GRY
 
 

Niezwykłe umiejętności dzieci

Kto pokazał maluszkowi, że można ciągnąć się za ucho? Absolutnie nikt. A kto podsunął mu zabawę w lizanie kolanek? To także jego własny pomysł.

niemowlę
fot. Panthermedia
 I na tym nie koniec. Oto okrągła dziesiątka niemowlęcych zachowań, których istnienia nigdy byś nie podejrzewała.
Zachwytów nigdy za dużo, zwłaszcza nad takim ideałem, jakim jest dziecko. Oczka błyszczące, uśmiech najmilszy na świecie, rączki – stworzone wprost do całowania! W dodatku nie dość, że maluszek jest śliczny, to zaskakuje co dzień czymś nowym. Wydaje się, że niczym już nie jest w stanie cię zaskoczyć? A co powiesz na takie dziecięce umiejętności?

Chodzi od urodzenia

Jeśli będziesz trzymać noworodka pod paszkami w pionie, tak by jego stópki dotykały podłoża, od razu zacznie podnosić nóżki i wysuwać je przed siebie, jakby maszerował. Ta niespodziewana umiejętność jest jednym z wielu automatycznych odruchów, niezależnych od woli maluszka. Odruchy mają wyręczać dzieci w „myśleniu”, jak zareagować na gwałtowne zmiany w środowisku. Ich występowanie tuż po narodzinach świadczy o tym, że mózg malca pracuje tak, jak powinien.
Uwaga! Odruchy są bezrefleksyjne, dlatego muszą powoli zanikać, robiąc miejsce świadomym, dostosowanym bardziej elastycznie do sytuacji działaniom dziecka. Odruch chodzenia mija już w drugim miesiącu życia i maluszek musi wszystkiego uczyć się od początku...
Redakcja poleca: Kiedy niemowlę siada? - film
Kiedy warto pomagać dziecku w nauce siadania, czy można nosić dziecko w nosidełku i sadzać w leżaczku? Jakie ćwiczenia zachęcą niemowlę do siadania?

Mówi „ma-ma”

I to już... w połowie pierwszego roku! Ale spokojnie, na razie nie jest to prawdziwe mówienie ze zrozumieniem. W taki sposób maluch gaworzy. Nie tworzy jeszcze wyrazów, ale bawi się dźwiękami i powtarza sekwencje sylab – właśnie dlatego od czasu do czasu możesz usłyszeć z jego ust takie fałszywe „mama”. Co ciekawe, gaworzenie dzieci z różnych krajów jest takie samo. Dopiero około 12. miesiąca życia maluchy ograniczają się do dźwięków mowy ojczystej, ponieważ tylko takie słyszą wokół siebie.
Uwaga! Brak gaworzenia u półrocznego dziecka może świadczyć o jego wrodzonych wadach słuchu.

Wszystko wkłada do buzi

Dziecko jak mały odkurzacz: wchłonie wszystko, co spotka na drodze – każdy okruszek, koralik albo pieniążek. Skąd takie zachowanie? Stąd, że poprzez wkładanie przedmiotów do ust poznaje świat. Dla niego zmysły smaku i dotyku (na wargach i na języku jest o wiele więcej zakończeń nerwowych niż na dłoniach, dlatego czucie jest intensywniejsze) są o wiele ważniejsze niż zmysł wzroku. Nie zmienisz tego, nawet jeśli będziesz chodzić za maluchem krok w krok i wyjmować mu wszystko z paluszków. Lepiej zrobisz, jeśli pogodzisz się z jego pasją badacza i zadbasz o to, aby w zasięgu jego rączek nie leżały rzeczy, które mógłby włożyć do ust i zadławić się nimi.
Uwaga! Lizanie albo gryzienie zabawek ma swoje zalety! Przygotowuje maluszka do mówienia i jedzenia stałych pokarmów, a do tego łagodzi świąd albo ból dziąseł podczas ząbkowania.

Nie boi się obcych

Miesięczne dziecko chętnie da się ponosić przez ciocię i pobawi się z każdym, kto okaże mu trochę uwagi. Półroczny maluch też będzie rozdawać swoje uśmieszki na prawo i lewo. Taki mały zuch kocha cały świat! Do czasu. Gdy skończy osiem miesięcy, już nie jest tak łatwo. W tym okresie dziecko wreszcie zaczyna rozumieć, że ono i jego mama nie stanowią jednej, nierozerwalnej całości – i budzi się w nim strach przed obcymi.
Uwaga! Nieufność malca może trwać mniej więcej do jego pierwszych urodzin albo nawet dłużej. Nie zmuszaj go więc do całowania cioci albo dawania „cześć” sąsiadowi. Pozwól mu przez kilka miesięcy być typem aspołecznym: jego niechęć do obcych nie wynika ze złego wychowania, tylko z natury.

Zobacz także: Co to sa skoki rozwojowe u niemowlaka
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!