Co pyli w kwietniu 2021? Uczulające pyłki i lista roślin pylących w kwietniu [WIDEO]

Co pyli w kwietniu i wywołuje kaszel oraz inne objawy alergii? W kwietniu najczęstsze alergeny to m.in. pyłki brzozy i topoli, które unoszą się w powietrzu. Niektóre rośliny pylą najsilniej w kwietniu, inne będą pylić jeszcze dłużej. Alergia wziewna może bardzo utrudniać wychodzenie na spacery i korzystanie z ładnej pogody, dlatego sprawdź, co pyli w kwietniu i odpowiednio się przygotuj do wyjścia z domu.

Zobacz inne z serii: alergia wziewna: kalendarz pylenia roślin (8)

Zobacz inne z serii: Alergia (17)

Co pyli w kwietniu – to pytanie zadaje sobie wielu alergików, którym dokuczają zaczerwienione i swędzące oczy, ataki suchego kaszlu, a czasem duszności. Do tego często dochodzi przewlekły wodnisty katar. Rodzice z niepokojem obserwują dzieci. Gdy lekarz wyklucza infekcję, wszystko wskazuje na alergię wziewną, której przyczyną są unoszące się w powietrzu alergeny. A w kwietniu pyli wiele roślin!

Spis treści:

Co pyli w kwietniu – rośliny

Kwiecień to intensywny okres pylenia wielu roślin. W powietrzu unoszą się pyłki kwitnących drzew, wywołując u alergików objawy alergii wziewnej i utrudniając codzienne funkcjonowanie. W kwietniu pylą:
 • brzoza. To jeden z bardzo silnych alergenów, który powoduje mocne objawy uczulenia (zapalenie spojówek i katar sienny). Żółty pyłek brzozy najczęściej zaczyna unosić się w powietrzu w pierwszej połowie kwietnia i dokucza aż do pierwszych dni maja. Z kalendarza pylenia wynika, że brzoza najdłużej w Polsce centralnej i północnej (przez pierwszy tydzień maja). Pyłek brzozy bardzo łatwo dostaje się do mieszkań, więc trudno się przed nim chronić. Z tego względu objawy alergii na brzozę mogą utrzymywać się po zakończeniu pylenia tego drzewa (konieczne jest gruntowne sprzątanie). Najwięcej pyłku brzozy unosi się w powietrzu po południu, dlatego spacery najlepiej planować rano. Warto starannie wybierać też miejsce spaceru, bo mocno pylą drzewa rosnące w pobliżu ulic.
 • Topola – zwisające bazie topoli zaczynają pylić już w marcu (to pyłek z bazi, a nie biały puch, który unosi się z tego drzewa później, wywołuje objawy uczulenia). Okres najbardziej intensywnego pylenia topoli przypada na pierwsze trzy tygodnie kwietnia. Szczególnie należy uważać w połowie miesiąca. Na szczęście uczulenie na topolę nie daje bardzo silnych objawów.
 • Wierzba – intensywny okres pylenia wierzby trwa przez trzy pierwsze tygodnie kwietnia. Pyłek wierzby jest cięższy od pyłku olchy i leszczyny, dlatego rzadziej wywołuje reakcje alergiczne. Jeśli dziecko jest uczulone na wierzbę, nie należy przynosić do domu wierzbowych bazi. Uczuleniu na wierzbę często towarzyszy również alergia na topolę (i odwrotnie – oba drzewa należą do tej samej rodziny).
 • Jesion – zaczyna pylić pod koniec marca i intensywnie pyli w kwietniu. Pyłek jesionu utrzymuje się w powietrzu niemal do maja, podobnie jak pyłek brzozy. Uczuleni na jesion często mają też objawy przy zetknięciu z pyłkiem brzozy.
 • Dąb – zaczyna pylić dopiero w trzeciej dekadzie kwietnia. Pylenie od początku jest dość intensywne.
 • Grab – intensywne pylenie trwa od połowy kwietnia do początku maja. Największe stężenie pyłków grabu jest w parkach i lasach. Na szczęście grab uczula stosunkowo rzadko.

Co pyli w kwietniu: grzyby

Sezon na pylenie grzybów zaczyna się wczesną wiosną i trwa niemal do początku zimy. W kwietniu mamy do czynienia z niskim stężeniem tych alergenów.
 • Alternaria – to zarodniki grzybów, które pojawiają się w powietrzu od kwietnia. W tym miesiącu ich stężenie jeszcze jest niskie, nasila się w połowie maja i będzie utrzymywać się na wysokim poziomie aż do września. Grzyby Alternaria są obecne w glebie, na butwiejących roślinach, w źle wentylowanych pomieszczeniach, a czasem w doniczkach, w których uprawiamy domowe rośliny. Uczulenie na pyłki grzybów Alternaria wywołuje katar alergiczny i objawy astmy.
 • Cladosporium – pyłki grzybów Cladosporium pojawiają się w powietrzu pod koniec marca i utrzymują się na niskim poziomie przez pierwsze trzy tygodnie kwietnia. Na przełomie kwietnia i maja ich ilość wzrasta. Najwyższy poziom będzie utrzymywał się od połowy czerwca do końca września. Objawy uczulenie na pyłki Cladosporium mogą wystąpić w różnych miejscach – wiatr przenosi je na duże odległości, grzyby też mogą rozwijać się w źle wietrzonych mieszkaniach.
Pamiętaj o alergii krzyżowej! Osoby uczulone na pyłki rzadko wiedzą o tym, że mogą być również uczulone na inne alergeny. To efekt alergii krzyżowej, która jest związana z tym, że w różnych alergenach występują podobne białka, na które jesteśmy wrażliwi. Przy uczuleniu na brzozę, należy również uważać na pyłek buku, dębu, jesionu, olchy, ale również na pokarmy: marchewkę, kiwi, pomidor, seler. Alergia na wierzbę łączy się natomiast z alergią na pyłek topoli.

Objawy alergii na pyłki w kwietniu

Alergię wziewną czasem myli się z przeziębieniem. Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko ma pyłkowicę, sprawdź, czy objawy nasilają się w słoneczne dni podczas pobytu poza domem, a zmniejszają lub zanikają w czasie deszczu. To może wskazywać na alergię na pyłki. W tym przypadku nie podaje się leków zwalczających infekcje, tylko leki antyalergiczne. Okres pylenia trwa od wczesnej wiosny do jesieni. Kiedy się zakończy, warto wykonać testy alergiczne, żeby ustalić, jakie pyłki uczulają dziecko.

Do objawów alergii wziewnej zaliczamy:
 • wodnistą wydzielinę z nosa
 • częste kichanie
 • zapalenie spojówek (świąd i zaczerwienienie oczu)
 • kaszel 
 • duszności (problemy z oddychaniem)
 • świsty w klatce piersiowej przy oddychaniu

Jak radzić sobie z pyleniem w kwietniu?

Jeśli twoje dziecko ma alergię na pyłki, możesz mu pomóc, stosując się do poniższych zaleceń:
 • unikaj spacerów w słoneczne dni – stężenie pyłków w powietrzu jest wtedy wyższe
 • wybieraj spacery po deszczu, powietrze jest wtedy oczyszczone
 • jeśli twoje dziecko bardzo się męczy – zawiesić w oknie mokre firanki, które będą wyłapywać pyłki.
 
Uwaga: alergia wziewna może prowadzić do astmy oskrzelowej. W Polsce na astmę cierpi 8,6 proc. dzieci. Specjaliści uważają, że liczba alergików podwaja się co 10-20 lat.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy