ulewanie u niemowlaka
fot. Fotolia

Ulewanie u niemowlaka: co robić, gdy dziecko ulewa mleko

Odłożyłaś dziecko do łóżeczka po karmieniu, a z buzi ulewa mu się mleko. Ulewanie pokarmu u niemowlaka może zdarzyć się nawet w dwie-trzy godziny po karmieniu. Sprawdź, jak postępować przed, w trakcie i po karmieniu, aby niemowlę nie ulewało. Dowiedz się, kiedy z tym problemem wybrać się do pediatry.
Małgorzata Wódz
ulewanie u niemowlaka
fot. Fotolia
W pierwszych sześciu miesiącach życia niemowlę często ulewa. Z buzi wypływa mu trochę mleka, czasem lekko strawionego, o konsystencji zwarzonego mleka. Nie musisz się tym martwić: zwykle to nie jest choroba. Ulewa nawet co drugi noworodek i niemowlę. Musisz jednak wiedzieć, jak pomóc dziecku. 

Spis treści:

Przyczyny ulewania u niemowlaka 

Ulewanie pokarmu u noworodka i niemowlaka jest spowodowane osłabionym napięciem dolnego zwieracza przełyku. To mięsień znajdujący się w górnej części żołądka. U dziecka nie zatrzymuje jeszcze pokarmu tak dobrze, jak u dorosłego. Mleko cofa się i wypływa z buzi (czasem z nosa). Jest to zjawisko naturalne, którym organizm dziecka wkrótce sobie poradzi.

Ulany pokarm może mieć różny wygląd:
 • przypomina mleko zmieszane ze śliną – jeśli dojdzie tylko do przełyku i stąd się cofnie
 • przypomina twarożek (mleko jest zwarzone, ma kwaśny zapach) – jeśli cofnie się z żołądka.
Redakcja poleca: Filary Rodzicielstwa Bliskości: 3. Karmienie piersią [WIDEO]
Karmienie piersią lub butelką, ale zawsze z czułością i miłością - to 3. zasada (filar) nurtu rodzicielstwa bliskości. Agnieszka Stein, psycholożka, ekspertka RB, opowiada, co jest ważne w relacji mamy i dziecka podczas karmienia malucha według tej metody wychowywania dzieci.

Do kiedy dziecko ulewa? 

Niedorozwój mięśnia przełyku i spowodowane nim ulewanie może utrzymywać się od narodzin do 3-4. miesiąca życia, czasem dłużej - do końca 6. miesiąca. Niektóre dzieci przestają ulewać, gdy zaczynają jeść bardziej zagęszczony pokarm, inne gdy nauczą się siedzieć. 

Najlepsze butelki do karmienia - sprawdź opinie rodziców

Co robić, gdy niemowlę ulewa: rady na czas karmienia

Jeśli karmisz piersią: 

 • Karm dziecko często, nawet co 2 godziny. Dzięki temu nie będzie bardzo głodne i będzie spokojnie ssało.
 • Przystawiaj do piersi, gdy jest spokojne i nie płacze. Jeśli płacze, najpierw uspokój je, np. kołysząc w ramionach.
 • Postaraj się, by niemowlę dobrze chwyciło pierś. Spowoduje to, że nie będzie podczas karmienia niepotrzebnie połykało powietrza do żołądka (co powoduje nie tylko ulewanie, ale także kolkę u niemowlęcia).
 • Jeśli dziecko skończyło pić z jednej piersi, potrzymaj je chwilę w pozycji pionowej. Poczekaj, aż odbije mu się połknięte powietrze. Dopiero potem zaproponuj drugą pierś. 

Jeśli karmisz butelką:

 • Karm dziecko częściej - co 2-2,5 godziny (podawaj nieco mniejsze porcje).
 • Nie podawaj butelki dziecku, gdy płacze. Postaraj się najpierw je uspokoić.
 • Zwróć uwagę by główka dziecka znajdowała się wyżej niż reszta ciała (niemowlę powinno być w pozycji półsiedzącej lub siedzącej) . 
 • Sprawdź, czy trzymasz butelkę pod takim kątem, aby cały smoczek był cały wypełniony mlekiem.
 • Możesz przerwać karmienie, aby dziecku odbiło się połknięte powietrze.
 • Zwróć uwagę, by dziurka w smoczku nie była za mała ani za duża (dziecko powinno ssać, pokarm nie powinien się sam wylewać, gdy przechylisz butelkę).
 

Jeśli nie karmisz dziecka piersią, wybierz taką butelkę do karmienia niemowlęcia, dzięki której karmienie będzie jak najbardziej zbliżone do karmienia naturalnego.

Co robić, gdy niemowlę ulewa - rady po karmieniu

 • Podłóż książki pod przednie nogi łóżeczka tak, by dziecko leżało pod kątem 30 stopni.
 • Trzymaj dziecko w pozycji pionowej lub półpionowej przez 10-15 minut. Poczekaj, aż dziecku odbije się połknięte powietrze (niektórym dzieciom odbija się powietrze nawet kilka razy, ale są i takie, którym nigdy się nie odbija). Odbijanie po karmieniu pozwala pozbyć się powietrza zalegającego w żołądku, które "wypycha" pokarm.
 • Bezpośrednio po jedzeniu nie układaj dziecka w pozycji na wznak, gdyż może zakrztusić się ulewanym pokarmem. Tuż po karmieniu nie układaj niemowlęcia na brzuchu (sprowokuje to ulewanie lub wymioty)
 • Najlepiej ułóż dziecko na boku.
 • Jeśli dziecku uleje się troszkę pokarmu, podnieś je z łóżeczka, wytrzyj buzię i chwilę potrzymaj w pozycji pionowej.

 Co robić, gdy dziecko często ulewa?

Jeśli mimo zmian w karmieniu i pielęgnacji problem nie mija, dziecko ulewa często i w dodatku duże ilości pokarmu i dzieje się to często, koniecznie idź z nim do pediatry. Oceni, czy jest to ulewanie, czy może noworodek ma refluks. Jeśli karmisz piersią, może zalecić podawanie dziecku specjalnego preparatu zagęszczającego pokarm w żołądku. Jeśli masz nadal kłopoty z karmieniem butelką, może zalecić podawanie specjalnego mleka dla dzieci ulewających (są oznaczone symbolami AR).

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli:

 • ulewanie wiąże się z niskim przyrostem wagi
 • maluch, ulewając, krztusi się albo kaszle
 • ulewane mleko ma zabarwienie brązowe lub zielone
 • ulane mleko tryska na odległość (tzw. wymioty chlustające).
 • ulewanie nagle znacząco się nasilą
 • ulewanie pojawia się w dopiero w wieku kilku miesięcy,
 • ulewania nie zmniejsza się pomimo tego, że dziecko skończyło już rok.

Jak odróżnić ulewanie od wymiotów?

Ulewanie przebiega łagodnie (pokarm wolno wypływa z kącików ust), natomiast wymioty u niemowlaka są gwałtowne, obfitsze i chlustające. Jeśli niemowlak zwymiotował raz, nie ma powodów do niepokoju – być może zjadł za dużo. Gdy dziecko wymiotuje często lub dużo – trzeba skontaktować się z lekarzem, bo maluch w takim stanie może się szybko odwodnić. Wymioty chlustające mogą sygnalizować zwężenie odźwiernika, które leczy się operacyjnie.

Czy ulewanie jest nieprzyjemne dla dziecka?

Ulewanie nie powoduje gwałtownego bólu. Zwrócona treść z żołądka ma jednak kwaśny odczyn i może drażnić skórę wokół ust. Niekiedy nadtrawione mleko nie trafia do ust, tylko podrażnia przełyk. Wtedy trudniej zauważyć, że niemowlę ulewa. Maluch może mieć słabszy apetyt, popłakiwać, bo przełykanie staje się bolesne. O tym, że w przełyku dzieje się coś niedobrego, może świadczyć np. kwaśny zapach z ust, brak apetytu mimo głodu, częste odbijanie u noworodka, drażliwość.
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 47 głosy

Zobacz także

Popularne tematy