GRY
 
 

Co powinien umieć przedszkolak? Literki to nie wszystko!

Przedszkolaki uczą się mnóstwa rzeczy: liter, wierszyków, angielskich słówek, nazw stolic …  I bardzo dobrze, ale czy na pewno to jest najważniejsze?

Czego potrzebuje dziecko do prawidłowego rozwoju
fot. Fotolia

 Gdy nasze dzieci dorosną, będą żyć w całkiem innym świecie niż my. Część wiedzy, którą im teraz  przekazujemy  i którą później  zdobędą w szkole, będzie już pewnie nieaktualna.
Będą musiały dostosowywać do błyskawicznie zmieniającej się rzeczywistości, uczyć się wciąż nowych rzeczy, być może kilkakrotnie w ciągu życia zmieniać zawód (albo wykonywać ten już zdobyty w całkiem innych warunkach i przy pomocy innych narzędzi), korzystać z coraz to nowszych urządzeń.

Czego powinniśmy  nauczyć nasze dzieci  już teraz, w jakie umiejętności je  wyposażyć, by sobie dobrze radziły w świecie, którego nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić?Co jest ważniejsze od literek?

Co powinien umieć przedszkolak?

Zdaniem Beaty Płażewskiej, psychologa, na pewno ważna jest:
  • Ciekawość świata, by naszym dzieciom chciało im się uczyć nowych rzeczy.
  • Wiara w siebie u dziecka, by nie poddawały się na starcie.
  • Elastyczność,  by umiały dostosowywać się do nowych warunków.
  • Samodzielność dziecka, by nie czekały, aż ktoś poprowadzi je za rękę.
  • Umiejętność korzystania z różnych źródeł wiedzy, by szybko zdobywały informacje i mogły uczyć się wciąż nowych rzeczy.
  • Umiejętność wyciągania wniosków, by się uczyły i nie popełniały wciąż tych samych błędów.
  • Kreatywność, by radziły sobie w szybko zmieniającym się świecie nie czekając, aż ktoś im podsunie gotowe rozwiązanie.
  • Umiejętność bycia z ludźmi,  rozumienia ich, bo to zawsze jest najważniejsze.  Nawet imponujące IQ dziecka i ogromna wiedza nie gwarantują sukcesu, jeśli człowiek nie zna dobrze siebie i nie potrafi  dogadać się z innymi.
Przeczytaj: Jak wychować kreatywne dziecko.
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Jak pomóc dziecku dobrze się rozwijać?

Każdej z wymienionych wyżej rzeczy uczymy dzieci na co dzień robiąc zwyczajne rzeczy: zachęcając je do samodzielnego ubierania, zabierając na plac zabaw itd. Co jeszcze możemy zrobić? Oto kilka podpowiedzi:
  • Nie zbywaj dziecka, gdy o coś pyta. Jeśli nie znasz odpowiedzi, poszukaj jej wraz z dzieckiem. Zachęcaj do zastanawiania się nad różnymi rzeczami, nie mówi "Bo tak jest i już".
  • Buduj jego wiarę w siebie. Nie obrażaj, nie wyśmiewaj, traktuj z szacunkiem. Akceptuj go takim jakie jest. Nie może czuć się ciągle nie takie: za głośne, zbyt gadatliwe, zbyt powolne itd. Daj mu prawo do mówienia "nie".
Doładuj
Przeładuj