
Szczepienia obowiązkowe wykonywane prywatnie
Oto kilka rzeczy, o których powinnaś wiedzieć, jeśli decydujesz się na szczepienie dziecka w prywatnej placówce medycznej:- Jeśli przychodnia nie wykonuje świadczeń w ramach umowy z NFZ, nie ma prawa oferować pacjentowi bezpłatnych szczepionek. W praktyce oznacza to, że jeśli chcesz zaszczepić dziecko w prywatnej placówce, za szczepionkę musisz zapłacić. Kupisz ją w przychodni lub w aptece.
- Co robić w sytuacji, kiedy dziecko objęte prywatną opieką jest w grupie ryzyka i powinno być szczepione inaczej niż reszta dzieci? Dotyczy to np. maluszków uczęszczających do żłobka, które obowiązkowo (i bezpłatnie!) powinny zostać zaszczepione przeciwko ospie wietrznej. Zgodnie z prawem w tej sytuacji lekarz przyjmujący prywatnie powinien poinformować rodziców, że to szczepienie jest obowiązkowe i w przychodni POZ może je otrzymać za darmo. Co więcej, powinien odnotować w dokumentacji medycznej fakt, że udzielił tej informacji.
Niektóre wskazania do dodatkowych bezpłatnych szczepień:
- rozpoczęcie uczęszczania do żłobka – szczepienie przeciw ospie wietrznej;
- rozpoznanie astmy u 4-latka – szczepienie przeciwko pneumokokom;
- nowotwór u dziecka – szczepienia przeciwko ospie wietrznej u jego zdrowego rodzeństwa.
Prywatne szczepienia dzieci – różnice w szczepionkach
Szczepiąc dziecko prywatnie, możesz spotkać się z następującymi trudnościami:- Możesz mieć problem z zaszczepieniem dziecka bezkomórkową szczepionką przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTPa), ponieważ dostęp do tej szczepionki na rynku komercyjnym jest ograniczony. Staje się to problemem szczególnie w 6. roku życia dziecka, wcześniej bowiem ratują nas szczepionki 6w1 lub 5w1. Jak donosi mp.pl, prywatne placówki często stosują w tej sytuacji szczepionki z mniejszą dawką antygenów, co jest niezgodne z Programem Szczepień Ochronnych, który przewiduje obowiązkowe szczepienie w 6. roku życia preparatem z tzw. dużą komponentą krztuścową i błoniczą typu DTPa.
- Jeżeli twoje dziecko nie zostało po porodzie zaszczepione przeciwko gruźlicy z powodu wskazań medycznych, nie zaszczepisz dziecka w prywatnej placówce, ponieważ nie mają one dostępu do szczepień BCG.
Prywatne szczepienia dzieci w państwowych placówkach
Część rodziców łączy szczepienie dziecka w placówkach państwowych i prywatnych. W poradniach POZ podaje dziecku szczepienia przeciwko pneumokokom, by za nie nie płacić, a prywatnie szczepi szczepionkami skojarzonymi, bo w placówce państwowej i tak musieliby za nie zapłacić. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, musisz pamiętać, że informacja o wykonanych szczepieniach musi być odnotowana w 3 dokumentach:- Karcie Uodpornienia,
- Książeczce Szczepień,
- dokumentacji medycznej.
Karta Uodpornienia może być przechowywana tylko w jednej poradni, dlatego, jeśli szczepisz w dwóch miejscach, pamiętaj, żeby poza miejscem jej przechowywania przedstawiać zaświadczenie wydane przez placówkę dokonującą obowiązkowego lub zalecanego szczepienia ochronnego.
Źródło: mp.pl
Więcej o szczepieniach: