Co pyli w maju 2020? Lista roślin – drzew, traw i grzybów [WIDEO]

Twoje dziecko wraca do domu z zaczerwienionymi i swędzącymi oczami, ma wodnisty katar, a do tego suchy kaszel? Może nawet ma problemy z oddychaniem i pojawiają się duszności? To może być alergia. Sprawdź, co pyli w maju. Poznaj listę alergenów, których pyłki unoszą się teraz w powietrzu. Są wśród nich pyłki drzew, traw i zarodniki grzybów.

Zobacz inne z serii: alergia wziewna: kalendarz pylenia roślin (8)

Zobacz inne z serii: Alergia (17)

Maj kojarzy się głównie z wiosną i piękną przyrodą, niestety dla alergików nie jest zbyt łaskawy. W maju pyli wiele roślin, W powietrzu unoszą się pyłki drzew oraz grzybów. Już podczas majówki mogą dać się we znaki pyłki traw. Pogoda zachęca do spacerów, niestety alergicy nie zawsze mogą bez problemu wyjść na spacer. Alergia na pyłki może zepsuć piękną majówkę. 

Jeśli w maju pojawiają się objawy, takie jak katar i kaszel, a lekarz wyklucza infekcję, wszystko wskazuje na alergię wziewną. Sprawdź, co pyli w maju według wskazań kalendarza pylenia, aby ustalić, co ciebie lub twoje dziecko uczula. Okres pylenia roślin trwa od wczesnej wiosny do jesieni. Kiedy się zakończy, warto wykonać testy alergiczne, żeby ustalić, jakie pyłki wywołują uczulenie.

Co pyli w maju? 

Maj to miesiąc, w którym nakłada się na siebie pylenie traw, drzew i grzybów. Wiele pyłków, które unoszą się w maju w powietrzu, pozostanie w nim przez kolejne miesiące. Niektóre nawet do jesieni. 

Co konkretnie pyli w maju? 
 • Trawy – pylenie traw odczuwalne jest już od pierwszych dni maja, ale to pod koniec miesiąca, po Dniu Matki, staje się najbardziej uciążliwe. Uczulenie na trawy to jedna z najczęstszych alergii wziewnych. Mocno dokuczliwa m.in. ze względu na to, że traw jest prawie 800 rodzajów i 10 tysięcy gatunków. Jednym słowem: ma co pylić. Pyłki traw utrzymują się w powietrzu prawie do połowy lipca. Alergia daje się we znaki również mieszkańcom miast. Aby minimalizować jej objawy, warto planować przebywanie na dworze, jeśli to tylko możliwe, na godziny przedpołudniowe. Najmniej pyłków trawy w ciągu doby utrzymuje się w powietrzu również nocą. Najgorszy czas to popołudnie.
 • Zboża – zalicza się je do traw. Objawy uczulenia na zboża są takie same jak w przypadku alergii na trawy. W drugiej połowie maja zaczyna pylić żyto, na szczęście pylenie nie jest jeszcze zbyt intensywne.
 • Brzoza – to drugi po pyłku traw winowajca alergii wziewnej. Alergia na pyłek brzozy na szczęście powinna ustąpić w drugiej połowie maja, kiedy pyłek tego drzewa znika z powietrza.
 • Babka lancetowata – rośnie niemal wszędzie i pyli już od początku maja. Najmocniej da się we znaki dopiero w czerwcu i lipcu. Osoby uczulone na pyłek babki poza katarem w maju mogą skarżyć się również na zapalenie spojówek i nasilenie objawów AZS.
 • Szczaw – zaczyna pylić w drugim tygodniu maja. Pylenie tej rośliny będzie trwało aż do sierpnia. Uczulenie na szczaw jest mało dokuczliwe dla mieszkańców miast, nasila się podczas pobytu na łonie natury. Jego objawem jest alergiczny nieżyt nosa, alergiczne zapalenie spojówek, bóle głowy, rzadko pojawiają się objawy astmy oskrzelowej.
 • Pokrzywa – uważa się ją za bardzo zdrową roślinę, ale pyłki pokrzywy mogą uczulać i wywoływać alergiczne zapalenie spojówek, katar alergiczny, bóle głowy, ogólne osłabienie, rzadko astmę. Okres pylenia pokrzywy rozpoczyna się w połowie maja i trwa do października. 
 • Wierzba – drzewo najczęściej pyli w kwietniu, ale jego pyłki mogą być niekiedy obecne w powietrzu również w pierwszych dniach maja. 
 • Dąb – przez cały maj w powietrzu jest duże stężenie pyłków dębu, które pojawiły się w nim już w kwietniu. Uczulenie na pyłek dębu ma objawy typowej alergii wziewnej.
 • Cladosporium – w maju w powietrzu utrzymują się również zarodniki grzybów pleśniowych. Pylenie Cladosporium trwa od kwietnia aż do jesieni. Objawem uczulenia na pyłki Cladosporium poza nieżytem nosa i kaszlem, może być również atopowe zapalenie skóry i grzybicze zapalenie zatok. 
 • Alternaria – to zarodniki grzybów, które pojawiły się w powietrzu już w kwietniu. W maju ich stężenie staje się wyższe, więc objawy alergii na zarodniki grzybów stają się silniejsze. Należy do nich drapanie w gardle, kichanie, zapalenie krtani, napadowa duszność, objawy astmy. Najmocniejsze będą dopiero od połowy czerwca. Pylenie Alternaria trwa aż do końca września.

Pylenie w maju i alergia krzyżowa

Jeśli twoje dziecko jest alergikiem, z pewnością przestrzegasz wszystkich zasad, które pomagają w wyeliminowaniu pyłków z jego otoczenia. Dlaczego więc czasami cierpi ono na katar sienny? Powodem może być tzw. alergia krzyżowa. Polega ona na tym, że objawy alergii pojawiają się po zjedzeniu pewnych produktów, ponieważ mają one takie samo białko, jak alergizujące pyłki.

W maju, kiedy pylą trawy, objawy alergii wziewnej mogą pojawić się również po zjedzeniu:
 • warzyw – fasoli, soczewicy, zielonego groszku,
 • owoców – arbuza, pomarańczy czy melona.
Maj to miesiąc pylenia brzozy, dlatego alergik powinien uważać z jedzeniem produktów, których dotyczy alergia krzyżowa z pyłkiem brzozy:
– marchewki, pomidora,
– orzechów brazylijskich, laskowych, włoskich, nerkowca i migdałów,
– jabłek, gruszek, śliwek, kiwi, brzoskwiń i czereśni.

Testy na alergię wziewną i odczulanie

Choć wykonanie testów skórnych jest skuteczne, nie u każdego dziecka jest ono zasadne. Testów nie robi się u dzieci, które mają alergię skórną. Nie warto też robić ich u małych dzieci, które mogą bardzo źle znieść konieczność wielokrotnego nakłuwania. U maluchów najlepiej jest sprawdzić, czy posiadają przeciwciała przeciwko różnym pyłkom poprzez badanie krwi. Jeśli wynik będzie dodatni i dziecko w okresie pylenia będzie miało objawy alergii wziewnej, wówczas warto pomyśleć o odczulaniu.

Odczulanie jednak również nie powinno być wykonywane u najmłodszych dzieci ze względu na ich niewykształcony w pełni układ odpornościowy. Przyjmuje się, że rozpoczęcie odczulania najlepiej jest zacząć, gdy dziecko ma 5 lat, a wcześniejsze leczenie objawowe nie przynosi zadowalających efektów.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy