GRY
 
 

O co naprawdę chodzi w Centrum Zdrowia Dziecka – mówi anonimowo lekarz

Mrozi mi się krew w żyłach, kiedy widzę w internecie hejt na pielęgniarki z Centrum Zdrowia Dziecka. Mogę go sobie tłumaczyć tylko tym, że autorzy komentarzy o "roszczeniowych" pielęgniarkach z CZD nigdy nie przestąpili progu tego szpitala. A co o pielęgniarkach z Centrum mówi pracujący tam na stałe lekarz?

dziecko w szpitalu
fot. Fotolia
O strajku w Centrum Zdrowia Dziecka mówi się od dwóch tygodni i mówi się coraz gorzej.
Że strajkujące nie myślą o dobru chorych dzieci. Że są skrajnie nieodpowiedzialne. Że jak się nie podoba, to droga wolna. Słucham tego i zastanawiam się, czy ktoś, kto to mówi albo pisze na Facebooku – naprawdę tak sądzi? A jeśli nawet tak, to czy wie, o czym my tu w ogóle mówimy?

Strajk w CZD nie wziął się znikąd

– Pielęgniarki kontraktowe, czyli te, które pracują nie na umowę o pracę, ale na umowę cywilno-prawną, dyżurują u nas po 300 godzin w miesiącu. I wcale nie dlatego, że chcą, ale dlatego, że muszą, bo nie ma nikogo innego, kto by te dyżury wziął! Właśnie dalsze godzenie się na to byłoby nieodpowiedzialnością – tłumaczy mi anonimowo lekarz z Centrum Zdrowia Dziecka. 

Czemu anonimowo? Bo większość lekarzy z CZD boi się wypowiadać na temat strajku pielęgniarek, a już na pewno trudno im pod własnym nazwiskiem powiedzieć, że go popierają – tak jak robi mój rozmówca: 

– To nie jest tak, że nagle teraz w maju pielęgniarki się ocknęły i zaczęły protestować. Napięta sytuacja w CZD trwa od 2014 r. i naprawdę w ciągu tych dwóch lat pielęgniarki wiele razy składały do wszystkich świętych swoje postulaty. Nigdy nie dostały żadnego odzewu, więc co miały zrobić? Nadal godzić się na zabójczą liczbę godzin pracy i głodowe wynagrodzenie? Zmęczona, niewyspana pielęgniarka stanowi zagrożenie dla życia dziecka: nasze dziewczyny dobrze to wiedzą i chcą to zmienić – mówi. 

Kiedy z nim rozmawiam, przypominam sobie ten jeden, jedyny raz, gdy sama musiałam zbadać moje dziecko w CZD. Nasza pierwsza wizyta tam zaczęła się – i skończyła – moim szokiem.
Pierwszy szok przeżyłam, że przy obu pobieraniach krwi na badania moje roczne dziecko nawet nie zakwiliło. Nawet nie wzięło głębszego oddechu! Miałam porównanie i nie umniejszając żadnej z pań pracujących w przychodniach i szpitalach: żadna z nich nie podeszła do mojego dziecka z takim wyczuciem i delikatnością, jak tamte dwie panie z CZD. Drugi szok przeżyłam na wyjściu. Musiałam umówić Ninkę na tomografię mózgu (pierwszy wolny termin był na za 3 miesiące – ale nie to mnie zszokowało). Szokująca była prośba pani z recepcji, żebym… na wszelki wypadek zadzwoniła dzień przed umówioną wizytą i upewniła się, że tomograf jest sprawny. Bo jest stary i często się psuje, i po co wtedy miałabym ciągnąć dziecko na darmo. Nie mogłam uwierzyć w to, co słyszę: w szpitalu, gdzie leczą dzieciaki z najgorszymi, najcięższymi chorobami, tomograf działa od przypadku do przypadku? 

Z tamtej wizyty wyniosłam przekonanie, że CZD to wspaniali ludzie – którzy jednak ze względu na pieniądze nie mogą wykonywać swojej pracy tak, jak powinni. 
– To jak najbardziej uzasadnione przekonanie – mówi mój anonimowy rozmówca. – Tomograf co prawda już mamy nowy i dobry, ale dalej u nas jest tak duży niedobór pielęgniarek, że i bez strajku dziewczyny nie są fizycznie w stanie ogarnąć wszystkich naszych pacjentów. Gdyby nie to, że przy dzieciach są rodzice, to nie byłoby szans, żeby chore maluchy miały odpowiednią opiekę. Bo pielęgniarek jest w CZD nawet trzy razy za mało.  
Redakcja poleca: Dr Piotr Gietka: Dziecięce szpitale powinny przypominać sale zabaw! [WIDEO]
Przyjazna atmosfera w szpitalu zmniejsza stres u dziecka i wspomaga leczenie. O domowej atmosferze w szpitalach, kolorowych salach i o tym, dlaczego choroby reumatyczne dotykają nawet małe dzieci, opowiada dr Piotr Gietka z Instytutu Reumatologii.

Gdy nie wiadomo o co chodzi, zawsze chodzi o jedno…

Problem pieniędzy w Centrum Zdrowia Dziecka to już bardzo stary problem:

– Pacjenci, którzy trafiają do CZD z całej Polski, wymagają dużej opieki, dużej diagnostyki, która jest piekielnie kosztowna. A tymczasem NFZ rozlicza nas tak, jakbyśmy byli zwykłym szpitalem powiatowym. Właśnie to jest największą tragedią, z której wynikają i niedobory personelu, i braki sprzętowe, i długi, które w ostatnich latach urosły do ponad 336 mln złotych. To są gigantyczne kwoty, których szpital nie jest w stanie spłacić – mówi lekarz. Opowiada, że kilka lat temu CZD, żeby funkcjonować, musiało na lichwiarskich warunkach zadłużyć się w parabankach, bo od instytucji państwowych nie było w stanie wyprosić odpowiednich pieniędzy.

Kłopoty finansowe widać nie tylko na przykładzie pielęgniarek. Tajemnicą poliszynela jest to, że Centrum stoi rezydentami, czyli bardzo młodymi lekarzami, tuż po studiach, jeszcze bez specjalizacji. Specjaliści są zwalniani, bo za dużo zarabiają. 

– Proszę więc sobie wyobrazić taką sytuację, że dzwoni do nas lekarz z dowolnego szpitala w Polsce, bo trafił mu się trudny przypadek chorobowy i potrzebuje konsultacji. I czego on może dowiedzieć się od lekarza, który dopiero rok czy dwa lata temu skończył studia? 

Obecny strajk w CZD trwa już ponad 2 tygodnie. Większość ze strajkujących wzięła urlopy, na oddziałach dyżurują tylko pojedyncze pielęgniarki. Ze względu na to, nie wykonywane są zabiegi i nie są przyjmowani nowi pacjenci, poza sytuacjami ratowania życia: 

– W tym momencie największym problemem lekarzy jest odróżnianie, które dzieci muszą być przyjęte do Centrum, a które można odesłać z izby przyjęć. Proszę jednak pamiętać, że mówimy o szpitalu, gdzie trafiają naprawdę najcięższe przypadki, których naprawdę nie mamy gdzie odesłać. 

Lekarz, z którym rozmawiam, mówi, że napięcie jest ogromne, zarówno wśród personelu, jak i wśród rodziców chorych dzieci: 
– Rodzice się niepokoją, ale z drugiej strony, szeroko planowany i rozgłoszony w mediach strajk rodziców przeciwko pielęgniarkom się nie odbył. Żaden z „naszych” rodziców nie wyszedł protestować. Ci rodzice, którzy przychodzą ze swoimi dziećmi do Centrum, gołym okiem widzą, jaka jest sytuacja i jak głęboko zasadne są postulaty pielęgniarek. 

Strajk w stołecznym Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" trwa od 24 maja. W ostatnich dniach zostały zamknięte 4 oddziały. Nieoficjalnie mówi się o tym, że jest ryzyko zamknięcia całego Centrum Zdrowia Dziecka. 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami