Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Zobacz inne z serii: alergia wziewna: kalendarz pylenia roślin (8)

Zobacz inne z serii: Alergia (17)

Co pyli w lipcu? Podobnie jak w czerwcu, w powietrzu jest nadal wysokie stężenie pyłków traw, na które uczulonych jest wiele osób. W słoneczne dni stężenie pyłków jest wyższe. Jeśli w lipcu twoje dziecko ma objawy podobne do infekcji lub zapalenia spojówek, idź z nim do lekarza. Jeśli wykluczy on infekcję, winna może być alergia wziewna. Sprawdź, co kwitnie w lipcu wg kalendarza pylenia roślin i dobrze się przygotuj. Okres pylenia roślin trwa od wczesnej wiosny do jesieni. Kiedy się zakończy, warto wykonać testy alergiczne, żeby ustalić, jakie pyłki uczulają dziecko.
 

Co pyli w lipcu:

 1. alergia na pyłki babki lancetowatej
 2. alergia na pyłki pokrzywy
 3. alergia na pyłki szczawiu
 4. alergia na pyłki lipy
 5. alergia na pyłki bylicy
 6. alergia na pyłki komosy
 7. alergia na zarodniki grzybów pleśniowych

Objawy alergii na pyłki w lipcu

Pylenie w lipcu może wywoływać szereg objawów, które przypominają zwykłą infekcję. Pylenie roślin kwitnących w lipcu u alergika powoduje zwykle:
 • swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie oczu podobne do zapalenia spojówek,
 • kichanie i alergiczny nieżyt nosa z wodnistym katarem,
 • zaostrzenie objawów astmy, duszności,
 • alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych z suchym, męczącym kaszlem.

Co pyli w lipcu: lista roślin

W lipcu stężenie pyłków traw w powietrzu jest bardzo wysokie, szczególnie w pierwszej połowie miesiąca (pod koniec lipca pylenie może nadal być silne na północy kraju). Warto pamiętać, że uczulenie na pyłki traw to jedna z najczęstszych alergii wziewnych. Co jeszcze pyli w lipcu? 

Co pyli w lipcu: babka lancetowata

Rośnie niemal wszędzie, ale w lipcu okres najwyższego pylenia ma już za sobą – pyli słabo w całym kraju. Co ważne, alergia na pyłki babki zwyczajnej może współistnieć z nadwrażliwością na pyłki innych roślin.

Co pyli w lipcu: pokrzywa

Jest zdrowa, ale jej pyłki mogą uczulać. Okres intensywnego pylenia pokrzywy przypada na cały lipiec, choć zaczyna się już w czerwcu. Pod koniec lipca roślina ta pyli już słabo, zwłaszcza na Mazowszu i Pomorzu.

Co pyli w lipcu: szczaw 

Choć pyszny w zupie, jego pyłek może być przyczyną silnej alergii! Na szczęście w drugiej połowie lipca stężenie pyłku szczawiu w powietrzu jest już niskie i stopniowo spada.

Co pyli w lipcu: lipa

Napar z lipy pomaga na gorączkę, ale pylenie tego drzewa może wywoływać reakcje alergiczne. Przez cały lipiec pylenie lipy jest intensywne, kończy się jednak wraz z końcem miesiąca. Alergia na pyłki lipy wywołuje katar, wysypkę i zaczerwienienie oczu.

Co pyli w lipcu: bylica

To chwast, który rośnie niemal wszędzie, zwłaszcza w rowach i na nieużytkach. Bylica zaczyna intensywnie pylić zwykle po 10 lipca lub w drugiej połowie miesiąca. Alergia nasila się jednak w sierpniu, bo wtedy stężenie pyłków w powietrzu jeszcze bardziej rośnie. Reakcje uczuleniowe na bylicę są bardzo częste. Warto wiedzieć, że pyłki bylicy utrzymują się nisko nad ziemią.

Co pyli w lipcu: komosa

W Polsce jest ok. 30 gatunków komosy. To rośliny występujące pospolicie na łąkach i przy domach. Na szczęście w lipcu pylą dość słabo, zaczynają intensywniej kwitnąć pod koniec miesiąca. Alergia na pyłki komosy daje zazwyczaj lekkie objawy.

Co pyli w lipcu: grzyby mikroskopowe (pleśniowe)

Oprócz pyłków roślin alergikom w lipcu dają się we znaki zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladopsorium i Alternaria – występują w bardzo wysokim stężeniu przez cały miesiąc, a sprzyja im wysoka temperatura i duża wilgotność gleby.
Ważne! Okresy pylenia roślin mogą się różnić w poszczególnych latach. Jeśli więc chcesz wiedzieć dokładnie, co teraz pyli, lub co pyli w lipcu bieżącego roku, sprawdzaj aktualne dane w wybranej aplikacji (np. Apsik!) albo na stronie internetowej Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych.

Pylenie w lipcu a alergia krzyżowa

Alergia w lipcu to czasem nie tylko reakcje uczuleniowe na pyłki roślin. Może się zdarzyć, że dziecko nie będzie miało kontaktu z rośliną, na którą jest uczulone, a wciąż będą występować u niego objawy alergii wziewnej. Jak to możliwe? Dzieje się tak na skutek tzw. alergii krzyżowej. Alergen, który występuje w danej roślinie, znajduje się też w pewnych produktach spożywczych. Wówczas w okresie, gdy pyli dana roślina, a zje się produkt zawierający dany alergen (albo ma się kontakt z pewnymi produktami), można mieć objawy alergii.

Np. gdy pylą trawy, a zje się: ziemniaki, pomidory, groch, seler, kiwi, melony, orzeszki ziemne lub produkty mączne, wówczas można mieć oznaki uczulenia, mimo że zjedzenie tego owocu w innym czasie w roku nie powoduje żadnych dolegliwości. Wszystko przez to, że wymienione produkty zawierają białko identyczne z tym, które uczula w pyłku traw.

Poniżej lista alergenów krzyżowych do alergenów wziewnych w lipcu:
 • bylica: seler, marchew i przyprawy,
 • Alternaria i Cladosporium: niektóre grzyby (kropidlak popielaty), lateks,
 • komosa: czosnek, szparagi, cebula.

Co teraz pyli: odczulanie sezonowe w lipcu

W przypadku dziecka, które skończyło już 5 lat i ma silne objawy alergii na pyłki, warto pomyśleć o odczulaniu, czyli podawaniu zastrzyków zawierających alergeny (u młodszych dzieci nie przeprowadza się odczulania). Jeśli uczulenie pojawia się sezonowo, np. tylko w lipcu, wówczas odczulanie również nie musi być całoroczne, a sezonowe. Należy rozpocząć je na 2-3 miesiące przed okresem pylenia danej rośliny i zakończyć tydzień lub dwa tygodnie przed początkiem pylenia. Zastrzyki podaje się raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Cała kuracja odczulania sezonowego trwa 5 lat. Dostępne już są także odczulające szczepionki doustne, które można podawać w domu. Zapytaj o nie alergologa.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy