przedszkole, przedszkolak, edukacja przedszkolaka
fot. Panthermedia

Co robią dzieci w przedszkolu?

Zapytaliśmy o to osobę, która pracuje z dziećmi od dwudziestu lat – Annę Zioło, dyrektorkę wrocławskiego „Zielonego Przedszkola”.
Beata Turska
przedszkole, przedszkolak, edukacja przedszkolaka
fot. Panthermedia

Co dzieci robią w przedszkolu?

 • samodzielnie jedzą. Przy okazji uczą się dobrych manier i nabierają wprawy w posługiwaniu się sztućcami. Samodzielność trenują także przy wielu innych okazjach, np. gdy same się ubierają albo sprzątają po zabawie.

  Sprawdź, czy twoje dziecko wie, jak się właściwie zachowywać.
   
 • zaprzyjaźniają się z książkami. Słuchając czytanych przez nauczycielkę bajek, nie tylko poznają przygody Muminków czy Jasia i Małgosi, ale także rozwijają wyobraźnię, zdobywają wiedzę o świecie, poszerzają słownictwo, ćwiczą koncentrację itd. Podczas przedstawień, gdy same wcielają się w bajkowe postaci, ćwiczą pamięć, uczą się pokonywania tremy, interpretacji tekstu, wyrażania uczuć za pomocą gestów i tego, że nie zawsze można grać główną rolę.
 • układają puzzle, grają w gry planszowe, bawią się klockami. Bawiąc się, uczą się wielu rzeczy, m.in. wytrwałości w dążeniu do celu czy przestrzegania reguł. Rozwijają również spostrzegawczość, koordynację oko–ręka oraz trenują wiele innych umiejętności, które są potrzebne do nauki czytania i pisania.
 • bawią się z innymi dziećmi. A przy okazji uczą się, że warto mieć przyjaciela, że nie zawsze można wygrywać, że razem jest weselej, że dobre pomysły zawsze są w cenie itd. A także tego, że kłótnia nie oznacza końca świata – można się przecież pogodzić!
 • badają, eksperymentują, doświadczają. Dzięki temu dowiadują się mnóstwa rzeczy o przyrodzie, technice i wszystkim, co je otacza. Uczą się także wyciągania wniosków, logicznego myślenia itd. Przekonują się, że warto wiedzieć więcej, a świat to pasjonujące miejsce, które najlepiej poznaje się wszystkimi zmysłami.
 • rysują, malują, lepią zwierzątka z plasteliny. Dzięki temu sprawiają, że ich dłonie z dnia na dzień stają się bardziej posłuszne i lepiej przygotowane do nauki pisania. Przekonują się też, że nie święci garnki lepią – można zrobić je samemu (podobnie jak jeżyki z plasteliny czy zabawki na choinkę).
 • szaleją na placu zabaw. Nie tracą czasu: wzmacniają mięśnie, ćwiczą koordynację, szybkość, gibkość itd. Przy okazji przygotowują się do... nauki pisania: by mogły dobrze zapanować nad dłońmi, muszą panować nad barkami, ramionami i całym ciałem.
Zobacz też: Jak rozwija się twoje dziecko? - testy rozwojowe dla dzieci
Redakcja poleca: Kiedy dziecko jest gotowe, by pójść do przedszkola? - film
Kiedy dziecko jest gotowe do pójścia do przedszkola? Jakie umiejętności powinno posiadać?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy