kobieta, jeansy,
fot. © photo 5000 - Fotolia.com

Brązowe upławy: czy to ciąża, co oznacza kolor upławów [CO STOSOWAĆ]

Brązowe upławy mogą budzić niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy im ból w podbrzuszu, ból jajników albo upławy pojawiają się w ciąży. Sprawdź, co oznacza kolor upławów.
Joanna Karwat
kobieta, jeansy,
fot. © photo 5000 - Fotolia.com

Brązowe upławy, czyli zmieniona wydzielina z pochwy, mogą oznaczać infekcję intymną (prawidłowa wydzielina z pochwy jest niezbyt obfita, śluzowa, bezbarwna bądź biaława). Przyczynę infekcji najłatwiej rozpoznać po kolorze upławów. Sprawdź, jak rozpoznać upławy, czy brązowe plamienie może wystąpić w ciąży i co robić, jeśli upławom towarzyszy ból w podbrzuszu.

Brązowe upławy - czy to ciąża

Brązowe upławy mogą mieć różne przyczyny. Jedną nich jest wczesna ciąża: implantacja zarodka może wywołać niewielkie krwawienie (zbliżone do miesiączki). Takie brązowe upławy pojawiają się wówczas mniej więcej w terminie spodziewanego okresu i trwają ok. 1-2 dni. Plamieniu może towarzyszyć lekki ból, kłucie w podbrzuszu.
Redakcja poleca: Przyczyny świądu pochwy [WIDEO]
Zastanawiasz się, co może być przyczyną swędzenia pochwy? Powodów takiego dyskomfortu, który czasem nawet utrudnia współżycie, jest bardzo wiele. Zobacz film, w którym dr Jacek Tulimowski – ginekolog, opisuje przyczyny świądu sromu i pochwy.

Brązowe upławy w ciąży

Brązowe upławy we wczesnej ciąży mogą wskazywać na implantację zarodka, ale też być efektem podrażnienia dróg rodnych, np. po badaniu USG lub stosunku seksualnym, albo wynikiem zmian hormonalnych. Krwawe zabarwienie wydzieliny niekiedy jest też objawem poronienia. Bywa też, że niedobór progesteronu powoduje plamienia i zmienia zabarwienie wydzieliny z pochwy.

Brązowe upławy w drugim i trzecim trymestrze ciąży zdarzają się rzadko. Jeśli oprócz upławów masz też bolesne skurcze podbrzusza lub gdy wydzielina jest obfita, jak najszybciej udaj się do lekarza.

Brązowe upławy i nieprzyjemny zapach, świąd

Brunatne upławy połączone z pieczeniem, swędzeniem lub bolesnością miejsc intymnych mogą być efektem nieleczonych infekcji i chorób. Nigdy nie należy lekceważyć brązowych plamień w ciąży, niekiedy związane są one z bardzo poważnymi schorzeniami, np. rakiem szyjki macicy.

Białe upławy z pochwy (lub grudkowate)

Biała wydzielina z pochwy przypomina serek, może też mieć lekko słodkawą woń. Najprawdopodobniej doszło do zakażenia grzybami drożdżakopodobnymi, którymi można się zarazić w publicznej toalecie, na basenie. Takim białym upławom z pochwy zwykle towarzyszą świąd i uczucie dyskomfortu, zaczerwienienie błony śluzowej krocza. Jeśli objawy nie są bardzo dokuczliwe, można zastosować dostępne bez recepty preparaty z apteki, np. Albothyl, Gynazol. Lepiej jednak zgłosić się do ginekologa, który przepisze globulki lub maść przeciwgrzybiczą, a jeśli nie pomogą - pobierze do badania wymaz z pochwy.

Upławy szarawe lub białe 

Mogą mieć rybi zapach. Miejsca intymne często są wtedy zaczerwienione, pieką lub swędzą. To może być zakażenie bakteryjne (z reguły bakteriami Escherichia coli). Chorobotwórcze mikroby przenoszone są na rękach lub podczas korzystania z toalety. Zgłoś się do ginekologa, który przepisze dopochwowy antybiotyk.
Uwaga! W czasie kuracji należy powstrzymać się od współżycia, bo u ciebie infekcja miejsc intymnych może minąć, za to po kilku dniach rozwinie się u partnera.

Upławy żółtawozielone lub zielonkawe

Są dość obfite, pieniste o zgniłej woni. To mogą być objawy choroby wenerycznej - mogą świadczyć o rzęsistkowicy, którą zarażamy się, używając czyjegoś ręcznika, przyborów toaletowych lub uprawiając seks z zakażoną osobą. Zgłoś się do lekarza, który przepisze doustne i dopochwowe antybiotyki.

Upławy bezbarwne i wodniste

Takie upławy z pochwy często są bezwonne. Może towarzyszyć im obrzmienie i zaczerwienienie krocza oraz świąd. To może być infekcja wirusowa (najczęściej wirusem opryszczki HSV), ale uwaga: podobna wydzielina o czerwonawym zabarwieniu może zdradzać nadżerkę lub nowotwór szyjki macicy! Zgłoś się do lekarza na cytologię (badanie wymazu z szyjki macicy). Jeśli to tylko wirusowa infekcja, lekarz zaleci odpowiednie leki.
W aptekach dostępne są domowe testy wykrywające infekcje grzybicze i bakteryjne (przypominają wkładkę higieniczną).

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy