Szczepienie prywatnie
fot. Adobe Stock

Szczepisz prywatnie czy państwowo? To ma znaczenie!

Prywatna opieka medyczna jest dostępna dla wielu rodziców, jako część pakietu socjalnego w miejscu pracy. Jeśli leczysz dziecko prywatnie i szczepisz je w placówkach, które nie mają podpisanej umowy z NFZ, powinnaś wiedzieć o kilku ważnych faktach. Jakich?
Karolina Stępniewska
Szczepienie prywatnie
fot. Adobe Stock
To, czy zaszczepisz dziecko w poradni prywatnej, czy państwowej, nie jest obojętne. Sektor prywatny nie może oferować tych samych opcji szczepień, co przychodnie, które podpisały umowy z NFZ. Jakie są różnice i jakie problemy z nich wynikają?

Kiedy szczepisz dziecko prywatnie

Oto kilka rzeczy, o których powinnaś wiedzieć, jeśli decydujesz się na szczepienie dziecka w prywatnej placówce medycznej:
  • jeśli przychodnia nie wykonuje świadczeń w ramach umowy z NFZ, nie ma prawa oferować pacjentowi bezpłatnych szczepionek. W praktyce oznacza to, że jeśli chcesz zaszczepić dziecko w prywatnej placówce, za szczepionkę musisz zapłacić. Kupisz ją w przychodni lub w aptece.
  • Co robić w sytuacji, kiedy dziecko objęte prywatną opieką jest w grupie ryzyka i powinno być szczepione inaczej niż reszta dzieci? Dotyczy to np. maluszków uczęszczających do żłobka, które obowiązkowo (i bezpłatnie!) powinny zostać zaszczepione przeciwko ospie wietrznej. Zgodnie z prawem w tej sytuacji lekarz przyjmujący prywatnie powinien poinformować rodziców, że to szczepienie jest obowiązkowe i w przychodni POZ może je otrzymać za darmo. Co więcej, powinien odnotować w dokumentacji medycznej fakt, że udzielił ci tej informacji.
A jeśli nie chcesz zaszczepić dziecka przeciw ospie, mimo że właśnie zaczęło uczęszczać do żłobka? Czy lekarz prywatny powinien zgłosić to jako wyraz uchylania się od szczepień? Tak, obowiązek zgłoszenia tego faktu jest taki sam w przypadku lekarzy POZ, jak i pracowników prywatnej opieki medycznej.

Niektóre wskazania do dodatkowych bezpłatnych szczepień:

  • rozpoczęcie uczęszczania do żłobka – szczepienie przeciw ospie wietrznej;
  • rozpoznanie astmy u 4-latka - szczepienie przeciwko pneumokokom;
  • nowotwór u dziecka — szczepienia przeciwko ospie wietrznej u jego zdrowego rodzeństwa.

Różnice w szczepionkach

Szczepiąc dziecko prywatnie, możesz spotkać się z następującymi trudnościami:
  • możesz mieć problem z zaszczepieniem dziecka bezkomórkową szczepionką przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTPa), ponieważ dostęp do tej szczepionki na rynku komercyjnym jest ograniczony. Staje się to problemem szczególnie w 6. roku życia dziecka, wcześniej bowiem ratują nas szczepionki 6w1 lub 5w1. Jak donosi mp.pl, prywatne placówki często stosują w tej sytuacji szczepionki z mniejszą dawką antygenów, co jest niezgodne z Programem Szczepień Ochronnych, który przewiduje obowiązkowe szczepienie w 6. roku życia preparatem z tzw. dużą komponentą krztuścową i błoniczą typu DTPa.
  • Jeśli twoje dziecko nie zostało po porodzie zaszczepione przeciwko gruźlicy z powodu wskazań medycznych, nie zaszczepisz dziecka w prywatnej placówce, ponieważ nie mają one dostępu do szczepień BCG.

Trochę państwowo, trochę prywatnie?

Część rodziców łączy szczepienie dziecka w placówkach państwowych i prywatnych. W poradniach POZ podaje dziecku szczepienia przeciwko pneumokokom, by za nie nie płacić, a prywatnie szczepi szczepionkami skojarzonymi, bo w placówce państwowej i tak musieliby za nie zapłacić. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, musisz pamiętać, że informacja o wykonanych szczepieniach musi być odnotowana w 3 dokumentach: Karcie Uodpornienia, Książeczce Szczepień i dokumentacji medycznej.

Karta Uodpornienia może być przechowywana tylko w jednej poradni, dlatego, jeśli szczepisz w dwóch miejscach, pamiętaj, żeby poza miejscem jej przechowywania przedstawiać zaświadczenie wydane przez placówkę dokonującą obowiązkowego lub zalecanego szczepienia ochronnego.

Szczepisz dziecko prywatnie czy państwowo? Napisz nam o tym w komentarzu.

Źródło: mp.pl
  [content:0_26670,0_26300,2_1185:PsychologicalTest]
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy