GRY

SOS! Moje dziecko ulewa mleko

Odłożyłaś malca do łóżeczka po karmieniu, a z buzi ulewa mu się mleko. Ulewanie pokarmu może się zdarzyć nawet w 2-3 godziny po karmieniu. Co robić podczas i po karmieniu, by niemowlę nie ulewało?
ulewanie
fot. Fotolia
W pierwszych 6 miesiącach życia niemowlę często ulewa: z buzi wypływa mu trochę mleka, czasem lekko strawionego, o konsystencji zwarzonego serka. Nie musisz się tym martwić: zwykle to nie jest choroba. Musisz jednak wiedzieć, jak pomóc dziecku.

Ulewanie pokarmu: skąd się bierze

Ulewanie pokarmu jest spowodowane osłabionym napięciem dolnego zwieracza przełyku. To mięsień znajdujący się w górnej części żołądka. Nie zatrzymuje jeszcze pokarmu tak dobrze, jak u dorosłego. Pokarm po prostu cofa się do przełyku i wypływa z buzi (czasem z nosa).
 
Taki niedorozwój mięśnia przełyku występuje u większości noworodków i utrzymuje się zazwyczaj do 3-4. miesiąca życia, czasem dłużej (do końca 6. miesiąca).
Ulewany pokarm nie różni się od wypijanego, jeśli dojdzie tylko do przełyku. Jeśli natomiast doszedł już do żołądka, wówczas będzie zwarzony, o zapachu kwaśnego mleka.

Zobacz też: Refluks u noworodka
Redakcja poleca: Zobacz relację z warsztatów z Dorotą Zawadzką – się działo! [AKCJA WIDZĘ, SŁYSZĘ, CZUJĘ, WIEM]
Chcesz lepiej rozumieć swoje dziecko? Rozwijać jego inteligencję emocjonalną i uczyć je radzić sobie ze złością, smutkiem czy innymi trudnymi emocjami? Koniecznie odwiedź nasze warsztaty! Dorota Zawadzka to wspaniały przewodnik po świecie emocji małego dziecka. A jak wyglądają te spotkania? Zobacz relację.

Co robić, gdy niemowlę ulewa: rady na czas karmienia

Jeśli karmisz piersią: 

1. Staraj się karmić dziecko często, nawet co 2 godziny. Dzięki temu nie będzie bardzo głodne i będzie spokojnie ssało.
2. Przystawiaj dziecko do piersi, gdy jest spokojne i nie płacze. Jeśli płacze, najpierw uspokój je, np. kołysząc w ramionach.
3. Postaraj się, by niemowlę dobrze uchwyciło pierś. Spowoduje to, że nie będzie podczas karmienia niepotrzebnie połykało powietrza do żołądka (co powoduje nie tylko ulewanie, ale także kolkę u niemowlęcia).
4. Jeśli dziecko skończyło pić z jednej piersi, potrzymaj je chwilę w pozycji pionowej. Poczekaj, aż odbije mu się połknięte powietrze. Dopiero potem zaproponuj drugą pierś. 

Jeśli karmisz butelką:

1. Karm dziecko częściej: co 2-2,5 godziny (podawaj nieco mniejsze porcje).
2. Zwróć uwagę, by dziurka w smoczku nie była za mała ani za duża (dziecko powinno ssać, pokarm nie powinien się sam wylewać, gdy przechylisz butelkę).
3. Nie podawaj butelki dziecku, gdy płacze. Postaraj się najpierw je uspokoić.
4. Zwróć uwagę by główka dziecka znajdowała się wyżej niż reszta ciała (niemowlę powinno być w pozycji półsiedzącej lub siedzącej) . 
5. Sprawdź, czy trzymasz butelkę pod takim kątem, aby cały smoczek był cały wypełniony mlekiem.
6. Możesz przerwać karmienie, aby dziecku odbiło się połknięte powietrze.

Co robić, gdy niemowlę ulewa: rady po karmieniu

1. Pod przednie nogi łóżeczka podłóż książki tak, by dziecko leżało pod kątem 30°,
2. Przez 10-15 minut przytrzymaj dziecko w pozycji pionowej lub półpionowej. Poczekaj, aż dziecku odbije się połknięte powietrze (niektórym dzieciom odbija się powietrze nawet kilka razy, ale są i takie, którym nigdy się nie odbija). Odbijanie po karmieniu pozwala pozbyć się powietrza zalegającego w żołądku, które "wypycha" pokarm.
3. Bezpośrednio po jedzeniu nie układaj dziecka w pozycji na wznak, gdyż może zakrztusić się ulewanym pokarmem. Tuż po karmieniu nie układaj niemowlęcia na brzuchu (sprowokuje to ulewanie lub wymioty)
4. Najlepiej ułóż dziecko na boku.
5. Jeśli dziecku uleje się troszkę pokarmu, podnieś je z łóżeczka, wytrzyj buzię i chwilę potrzymaj w pozycji pionowej.
 
Jeśli mimo zmian w karmieniu i pielęgnacji problem nie mija, dziecko ulewa duże ilości pokarmu i dzieje się to często, koniecznie idź z nim do pediatry. Oceni, czy jest to ulewanie, czy refluks. Jeśli karmisz piersią, może zalecić podawanie dziecku specjalnego preparatu zagęszczającego pokarm w żołądku. Jeśli masz nadal kłopoty z karmieniem butelką, może zalecić podawanie specjalnego mleka dla dzieci ulewających (są oznaczone symbolami AR).
 
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt