Co oznacza wysokie RDW SD w wynikach morfologii?

Wysokie RDW-SD może świadczyć o anemii lub problemach z wątrobą. Wynik rdw-sd powinien być interpretowany przez lekarza, który na jego podstawie może określić, jaki masz rodzaj niedokrwistości.
za wysokie rdw sd
fot. Fotolia
W czasie ciąży musimy wykonywać wiele badań, w tym regularne badania krwi. O ile niektóre parametry są nam doskonale znane, o tyle inne brzmią tajemniczo. Jednym z takich wskaźników jest RDW-SD. Co oznacza i czy powinnaś się martwić, jeśli twoje RDW-SD jest wysokie?

Co to jest RDW-SD?

RDW SD (z ang. red blood cell distribution width, standard deviation) to wskaźnik w badaniu morfologii krwi, który obrazuje rozkład objętości czerwonych krwinek (erytrocytów) i jest pomocny w diagnozowaniu anemii, która jest częstą dolegliwością w ciąży. Normy badań krwi dla RDW-SD to 11,5-14,5 proc.
Redakcja poleca: Wizyty kontrolne w ciąży – kiedy do ginekologa? [WIDEO]
Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa? A kolejne? Jak nie zaniedbać badań w ciąży, ale też nie przesadzić z ich liczbą? Zobacz nasz filmowy poradnik.

Co oznacza przekroczone rdw-sd?

Wysoki wynik RDW SD oznacza, że czerwone krwinki są różnej wielkości. Taką dużą różnorodność w zakresie objętości erytrocytów  nazywamy anizocytozą). Podwyższone wyniki RDW-SD i  MCV (określa odchylenie od średniej objętości czerwonych krwinek) może to wskazywać na:
  • choroby wątroby - w diagnozie problemów z wątrobą pomocne jest również m.in. określenie tzw. prób wątrobowych (AspAT, ALAT,GGTP);
    GGTP

    http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/badania/proby-watrobowe-nieprawidlowe-wyniki-alat-alp-aspat-ggtp-ldh-che_40490.html
  • stan zapalny, np. towarzyszący ostremu zapaleniu trzustki;
  • anemię hemolityczną, w której erytrocyty ulegają przedwczesnemu rozpadowi.
Wysokie RDW-SD mogą pojawić się także po: Nie interpretuj wyników badań sama, wynik badania wskaźnika RDW-SD, jak i innych badań, powinien być zawsze interpretowany przez lekarza.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Szykujemy wyprawkę