kobieta, biust, stanik

Co robić, gdy jest za mało mleka w piersiach

Dziecko jest głodne i wciąż płacze, a w twoich piersiach prawie pusto. Sprawdź, jak krok po kroku zwiększyć ilość mleka i kiedy konieczne jest dokarmianie maluszka mieszanką.
kobieta, biust, stanik
Najczęściej kryzysy laktacyjne zdarzają się około trzeciego i szóstego tygodnia po porodzie oraz w trzecim i dziewiątym miesiącu. Są wynikiem zmian hormonalnych w twoim organizmie, a także wzrostu apetytu dziecka. Łatwo jednak teoretyzować, trudniej spokojnie przeczekać kryzys. Wiemy, że taka sytuacja to duży stres dla mamy. Jak zatem sobie wtedy radzić?

Bądź spokojna

Przede wszystkim przestań się denerwować. Przy dziecku musisz być spokojna (ono wyczuwa twoje emocje). Pomyśl, że na pewno poradzisz sobie, że dasz radę wykarmić swoje dziecko. Bo to, czy będziesz miała wystarczającą ilość pokarmu, w dużej mierze zależy od twojej psychiki.
 
Redakcja poleca: Czego brakuje w diecie kobiet karmiących piersią? - film
Niestety, kobiety karmiące piersią nie odżywiają się dobrze... Badania wykazały, że całkiem niepotrzebnie wykluczają ze swojej diety niektóre produkty - i choć robią to w trosce o dziecko, to nie jest to korzystne. Zobacz, co możesz poprawić w swojej diecie, jeśli karmisz piersią.

Przystawiaj do piersi prawidłowo

Gdy dziecko ssie, w jego ustach powinna się znaleźć brodawka wraz z dużą częścią otoczki. Jeśli niemowlę zbyt płytko chwyta pierś lub nieprawidłowo ssie (słychać cmokanie), wypija mniej mleka, a piersi produkują mniej pokarmu.

Polecamy: 5 najlepszych pozycji do karmienia piersią

Karm jak najczęściej

Niemowlę w pierwszych miesiącach życia powinno być karmione nie rzadziej niż 7–10 razy w ciągu doby. Przy każdym karmieniu przystawiaj dziecko do obydwu piersi. Najpierw do tej, którą ssał jako ostatnią. Drugą pierś podaj dopiero wówczas, gdy dziecko opróżni pierwszą.

Podawaj pierś w nocy

Nocą jest bardzo duże stężenie prolaktyny, a im jej więcej, tym więcej „produkuje się” mleka. Pokarm nocny jest też bogatszy w tłuszcz i kalorie, dzięki czemu niemowlę szybciej przybiera na wadze. Dlatego nie pozwalaj dziecku przesypiać bez jedzenia całej nocy. Ten sposób warto stosować zwłaszcza w czasie kryzysów laktacyjnych w pierwszych tygodniach życia noworodka.

Nie dawaj smoczka

Jego ssanie to jedna z najczęstszych przyczyn zbyt płytkiego chwytania piersi. Dlatego zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia dziecka nie podawaj mu smoczka.

Dużo pij

Powinnaś wypijać dziennie co najmniej 2–2,5 litra płynów (wliczając w to także zupy). Może to być niegazowana woda mineralna, soki owocowo-warzywne, herbatki wzmagające laktację, mleko i mleczne napoje. Nie musisz jednak pić bawarki. To mit, że dzięki temu zwiększa się ilość mleka.

Polecamy: 9 sposobów, jak zwiększyć laktację - radzi doradca laktacyjny
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka