Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w czerwcu [WIDEO]

Alergia na pyłki może zepsuć wiosenne spacery. Sprawdź, co pyli w czerwcu i nie daj się zaskoczyć.

Zobacz inne z serii: alergia wziewna: kalendarz pylenia roślin (8)

Zobacz inne z serii: Alergia (17)

Co pyli w czerwcu? To bardzo trudny miesiąc dla alergików. Sprawdź, co pyli w tym miesiącu według wskazań kalendarza pylenia i bądź gotowa. Pamiętaj też, że okres pylenia roślin trwa od wczesnej wiosny do jesieni.

Twoje dziecko ma alergię wziewną? Te sposoby pozwolą mu oddychać pełną piersią!

Czerwiec miesiącem pylenia traw

Czerwiec to okres bardzo intensywnego pylenia traw. Trwa ono już od maja, ale teraz jest najbardziej uciążliwe. Uczulenie na pyłki traw to jedna z najczęstszych alergii wziewnych i jednocześnie jedna z najbardziej uciążliwych, bo trawy rosną prawie wszędzie. Do tego coraz cieplejsza pogoda zachęca do przebywania na świeżym powietrzu, co jest dla małego alergika szczególnie uciążliwe. Dziecko na skutek przebywania na dworze ma:

  • zaczerwienione i swędzące oczy,
  • wodnisty katar,
  • suchy kaszel.

Czasami ma takie problemy z oddychaniem, że pojawiają się duszności. Jeśli lekarz wyklucza infekcję, to oznacza, że dziecko najprawdopodobniej cierpi na skutek alergii wziewnej. Kiedy okres pylenia się skończy, warto wykonać testy alergiczne, żeby potwierdzić, czy dziecko faktycznie jest uczulone na pyłki traw. 

Co jeszcze pyli w czerwcu?

Późna wiosna to czas pylenia wielu roślin. Choć na dworze robi się coraz piękniej i coraz zieleniej, alergicy z nadzieją wyczują końca pylenia, by w końcu móc odczuć ulgę. Co oprócz traw pyli w czerwcu? 
  • żyto – w czerwcu pyli bardzo intensywnie, a ponieważ w Polsce uprawia się dużo żyta, jego pyłki obecne są w powietrzu nawet w miastach, do których przenosi je wiatr
  • babka lancetowata – rośnie niemal wszędzie i pyli intensywnie już od maja
  • pokrzywa – jest zdrowa, ale jej pyłki mogą uczulać. Okres pylenia pokrzywy rozpoczyna się w połowie maja i trwa do października
  • lipa – napar z lipy pomaga na gorączkę, ale pylenie tego drzewa może wywoływać reakcje alergiczne. Na szczęście w czerwcu nie pyli intensywnie (poza ostatnim tygodniem)
  • szczaw – pyszny w zupie, ale jego pyłek może uczulać!
  • rzepak – widok kwitnących pól rzepaku może zapierać dech w piersiach – niestety również dosłownie. Na czerwiec przypada okres jego intensywnego pylenia.
Jak skutecznie oczyszczać powietrze w domu? Przydatne wskazówki (nie tylko) dla alergików

Czym jest alergia krzyżowa?

Jeśli dana osoba uczulona jest na pyłki, może mieć też objawy alergii po spożyciu niektórych produktów, mimo że na nie same nie jest uczulona. Dzieje się tak, ponieważ w różnych alergenach występują te same białka wywołujące uczulenie. Np. kiedy ktoś jest uczulony na trawy, a w okresie ich pylenia zje mango, wówczas mogą się u niego pojawić objawy alergii wziewnej. Taką reakcję nazywamy alergią krzyżową

Zobacz test redakcyjny oczyszczacza powietrza Philips AC2889/10

Zobacz też:

Ocena (1 ocena)

5.0

Zobacz także

Popularne tematy