Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w maju [WIDEO]

Alergia na pyłki może zepsuć majówkę. Sprawdź, co pyli w maju i nie daj się zaskoczyć.

Zobacz inne z serii: alergia wziewna: kalendarz pylenia roślin (8)

Zobacz inne z serii: Alergia (17)

Maj kojarzy się głównie z wiosną i piękną przyrodą, niestety dla alergików ten miesiąc nie jest zbyt łaskawy. Już podczas majówki mogą się dać we znaki pyłki traw i innych roślin. Pogoda zachęca do spacerów, niestety alergicy powinni raczej z nich zrezygnować. Twoje dziecko wraca do domu z zaczerwienionymi i swędzącymi oczami, ma wodnisty katar, a do tego suchy kaszel? Może nawet ma takie problemy z oddychaniem, że pojawiają się duszności? Lekarz wykluczył infekcję, wszystko więc wskazuje na alergię wziewną. Sprawdź, co pyli w maju wg wskazań kalendarza pylenia i bądź gotowa. Okres pylenia roślin trwa od wczesnej wiosny do jesieni. Kiedy się zakończy, warto wykonać testy alergiczne, żeby ustalić, jakie pyłki uczulają dziecko.

Twoje dziecko ma alergię wziewną? Te sposoby pozwolą mu oddychać pełną piersią!

Co pyli w maju?

Maj to miesiąc, w którym nakłada się na siebie pylenie roślin i drzew. Pylenie traw odczuwalne jest już od pierwszych dni maja, ale to pod koniec miesiąca, po Dniu Matki, staje się najbardziej uciążliwe. Uczulenie na pyłki traw to jedna z najczęstszych alergii wziewnych. Co jeszcze pyli w maju? 
 • żyto – zaczyna pylić w 2. połowie maja, na szczęście na razie niezbyt intensywnie
 • babka lancetowata – rośnie niemal wszędzie i pyli intensywnie już od maja
 • pokrzywa – jest zdrowa, ale jej pyłki mogą uczulać. Okres pylenia pokrzywy rozpoczyna się w połowie maja i trwa do października
 • wierzba – kończy pylenie w połowie maja
 • dąb – przez cały maj w powietrzu jest duże stężenie pyłków dębu
 • brzoza – ten drugi, po pyłku traw, winowajca alergii wziewnej na szczęście znika z powietrza w drugiej połowie maja.

Unikanie pyłków to nie wszystko!

Jeśli twoje dziecko jest alergikiem, z pewnością przestrzegasz wszystkich zasad, które pomagają w wyeliminowaniu pyłków z jego otoczenia. Dlaczego więc czasami mimo to cierpi ono na katar sienny? Powodem może być tzw. alergia krzyżowa. Polega ona na tym, że objawy alergii pojawiają się po zjedzeniu pewnych produktów, ponieważ mają one takie samo białko, jak alergizujące pyłki.

Jak skutecznie oczyszczać powietrze w domu? Przydatne wskazówki (nie tylko) dla alergików

W maju np., kiedy pylą trawy, dziecko może mieć objawy alergii wziewnej po zjedzeniu niektórych:
 • warzyw: fasoli, soczewicy, zielonego groszku,
 • owoców: arbuza, pomarańczy czy melona.
To też miesiąc pylenia brzozy, dlatego mały alergik powinien uważać z jedzeniem:
 • warzyw: marchewki, pomidora,
 • orzechów: brazylijskich, laskowych, włoskich, nerkowca i migdałów,
 • owoców: jabłek, gruszek, śliwek, kiwi, brzoskwiń i czereśni.

Testy na alergię wziewną i odczulanie

Choć wykonanie testów skórnych jest skuteczne, nie u każdego dziecka jest ono zasadne. Testów nie robi się u dzieci, które mają alergię skórną. Nie warto też robić ich u małych dzieci, które mogą bardzo źle znieść konieczność wielokrotnego nakłuwania. U maluchów najlepiej jest sprawdzić, czy posiadają przeciwciała przeciwko różnym pyłkom poprzez badanie krwi. Jeśli wynik będzie dodatni i dziecko w okresie pylenia będzie miało objawy alergii wziewnej, wówczas warto pomyśleć o odczulaniu.

Odczulanie jednak również nie powinno być wykonywane u najmłodszych dzieci ze względu na ich niewykształcony w pełni układ odpornościowy. Przyjmuje się, że rozpoczęcie odczulania najlepiej jest zacząć, gdy dziecko ma 5 lat, a wcześniejsze leczenie objawowe nie przynosi zadowalających efektów.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy