GRY
 
 

Czy nowy prezydent poprawi sytuację rodziców?

500 zł na każde dziecko w rodzinach najbiedniejszych, podwyższenie kwoty wolnej od podatku, decydowanie przez rodziców o tym, czy posłać dziecko do szkoły w wieku 6 lat - to główne postulaty polityki prorodzinnej, deklarowane przez przyszłego prezydenta Andrzeja Dudę.

fot. ONS.pl

Andrzej Duda będzie obecnie najmłodszym prezydentem na świecie. W kampanii wyborczej obiecywał mocno wspierać rodziny. Polska od kilkunastu lat znajduje się w wyjątkowo trudnej sytuacji demograficznej z powodu systematycznego spadku liczby urodzin. Prowadzone od kilku lat zmiany polegające na wydłużeniu urlopu macierzyńskiego, wprowadzeniu Karty Dużej Rodziny spowodowały, że w 2014 roku urodziło się więcej dzieci niż w 2013 r., jednak ten wzrost trwał krótko: już w pierwszym kwartale 2015 roku nastąpił spadek liczby urodzin. Demografowie ostrzegają, że jeśli sytuacja się nie zmieni, Polsce grozi zapaść demograficzna. Jak zachęcić młode osoby do decydowania się na dziecko?
- W 2014 roku podano dane, z których wynika, że 36 proc. dzieci w Polsce żyje w rodzinach, w których dochód na osobę jest poniżej 539 zł. 750 tysięcy dzieci wychowuje się w rodzinach, w których dochód miesięczny na osobę wynosi mniej niż 400 zł. Za takie pieniądze nie można żyć, nie można dbać o rozwój dziecka, kupić dla niego podręczników, wyprawki do szkoły. Rodziny biorą na to pożyczki, kredyty.
To dla tych rodzin jest potrzebny program 500 zł na każde dziecko - mówił Andrzej Duda na konwencji "Dobra zmiana" podsumowującej kampanię wyborczą.

Odpowiadając na nasze pytania o politykę prorodzinną, w ramach małej "debaty prezydenckiej" Andrzej Duda obiecał też:

  • przesłanie na początku kadencji projektu wprowadzenia dodatku w wysokości 500 zł na dziecko,
  • w trybie pilnym wystąpienie o podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł,
  • zabieganie w rządzie o przywrócenie gabinetów lekarskich i stomatologicznych w szkołach,
  • dążenie do wprowadzenia zmian polegających na pozostawieniu do decyzji rodziców tego, kiedy ich dzieci mają iść do pierwszej klasy, ponieważ "system edukacji ma wspierać rodziny w wychowaniu, a nie wprowadzać sztuczne bariery",
  • wsparcie mikroprzedsiębiorców i przedsiębiorstw rodzinnych,
  • wspieranie polskiego przemysłu i tworzenie nowych miejsc pracy, co zapewni młodym ludziom pracę.
Czy Andrzejowi Dudzie uda się zrealizować obietnice i czy dzięki temu uda się zwiększyć liczbę narodzin w Polsce, będziemy mogli się przekonać już od sierpnia, kiedy to nowy prezydent zostanie zaprzysiężony. Będziemy patrzeć, jak będzie realizować obietnice.
Jeśli macie pytania związane realizacją polityki prorodzinnej p. Andrzeja Dudy, zadawajcie pytania: będziemy je przekazywać do Kancelarii Prezydenta.

Czytaj też: Duda - Komorowski: decydujące starcie
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!
Doładuj
Przeładuj