GRY
 
 

19 najbardziej stresujących momentów wg rodziców

Odnajdujecie się w tej liście 19 rzeczy, które stresują rodziców? My tak!

czym stresują się mamy
fot. Fotolia
Codzienność rodziców, oprócz przewidywalnych momentów i rutyny, obfituje w niespodzianki – wszak dzieci są najbardziej nieobliczalnymi i pomysłowymi istotami na świecie. Są jednak takie chwile, kiedy stres łapie nas w swoje szpony. Przedstawiamy 19 rzeczy, które wystawiają cierpliwość rodziców na największą próbę – lista powstała w wyniku ankiety przeprowadzonej przez producenta ciastek belVita wśród 2 tys. rodziców dzieci w wieku szkolnym w Wielkiej Brytanii. 

Kolejny raz możemy się przekonać, że doświadczenia matek i ojców z całego świata są uniwersalne i myślę, że są prawdziwe także dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Ja zgadzam się z prawie każdym punktem z tej listy, a w szczególności z 2 (!!!), 9 (!!) i 11(!), a wy? 

Najbardziej stresujące rzeczy dla rodziców:

1. Utrzymanie porządku w domu i bycie na bieżąco z pracami domowymi
2. Poranne ogarnięcie dzieci i wyjście z domu na czas, by nie spóźnić się do szkoły
3. Powrót do rutyny szkolnej/porannej po wakacjach
4. Nakłonienie dzieci do odrabiania zadań domowych i czytania
5. Wieczorne rytuały
6. Nakłonienie dzieci do jedzenia różnych rzeczy
7. Namówienie dzieci do mycia zębów
8. Sprawienie, żeby dzieci zachowywały się dobrze w miejscach publicznych
9. Wygonienie dzieci z łóżek rano
10. Pory posiłków
11. Odprowadzanie i odbieranie dzieci ze szkoły
12. Zapewnienie dzieciom rozrywki w deszczowe dni
13. Pamiętanie o wszystkim, czego potrzebują do szkoły
14. Kupowanie nowych ubrań
15. Początek nowego roku szkolnego
16. Sprawienie, by dzieci przesypiały noce
17. Nakłonienie dzieci do zjedzenia śniadania
18. Ogarnięcie grafików zajęć pozalekcyjnych
19. Poranne ubieranie się dzieci
Redakcja poleca: Trenuj z dzieckiem uważność – to pomoże mu osiągnąć sukces!
Co oznacza uważność i dlaczego warto ją trenować już od dziecka? Zapytaliśmy eksperta w tej dziedzinie, Agnieszkę Pawłowską, certyfikowaną nauczycielkę MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction, czyli redukcji stresu w oparciu o uważność), a także autorkę książeczek dla najmłodszych, dzięki którym dziecko może uczyć się uważności na co dzień.

Poranki są najbardziej stresującym momentem dnia dla rodziców

Z ankiety wynika, że rodzice są zestresowani przez ok. 2 godziny dziennie, a największym powodem do stresu jest utrzymanie porządku w domu – tej odpowiedzi udzieliło prawie 40 proc. matek i ojców. Najtrudniejsze są jednak poranki i to ich dotyczy najwięcej punktów z listy – tu chyba nie ma żadnego zaskoczenia, prawda? 31 proc. rodziców uważa, że poranna krzątanina i próba zjawienia się w szkole na czas oraz powrót do rutyny po wakacjach to najtrudniejsze wyzwania, jakie stawia przed nimi posiadanie dzieci. 

Prawie 40 proc. rodziców kłóci się z małżonkiem o to, kto ma więcej na głowie rano. Okazuje się też, że czujemy się zobowiązani do tego, by wydawać się "na luzie", kiedy już zjawiamy się z dzieckiem w szkole – i to też powoduje stres! Co ciekawsze, jest to bardziej stresujące dla mężczyzn (49 proc. ojców) niż kobiet (46 proc.). 

Bez śniadania do szkoły?

Ankietowani rodzice przyznali, że najczęściej z czegoś rezygnują, żeby zdążyć z dziećmi na czas do szkoły. Aż u 65 proc. jest to niestety śniadanie (u mnie najczęściej mój makijaż!)... W Polsce jest podobnie. Z raportu polskiego Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że prawie 1/3 polskich uczniów nie jada śniadań – to naprawdę zatrważające dane. Dzieci, które nie jedzą śniadań gorzej radzą sobie z nauką, mają problemy z koncentracją, pamięcią, bywają agresywne. Z dwojga złego, lepiej zrezygnować ze swojego makijażu niż śniadania dziecka, nie uważacie?


Jak rodzic może poradzić sobie ze stresem?

Rodzice, którzy wzięli udział w ankiecie twierdzą, że wszystko byłoby łatwiejsze, gdyby dzieci po prostu... współpracowały i robiły to, o co je prosimy. Matki i ojcowie szukają rozwiązań, które ułatwiłyby przeżycie poranków i przyznają, że chcieliby podchodzić do tej pory dnia z większym luzem. 

Jeśli i dla was poranki są trudne, spróbujcie różnych strategii, by je nieco poprawić. Oto kilka sposobów na lepszy rodzinny poranek: przygotowanie ubrań wieczorem, nastawienie budzika o 15 minut wcześniej, przygotowanie wieczorem śniadań do szkoły,  partnerski podział obowiązków. Powodzenia! 

Zobacz też:

Ocena (2 oceny)

5.0
Doładuj
Przeładuj