Co piąte dziecko w Polsce ma wadę słuchu – alarmuje prof. Skarżyński

Badania wykonane u ponad miliona dzieci w wieku 7 lat potwierdziły, że co 5. dziecko ma różne zaburzenia słuchu, które wpływają na jakość jego kontaktów z rówieśnikami, a potem na edukację w szkole. Wada słuchu nie rodzi się znikąd.

Zobacz inne z serii: Problemy ze słuchem u dzieci (4)

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, kierowany przez prof. Henryka Skarżyńskiego, od lat przeprowadza badania słuchu u dzieci. W efekcie zostało już przebadanych milion dzieci – to skala niespotykana na świecie.
– Wszystkie dzieci powinny przejść przesiewowe badania słuchu: to szansa, by dzieci były leczone – mówi prof. Skarżyński.

Zobacz także: Katar to nie jest banalna sprawa. Może zniszczyć słuch – wywiad z prof. Skarżyńskim

Skąd biorą się wady słuchu u dzieci

Najczęściej problemy ze słuchem to następstwa infekcji dróg oddechowych. – Wydaje nam się, że katar to jest coś banalnego w obrębie górnych dróg oddechowych, że można go wydmuchać, to przejdzie. Niektórzy mówią: leczony czy nieleczony katar przejdzie w ciągu 7 dni. Tak nie jest – mówi prof. Skarżyński.
Tłumaczy, że rzeczywiście objawy dotyczące nosa mogą ustąpić po kilku dniach, ale zmiany w nosogardle, trąbkach słuchowych, które łączą nosogardło z uszami, mogą utrzymywać się przez wiele tygodni, a nawet miesięcy.

Uwaga na częste infekcje

Jeśli infekcje występują często, do takich zmian obrzękowych dołączają się zmiany wysiękowe, a następnie zarostowe. – To ma wpływ na pogorszenie słuchu. Często konieczne jest leczenie operacyjne, co nie jest dla takiego dziecka obojętne – przekonuje prof. Skarżyński.
Prof. Henryk Skarżyński jest twórcą i dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach. Jako pierwszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej dokonał w 1992 roku operacji wszczepienia implantu ślimakowego, przywracając słuch osobie głuchej. Jako pierwszy w świecie wykonał stworzoną przez siebie metodą operację wszczepienia implantu ślimakowego w częściowej głuchocie u osoby dorosłej, a następnie u pierwszego w świecie dziecka. Angażuje się w wiele programów profilaktycznych dotyczących wad słuchu i mowy – w Polsce oraz na świecie.
Zobacz także: Mazowsze pierwsze na świecie! Każde dziecko będzie miało zbadany słuch!
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy