Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w lipcu [WIDEO]

Alergia na pyłki może zepsuć wakacje. Sprawdź, co pyli w lipcu i nie daj się zaskoczyć.

Zobacz inne z serii: alergia wziewna: kalendarz pylenia roślin (8)

Zobacz inne z serii: Alergia (17)

Lipiec to pierwszy miesiąc wakacji, niestety dla alergików lato nie zawsze jest łaskawe, szczególnie, że wiele czasu spędzamy wtedy na świeżym powietrzu. W słoneczne dni stężenie pyłków jest wyższe. Co pyli w lipcu? Podobnie jak w czerwcu, w powietrzu jest nadal wysokie stężenie pyłków traw, na które uczulonych jest wiele osób. Jeśli w lipcu twoje dziecko wraca do domu z zaczerwienionymi i swędzącymi oczami, ma wodnisty katar, do tego suchy kaszel, a może nawet duszności, idź z nim do lekarza. Jeśli wykluczy infekcję, winna może być alergia wziewna. Sprawdź, co pyli w lipcu wg wskazań kalendarza pylenia roślin i bądź gotowa. Okres pylenia roślin trwa od wczesnej wiosny do jesieni. Kiedy się zakończy, warto wykonać testy alergiczne, żeby ustalić, jakie pyłki uczulają dziecko.

Co pyli w lipcu?

Lipiec to czas wakacji i – niestety – alergii. Stężenie pyłków traw w powietrzu jest bardzo wysokie, szczególnie w pierwszej połowie miesiąca (w drugiej połowie lipca może nadal być wysokie na północy kraju). Warto pamiętać, że uczulenie na pyłki traw to jedna z najczęstszych alergii wziewnych. Co jeszcze pyli w lipcu? 
  • babka lancetowata – rośnie niemal wszędzie, ale w lipcu okres najwyższego pylenia ma już za sobą
  • pokrzywa – jest zdrowa, ale jej pyłki mogą uczulać. Na lipiec przypada intensywny okres pylenia pokrzywy 
  • szczaw – pyszny w zupie, ale jego pyłek może uczulać! Na szczęście w lipcu stężenie pyłku szczawiu w powietrzu jest już niskie
  • lipa – napar z lipy pomaga na gorączkę, ale pylenie tego drzewa może wywoływać reakcje alergiczne. W lipcu pyli intensywnie.
  • bylica – to chwast, który rośnie niemal wszędzie, zwłaszcza w rowach i na nieużytkach. Zaczyna intensywnie pylić, gdy tylko spada natężenie pylenia traw, a reakcje uczuleniowe na bylicę są bardzo częste
  • grzyby mikroskopowe (pleśniowe) – oprócz pyłków roślin, alergikom dają się we znaki zarodniki grzybów mikroskopowych z  rodzaju Cladopsorium i Alternaria – w lipcu występują w bardzo wysokim stężeniu.

Objawy alergii krzyżowej

Może się tak zdarzyć, że dziecko nie będzie miało kontaktu z rośliną, na którą jest uczulone, a wciąż będą występować u niego objawy alergii wziewnej. Jak to możliwe? Dzieje się tak na skutek tzw. alergii krzyżowej. Alergen, który występuje w danej roślinie, znajduje się też w pewnych produktach spożywczych. Wówczas w okresie, gdy pyli dana roślina, a zje się produkt zawierający dany alergen, można mieć objawy alergii. Np. gdy pyli bez, a zje się awokado, które ma takie samo białko, jak to drzewo, wówczas można mieć oznaki uczulenia, mimo że zjedzenie tego owocu w innym czasie w roku nie powoduje żadnych dolegliwości.

Na czym polega odczulanie sezonowe?

W przypadku dziecka, które skończyło już 5 lat i ma silne objawy alergii na pyłki warto pomyśleć o odczulaniu, czyli podawaniu zastrzyków zawierających alergeny (u młodszych dzieci nie przeprowadza się odczulania). Jeśli uczulenie pojawia się sezonowo, tylko w okresie pylenia, wówczas odczulanie również nie musi być całoroczne, a sezonowe. Należy rozpocząć je na 2-3 miesiące przed okresem pylenia danej rośliny i zakończyć tydzień lub dwa tygodnie przed początkiem pylenia. Zastrzyki podaje się raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Cała kuracja odczulania sezonowego trwa 5 lat. 


Zobacz też:

Ocena (1 ocena)

5.0
Więcej:
Doładuj
Przeładuj