupu?

 • katar,
 • ból gardła,
 • nagły szczekający kaszel (pojawia się wieczorem lub w nocy)
 • świst spowodowany zwężeniem krtani podczas wdychania powietrza (stridor) 
 • chrypka,
 • niepokój,
 • narastająca duszność,
 • trudność z zaczerpnięciem powietrza (mięśnie klatki piersiowej ciężko pracują)
 • temperatura do 39 st. C (dziecko nie musi gorączkować).

Suchy kaszel u dziecka bez innych objawów

Choć uporczywy suchy kaszel u dziecka może być dla rodziców pierwszym sygnałem o infekcji dróg oddechowych bądź przeziębieniu, jeśli nie towarzyszą mu żadne inne objawy, może on być spowodowany:
 • nadwrażliwością oskrzeli po przebytym zakażeniu dróg oddechowych,
 • wrażliwością na dym papierosowy,
 • alergią na pyłki bądź sierść zwierzęcą,
 • podrażnieniem błony śluzowej przy częstym korzystaniu z klimatyzacji.

Przewlekły suchy kaszel u dziecka

Jeśli suchy, męczący kaszel utrzymuje się u dziecka ponad 8 tygodni, może on być spowodowany tzw. zespołem ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła (post nasal drip syndrom) bądź astmą. To dwie najczęstsze przyczyny przewlekłego kaszlu u dzieci.

Suchy kaszel u dziecka - diagnostyka

Suchy kaszel u dziecka zwykle mija tuż po wyleczonej infekcji. Jeżeli jednak suchy kaszel u dziecka wciąż jest męczący i mimo upływu czasu wciąż towarzyszy dziecku, to nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

W takich przypadkach lekarz zleca zwykle badania tj.
 • zdjęcie rentgenowskie płuc,
 • wymaz z gardła, 
 • testy alergiczne (np.skórne),
 • gazometrię,
 • pomiar saturacji. Takie badanie pozwalają na ocenę ilości tlenu we krwi dziecka.

Co na suchy kaszel u dziecka? Leczenie

Na suchy kaszel lekarz może zalecić dziecku:
 • środki hamujące kaszel, szczególnie kiedy dziecko dużo kaszle, bardzo się męczy i nie śpi z powodu kaszlu. Takie środki można stosować przez 3-5 dni i tylko przy wirusowej infekcji dróg oddechowych. Nie wolno ich podawać przy kaszlu mokrym. 
 • ziołowe syropy: syrop prawoślazowy, tymiankowy, z babki lancetowatej - pomagają łagodzić kaszel i podrażnienia gardła.   
 • nawilżanie powietrza – mokre ręczniki na kaloryferach lub nawilżacz powietrza to dobry pomysł, kiedy dziecko ma suchy kaszel. Nawilżone powietrze hamuje odruch kaszlu.Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 3 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy