Co pyli w czerwcu 2020? Lista traw, zbóż i innych alergizujących roślin [WIDEO]

Czerwiec jest miesiącem, w którym pylą przede wszystkim trawy oraz pokrzywa, szczaw czy komosa. Alergia na pyłki jest szczególnie uciążliwa i może zepsuć niejeden wiosenny spacer. Jeśli twoje dziecko ma wodnisty katar, suchy kaszel i swędzą je oczy, to mogą być objawy alergii wziewnej. Sprawdź, co pyli w czerwcu i nie daj się zaskoczyć!

Zobacz inne z serii: alergia wziewna: kalendarz pylenia roślin (8)

Zobacz inne z serii: Alergia (17)

Czerwiec to bardzo trudny miesiąc dla alergików. Co pyli w tym miesiącu? Według wskazań kalendarza pylenia są to przede wszystkim trawy, które okres pylenia zaczęły już w maju. Pamiętaj też, że czas pylenia roślin trwa od wczesnej wiosny do jesieni. Jeśli chcesz udać się z dzieckiem na spacer, wybierz godziny poranne lub wieczory – wówczas stężenie pyłków w powietrzu jest mniejsze.

Czerwiec miesiącem pylenia traw
 

Czerwiec to okres bardzo intensywnego pylenia traw. Trwa ono już od maja, ale teraz jest najbardziej uciążliwe. Uczulenie na pyłki traw to jedna z najczęstszych alergii wziewnych i jednocześnie jedna z najbardziej uciążliwych, dlatego że trawy rosną niemalże wszędzie. 
Alergie są szczególnie trudne dla dzieci. Dziecko na skutek przebywania na dworze ma:

 • zaczerwienione i swędzące oczy,
 • wodnisty katar,
 • suchy kaszel.
Czasami dochodzą do tego problemy z oddychaniem, a nawet duszności. Jeśli lekarz wyklucza infekcję, to oznacza, że dziecko najprawdopodobniej cierpi na skutek alergii wziewnej. Kiedy okres pylenia się skończy, warto wykonać testy alergiczne, żeby potwierdzić, czy dziecko faktycznie jest uczulone na pyłki traw. 

Co jeszcze pyli w czerwcu?

Późna wiosna to czas pylenia wielu roślin. Choć na dworze robi się coraz piękniej i zielono, alergicy z nadzieją wyczekują końca pylenia, by móc wreszcie odczuć ulgę. Co oprócz traw pyli w czerwcu? 
 • żyto – w czerwcu pyli bardzo intensywnie, a ponieważ w Polsce uprawia się dużo żyta, jego pyłki obecne są w powietrzu nawet w miastach, do których przenosi je wiatr
 • babka lancetowata – rośnie niemal wszędzie i pyli intensywnie już od maja
 • pokrzywa – jest zdrowa, ale jej pyłki mogą uczulać. Okres pylenia pokrzywy rozpoczyna się w połowie maja i trwa do października
 • lipa – napar z lipy pomaga na gorączkę, ale pylenie tego drzewa może wywoływać reakcje alergiczne. Na szczęście w czerwcu nie pyli intensywnie (poza ostatnim tygodniem)
 • szczaw – pyszny w zupie, ale jego pyłek może uczulać!
 • rzepak – widok kwitnących pól rzepaku może zapierać dech w piersiach – niestety również dosłownie. Na czerwiec przypada okres jego intensywnego pylenia.​

Czym jest alergia krzyżowa?

Jeśli dana osoba uczulona jest na pyłki, może mieć też objawy alergii po spożyciu niektórych produktów, mimo że na nie same nie jest uczulona. Dzieje się tak, ponieważ w różnych alergenach występują te same białka wywołujące uczulenie. Np. kiedy ktoś jest uczulony na trawy, a w okresie ich pylenia zje kiwi, wówczas mogą się u niego pojawić objawy alergii wziewnej. Taką reakcję nazywamy alergią krzyżową

W przypadku uczulenia na pyłki traw i zbóż, czyli najmocniej pylące w czerwcu rośliny, alergeny krzyżowe uczulające najczęściej to:

 • kiwi
 • pomidor
 • melon 
 • mąka z glutenem.

Odczulanie przy alergii na pyłki

U starszych dzieci, u których testy skórne dały pozytywną odpowiedź, można przeprowadzić odczulanie. Proces ten jest długotrwały i nie zawsze daje wymierne efekty, ale często przynosi dużą ulgę alergikowi. W tym momencie dostępne są szczepionki odczulające w zastrzykach oraz doustne (podjęzykowe). Te ostatnie są dużo droższe.

Zobacz test redakcyjny oczyszczacza powietrza Philips AC2889/10

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy