zapadnięte ciemiączko
fot. Fotolia

Zapadnięte ciemiączko - jak wygląda, przyczyny

Zapadnięte ciemiączko jest zupełnie normalne, kiedy niemowlę jest w pozycji pionowej. Zapadnięte ciemiączko można wyczuć dotykiem podczas badania. Jeśli wklęsłemu ciemiączku towarzyszą wymioty czy biegunka - może to sygnalizować groźne odwodnienie.
zapadnięte ciemiączko
fot. Fotolia
Zapadnięte ciemiączko może, ale wcale nie musi być oznaką nieprawidłowości. Zależy to m.in. od pozycji, w jakiej znajduje się dziecko oraz od tego, czy można zaobserwować inne niepokojące objawy (np. wiotką skórę). Ciemiączko może czasami lekko pulsować, np. podczas intensywnego płaczu noworodka. Czy zapadnięte ciemiączko to powód do niepokoju?

Spis treści:

Zapadnięte ciemiączko

Prawidłowo wyglądające ciemiączko jest najczęściej płaskie, lecz może być również lekko wklęsłe, zwłaszcza jeśli jest duże, a niemowlak jest w pozycji pionowej. Zapadnięte ciemiączko wymaga jednak wizyty u lekarza, jeśli jest wiotkie i towarzyszą mu:
 • suchość w ustach
 • sucha pieluszka (niemowlę rzadko oddaje mocz)
 • biegunka
 • wymioty
 • drażliwość i płaczliwość
 • senność
 • szybkie bicie serca
 • niskie ciśnienie.

Jak sprawdzić, czy ciemiączko jest zapadnięte? Należy to wykonać bardzo delikatnie. Pierwsze tego typu własnoręczne badanie powinno się wykonać pod okiem pediatry - warto poprosić go o taki instruktaż przy okazji. Zapadnięte ciemiączko jest wyczuwalne jako lekko wklęsłe i delikatnie miękkie - znajduje się w przestrzeni pomiędzy twardymi kośćmi sklepienia czaszki.

Jak wygląda zapadnięte ciemiączko?

Na zdjęciu poniżej pokazujemy, w którym miejscu powinno się znajdować ciemiączko. Jego zapadnięcie to jednak objaw, który łatwiej wyczujesz pod palcami, niż zobaczysz. Można oczywiście zauważyć lekką wklęsłość poniżej kości czaszki, ale to dotyk jest tu bardziej miarodajny.

Zapadnięte ciemiączko jak wygląda
fot. Adobe Stock
 

Zapadnięte ciemiączko - przyczyny

Jeśli zapadnięte ciemiączko jest spowodowane objawem chorobowym, najczęściej jest ono oznaką odwodnienia - zwłaszcza jeśli u niemowlaka występuje biegunkagorączka bądź wymiotyJak najszybciej skonsultuj się z lekarzem, jeśli zauważysz, że ciemiączko jest zapadnięte, a u dziecka wystąpią standardowe objawy odwodnienia takie jak:
 • nieco spierzchnięte wargi,
 • suche śluzówki,
 • lekko zapadnięte oczy.
   
Jeśli niemowlak jest odwodniony, lekarz powinien zlecić badania laboratoryjne takie jak badanie krwi, pomiar stężenia jonów oraz ogólne badanie moczu. Po wyleczeniu dolegliwości i przywróceniu odpowiedniego nawodnienia ciemiączko powinno stać się z powrotem bardziej napięte i płaskie.

Zapadnięte ciemiączko w pozycji pionowej

Ciemiączko może przyjąć lekko zapadnięty kształt, kiedy dziecko przebywa w pozycji pionowej na stojąco lub na siedząco. Jest to zupełnie normalne u zdrowych dzieci i nie powinno wzbudzać obaw.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Wszystko, co chcesz wiedzieć o ciemiączku i nie boisz się zapytać [WIDEO]
Ciemiączko jest miękkie, może pulsować i sygnalizować problemy zdrowotne. Oto odpowiedzi na 6 ważnych pytań na temat ciemiączka u noworodka.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy