Co pyli w kwietniu 2020? – lista roślin, na które musisz teraz uważać [WIDEO]

Sprawdź, co pyli w kwietniu i wywołuje kaszel oraz inne objawy alergii. Zobacz, jakie pyłki unoszą się w powietrzu tylko w tym miesiącu, a jakie zaczną uczulać od kwietnia przez cały maj, a czasem nawet jeszcze dłużej. Nie daj się zaskoczyć – alergia wziewna może bardzo utrudniać wychodzenie na spacery i korzystanie z ładnej pogody.

Zobacz inne z serii: alergia wziewna: kalendarz pylenia roślin (8)

Zobacz inne z serii: Alergia (17)

Co pyli w kwietniu – to pytanie zadaje sobie wielu rodziców na widok zaczerwienionych i swędzących oczu dziecka, ataków suchego kaszlu, a czasem duszności. Do tego często dochodzi przewlekły wodnisty katar. Gdy lekarz wyklucza infekcję, wszystko wskazuje na alergię wziewną, której przyczyną są unoszące się w powietrzu alergeny.

Co pyli w kwietniu – lista alergenów

Kwiecień to intensywny okres pylenia wielu roślin. Teraz pyli brzoza. To jeden z bardzo silnych alergenów, który powoduje mocne objawy uczulenia (zapalenie spojówek i katar sienny). Żółty pyłek brzozy najczęściej zaczyna unosić się w powietrzu w pierwszej połowie kwietnia i dokucza aż do pierwszych dni maja. Z kalendarza pylenia wynika, że najdłużej jest obecny w powietrzu w Polsce centralnej i północnej (przez pierwszy tydzień maja).

Pyłek brzozy bardzo łatwo dostaje się do mieszkań, więc trudno się przed nim chronić. Z tego względu objawy uczulenia na brzozę mogą utrzymywać się po zakończeniu pylenia tego drzewa (konieczne jest gruntowne sprzątanie). Najwięcej pyłku brzozy unosi się w powietrzu po południu, dlatego spacery najlepiej planować rano. Warto starannie wybierać też miejsce spaceru, bo mocno pylą drzewa rosnące w pobliżu ulic.

Inne rośliny, które pylą w kwietniu:

 • Topola – zwisające bazie topoli zaczynają pylić już w marcu (to pyłek z bazi, a nie biały puch, który unosi się z tego drzewa później, wywołuje objawy uczulenia). Okres najbardziej intensywnego pylenia topoli przypada na pierwsze trzy tygodnie kwietnia. Szczególnie należy uważać w połowie miesiąca. Na szczęście uczulenie na topolę nie daje bardzo silnych objawów.
 • Wierzba – intensywny okres pylenia wierzby trwa przez trzy pierwsze tygodnie kwietnia. Pyłek wierzby jest cięższy od pyłku olchy i leszczyny, dlatego rzadziej wywołuje reakcje alergiczne. Jeśli dziecko jest uczulone na wierzbę, nie należy przynosić do domu wierzbowych bazi. Uczuleniu na wierzbę często towarzyszy również alergia na topolę (i odwrotnie – oba drzewa należą do tej samej rodziny).
 • Jesion – zaczyna pylić pod koniec marca i intensywnie pyli w kwietniu. Pyłek jesionu utrzymuje się w powietrzu niemal do maja, podobnie jak pyłek brzozy. Uczuleni na jesion często mają też objawy przy zetknięciu z pyłkiem brzozy.
 • Dąb – zaczyna pylić dopiero w trzeciej dekadzie kwietnia. Pylenie od początku jest dość intensywne.
 • Grab – intensywne pylenie trwa od połowy kwietnia do początku maja. Największe stężenie pyłków grabu jest w parkach i lasach. Na szczęście grab uczula stosunkowo rzadko.

Grzyby, które pylą w kwietniu:

Sezon na pylenie grzybów zaczyna się wczesną wiosną i trwa niemal do początku zimy. W kwietniu mamy do czynienia z niskim stężeniem tych alergenów.
 • Alternaria – to zarodniki grzybów, które pojawiają się w powietrzu od kwietnia. W tym miesiącu ich stężenie jeszcze jest niskie, nasila się w połowie maja i będzie utrzymywać się na wysokim poziomie aż do września. Grzyby Alternaria są obecne w glebie, na butwiejących roślinach, w źle wentylowanych pomieszczeniach, a czasem w doniczkach, w których uprawiamy domowe rośliny. Uczulenie na pyłki grzybów Alternaria wywołuje katar alergiczny i objawy astmy.
 • Cladosporium – pyłki grzybów Cladosporium pojawiają się w powietrzu pod koniec marca i utrzymują się na niskim poziomie przez pierwsze trzy tygodnie kwietnia. Na przełomie kwietnia i maja ich ilość wzrasta. Najwyższy poziom będzie utrzymywał się od połowy czerwca do końca września. Objawy uczulenie na pyłki Cladosporium mogą wystąpić w różnych miejscach – wiatr przenosi je na duże odległości, grzyby też mogą rozwijać się w źle wietrzonych mieszkaniach.
Pamiętaj o alergii krzyżowej! Osoby uczulone na pyłki rzadko wiedzą o tym, że mogą być również uczulone na inne alergeny. To efekt alergii krzyżowej, która jest związana z tym, że w różnych alergenach występują podobne białka, na które jesteśmy wrażliwi. Przy uczuleniu na brzozę, należy również uważać na pyłek buku, dębu, jesionu, olchy, ale również na pokarmy: marchewkę, kiwi, pomidor, seler. Alergia na wierzbę łączy się natomiast z alergią na pyłek topoli.

Jak objawia się alergia na pyłki?

Alergię wziewną czasem myli się z przeziębieniem. Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko ma pyłkowicę, sprawdź, czy objawy nasilają się w słoneczne dni podczas pobytu poza domem, a zmniejszają lub zanikają w czasie deszczu. To może wskazywać na alergię na pyłki. W tym przypadku nie podaje się leków zwalczających infekcje, tylko leki antyalergiczne. Okres pylenia trwa od wczesnej wiosny do jesieni. Kiedy się zakończy, warto wykonać testy alergiczne, żeby ustalić, jakie pyłki uczulają dziecko.

Do objawów alergii wziewnej zaliczamy:
 • wodnistą wydzielinę z nosa
 • częste kichanie
 • zapalenie spojówek (świąd i zaczerwienienie oczu)
 • kaszel 
 • duszności (problemy z oddychaniem)
 • świsty w klatce piersiowej przy oddychaniu

Jak pomóc dziecku z alergią na pyłki?

Jeśli twoje dziecko ma alergię na pyłki, możesz mu pomóc, stosując się do poniższych zaleceń:
 • unikaj spacerów w słoneczne dni – stężenie pyłków w powietrzu jest wtedy wyższe
 • wybieraj spacery po deszczu, powietrze jest wtedy oczyszczone
 • jeśli twoje dziecko bardzo się męczy – zawiesić w oknie mokre firanki, które będą wyłapywać pyłki.
 
Uwaga: alergia wziewna może prowadzić do astmy oskrzelowej. W Polsce na astmę cierpi 8,6 proc. dzieci. Specjaliści uważają, że liczba alergików podwaja się co 10-20 lat.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy