co na suchy kaszel u dziecka

Suchy kaszel u dziecka: przyczyny, diagnostyka, leczenie
 

Suchy kaszel bardzo często jest objawem infekcji wirusowych takich jak zapalenia gardła. Jeśli woje dziecko ma męczący suchy kaszel, przeczytaj, jak mu pomóc!
Karolina Stępniewska
co na suchy kaszel u dziecka
Suchy kaszel u dziecka to zmartwienie wielu rodziców. Na suchy kaszel u dziecka pomoże kilka sposobów. Po pierwsze pamiętaj, że na suchy kaszel nie podajemy dziecku syropów wykrztuśnych – te przeznaczone są na mokry kaszel u dziecka. Jak odróżnić te rodzaje kaszlu? 

Spis treści:
Suchy kaszel u dziecka - jak go rozpoznać?
Suchy kaszel u dziecka - przyczyny
Suchy kaszel u dziecka - diagnostyka
Suchy kaszel u dziecka - leczenie
 

Suchy kaszel u dziecka - jak go rozpoznać?

Suchy kaszel u dziecka pojawia się zwykle na początku infekcji wirusowej i często po jej zakończeniu, jest męczący, bo podczas kaszlu nie ma wydzieliny odrywającej się z oskrzeli i dróg oddechowych – podrażnia więc gardło, może przeszkadzać dziecku w śnie. Suchy kaszel u dziecka może trwać nawet kilka tygodni i może pojawić się przy zapaleniu krtani i alergii.  

Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Suchy kaszel u dziecka - przyczyny

Suchy kaszel u dziecka jest zazwyczaj spowodowany infekcją wirusową lub bakteryjną dróg oddechowych. Podczas trwania infekcji kaszel suchy u dziecka może przekształcić się w kaszel mokry, a następnie znowu zmienić się w kaszel suchy.
Warto wiedzieć, że suchy kaszel u dziecka, który pojawia się po infekcji może trwać nawet do 6 tygodni. 
  • Przyczyną suchego kaszlu u dziecka może być również krztusiec
  • Suchy kaszel u dziecka pojawia się także w przypadku astmy (zwłaszcza gdy dziecku towarzyszy dodatkowo atopia czy inne choroby alergiczne). 

Suchy kaszel u dziecka - diagnostyka

Suchy kaszel u dziecka zwykle mija tuż po wyleczonej infekcji. Jeżeli jednak suchy kaszel u dziecka wciąż jest męczący i mimo upływu czasu wciąż towarzyszy dziecku, to nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

W takich przypadkach lekarz zleca zwykle badania tj.
  • zdjęcie rentgenowskie płuc,
  • wymaz z gardła, 
  •  testy alergiczne (np.skórne).
  • gazometria 
  • pomiar saturacji. Takie badanie pozwalają na ocenę ilości tlenu we krwi dziecka.

Co na suchy kaszel u dziecka? Leczenie

Na suchy kaszel lekarz może zalecić dziecku:
  • środki hamujące kaszel, szczególnie kiedy dziecko dużo kaszle, bardzo się męczy i nie śpi z powodu kaszlu. Takie środki można stosować przez 3-5 dni i tylko przy wirusowej infekcji dróg oddechowych. Nie wolno ich podawać przy kaszlu mokrym. 
  • ziołowe syropy: syrop prawoślazowy, tymiankowy, z babki lancetowatej - pomagają łagodzić kaszel i podrażnienia gardła.   
  • nawilżanie powietrza – mokre ręczniki na kaloryferach lub nawilżacz powietrza to dobry pomysł, kiedy dziecko ma suchy kaszel. Nawilżone powietrze hamuje odruch kaszlu.
 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 3 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy