Co robić, gdy dziecko przeklina? Sprawdź porady naszego eksperta

Zdarza się, że dziecko przeklina, choć wcale nie zna znaczenia danego wyrazu. Niekiedy również chce po prostu zwrócić na siebie uwagę. Wytłumacz dziecku, co takie słowa oznaczają, ale przede wszystkim porozmawiaj z nim o tym, jak radzić sobie w sytuacjach emocjonujących, które powodują, że przeklina.
Jeśli dzieci widzą, że brzydkie słowo robi duże wrażenie na rodzicach, ponieważ oburzają się, dziwią - używa go, gdy chce zwrócić na siebie uwagę. Bywa, że dziecko jest także zupełnie nieświadome, że dane słowo jest niewłaściwe. Wytłumacz mu, że nie należy używać takich wyrazów. Porozmawiaj z nim również o jego emocjach, które powodują, że przeklina. Sprawdź co w tej kwestii radzi psycholog Beata Chrzanowska - Pietraszuk.

Spis treści
  1. Kiedy dziecko mówi brzydkie wyrazy?
  2. Co robić, gdy dziecko przeklina?
  3. Inny rodzaj brzydkich wyrazów

Kiedy dziecko mówi brzydkie wyrazy?

Jeżeli dziecko w wieku przedszkolnym zaczyna mówić wyrazy brzydkie, obraźliwe - może wiązać się to z  kilkoma sytuacjami:
  • Dziecko słyszy je w domu lub na podwórku i powtarza. Jeśli w środowisku najbliższym jest tak, że te wyrazy są często obecne w języku dorosłych, to dziecko używa ich tak, jak używa każdego innego wyrazu, absolutnie nie zdając sobie sprawy z tego, że to jest wyraz niewłaściwy.
  • Dziecko nie słyszy często brzydkich wyrazów, jednak słyszy te wyrazy w sytuacjach dosyć emocjonujących. 
  • Dziecko nie zna znaczenia takiego wyrazu, po prostu go usłyszało. Z jakiegoś powodu mu się ten wyraz spodobał, bo np. ładnie, nietypowo lub dziwnie brzmi.
  • Dziecko już wie, że ten wyraz jest wyrazem brzydkim i testuje dorosłych. Sprawdza: jakie to wrażenie zrobię na babci, kiedy powiem jakieś słowo, o którym rodzice wczoraj mi mówili, że ono jest brzydkie.

- I wtedy bardzo pomagamy dzieciom w tym, aby powtarzały te wyrazy - zauważa psycholog. - Im bardziej się oburzamy, im bardziej robimy zdziwioną minę, im bardziej mówimy, że tak nie wolno i że to brzydkie (i jeszcze w dodatku za karę wysyłamy do swojego pokoju), tym bardziej dziecko wie, że to jest wyraz, którego co prawda znaczenia nie zna i nie wie, co on oznacza, ale to jest wyraz, który na dorosłych robi bardzo duże wrażenie. Wobec czego, jeśli chce zrobić wrażenie na przyjęciu rodzinnym, to nie mam innego wyjścia - muszę go użyć. Wtedy będę w centrum zainteresowania i wszyscy będą na mnie patrzeć, co jest akurat w przypadku wielu dzieci bardzo pożądanym efektem - tłumaczy Beata Chrzanowska - Pietraszuk.

Co robić, gdy dziecko przeklina?

Gdy dziecko przeklina, porozmawiaj z nim o tym, wytłumacz także, co takie brzydkie słowa oznaczają. 
- Żeby walczyć z tego typu sytuacją i żeby dzieci nie powtarzały brzydkich wyrazów, warto im o tym mówić, że to są brzydkie wyrazy, nie należy ich mówić, nie należy ich powtarzać i że one oznaczają brzydkie rzeczy. Czasami można wytłumaczyć dziecku również, co oznacza taki wyraz, np. że jest to bardzo brzydka nazwa pupy, a grzeczne dzieci i dorośli mówią „pupa”, a nie używają tego drugiego wyrazu. Dzieci bardzo szybko uczą się nieużywania takich wyrazów, jeśli dorośli nie robią wokół tego wielkiej sprawy - mówi psycholog. 

Inny rodzaj brzydkich wyrazów

- Jest jeszcze inny rodzaj brzydkich wyrazów, o których dorośli absolutnie nie wiedzą, że są to brzydkie wyrazy, których dzieci używają, kiedy są na siebie zezłoszczone i w kłótniach. W wieku przedszkolnym dzieci używają różnego rodzaju obelg, typu: „ty brudny sedesie” albo „jesteś taki żółty jak siki”. Używają różnego rodzaju sformułowań, które dla nich są obraźliwymi słowami. Natomiast my jako dorośli, jak tego słuchamy, no to nie jest to dla nas aż taki duży kaliber, jak słowa powszechnie uznawane za obraźliwe - zauważa ekspertka.

- Natomiast w takiej sytuacji warto też porozmawiać z dzieckiem nie o używaniu brzydkich słów, ale o tym, w jakich sytuacjach się ich używa i o tym, jak sobie radzić z emocjami, które powodują, że te słowa przychodzą mu do głowy. Bo dzieci używają takich sformułowań, takich słów, wtedy, kiedy jest im źle i kiedy nie potrafią sobie poradzić z sytuacją. Kiedy ktoś im zrobił przykrość i nie potrafią sobie poradzić w inny sposób, jak tylko obrażając - radzi Beata Chrzanowska - Pietraszuk.

Zobacz także
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy