GRY
 
 

Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w sierpniu [WIDEO]

Alergia na pyłki może zepsuć wakacje. Do tego latem dochodzą zarodniki grzybów pleśniowych! Sprawdź, co pyli w sierpniu i nie daj się zaskoczyć.

Zobacz inne z serii: alergia wziewna: kalendarz pylenia roślin (8)

Sierpień to pełnia lata i drugi miesiąc wakacji, niestety dla alergików lato nie zawsze jest łaskawe, szczególnie, że wiele czasu spędzamy wtedy na świeżym powietrzu. W słoneczne dni stężenie pyłków jest wyższe. Co pyli w sierpniu? Podobnie jak w lipcu, w powietrzu jest nadal wysokie stężenie pyłków bylicy, na którą uczulonych jest wiele osób. Jeśli w sierpniu twoje dziecko wraca do domu z zaczerwienionymi i swędzącymi oczami, ma wodnisty katar, do tego suchy kaszel, a może nawet duszności, idź z nim do lekarza. Jeśli wykluczy infekcję, winna może być alergia wziewna. Sprawdź, co pyli w sierpniu wg wskazań kalendarza pylenia roślin i bądź gotowa. Okres pylenia roślin trwa od wczesnej wiosny do jesieni. Kiedy się zakończy, warto wykonać testy alergiczne, żeby ustalić, jakie pyłki uczulają dziecko.

Co pyli w sierpniu?

W sierpniu bardzo intensywnie pyli bylica, popularny chwast, który rośnie m.in. w rowach i na nieużytkach. Zaczyna pylić intensywnie od razu po trawach, nie dając alergikom chwili wytchnienia. Często uczula, dlatego warto wiedzieć, kiedy stężenie jej pyłków jest wysokie i zrezygnować wtedy ze spaceru. Co jeszcze pyli w sierpniu? 
 • babka lancetowata – rośnie niemal wszędzie, w sierpniu stężenie jej pyłków w powietrzu jest już niskie
 • pokrzywa – jest zdrowa, ale jej pyłki mogą uczulać. Sierpień to intensywny okres pylenia pokrzywy, na szczęście stosunkowo rzadko uczula
 • trawa - uczulenie na pyłki traw to jedna z najczęstszych alergii wziewnych, na szczęście w sierpniu stężenie pyłków traw w powietrzu jest już niskie, czasami wzrasta w drugiej połowie miesiąca
 • grzyby pleśniowe (mikroskopowe) – oprócz pyłków roślin, alergikom dają się we znaki zarodniki grzybów mikroskopowych z  rodzaju Alternaria (w sierpniu występują w bardzo wysokim stężeniu) oraz Cladopsorium (bardzo wysokie stężenie).
 
Specjaliści uważają, że liczba alergików podwaja się co 10-20 lat. Alergia wziewna może prowadzić do astmy oskrzelowej. W Polsce na astmę cierpi 8,6 proc. dzieci.

Jakie są objawy alergii wziewnej?


Alergia wziewna mylona jest często z przeziębieniem. Do jej objawów zaliczamy:
 • wodnistą wydzielinę z nosa
 • częste kichanie
 • zapalenie spojówek (świąd i zaczerwienienie oczu)
 • kaszel 
 • duszności (problemy z oddychaniem)
 • świsty w klatce piersiowej przy oddychaniu

Zwróć uwagę, czy objawy nasilają się w słoneczne dni podczas pobytu poza domem, a zmniejszają lub zanikają w czasie deszczu. To może wskazywać właśnie na alergię na pyłki. W tym przypadku nie podaje się leków zwalczających infekcje, tylko leki antyalergiczne.

Jak pomóc dziecku z alergią na pyłki?

Jeśli twoje dziecko ma alergię wziewną, możesz nieco mu pomóc, stosując się do tych zaleceń:
 • unikajcie spacerów w słoneczne dni – stężenie pyłków w powietrzu jest wtedy wyższe
 • wybierajcie spacery po deszczu, powietrze jest wtedy oczyszczone
 • jeśli twoje dziecko bardzo się męczy, możesz zawiesić w oknie mokre firanki, które będą wyłapywać pyłki.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Kanapkowe wariacje i inne kuchenne inspiracje

Uwaga! Idzie mróz!