nogi, obrzęki
fot. Fotolia

Obrzęki nóg po połogu – to normalne?

Czy martwić się tym, że obrzęki nóg nie ustępują po porodzie? Co wtedy robić? Radzi dr Renata Jaczyńska, ginekolożka.
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
nogi, obrzęki
fot. Fotolia
Dwa miesiące temu urodziłam dziecko. Myślałam, że po porodzie miną wszelkie ciążowe dolegliwości. Niestety, wciąż mam obrzęki nóg... I to nawet spore! Martwię się tym. Co powinnam zrobić?

Obrzęki to częsta dolegliwość kobiet w ciąży, szczególnie w ostatnich tygodniach. Rzeczywiście powinny ustąpić kilka dni po porodzie, najpóźniej po skończonym połogu, czyli po sześciu tygodniach. Jeśli nadal się utrzymują, radziłabym pójść do internisty. Powinien zlecić USG naczyń krwionośnych. To powinno wyjaśnić, jaka jest przyczyna, że obrzęki się nie zmniejszają. I czy konieczne będzie leczenie.

Jak ulżyć nogom?

Sprawdzony sposób to ułożyć stopy wyżej od reszty ciała. Wystarczy oprzeć je np. o krzesełko lub na poduszce. To ułatwia odpływ krwi. Można także spać w tej pozycji. Radzę też nosić wygodne buty. Nie powinny być zbyt ciasne ani na zbyt wysokim obcasie, bo to również utrudnia krążenie krwi.

ZOBACZ TEŻ: Skąd ten nadmiar wody w organizmie?
 
Redakcja poleca: Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - film
Czy możemy już się kochać? Kobieta po urodzeniu dziecka potrzebuje trochę czasu, by znów współżyć. Trochę to znaczy ile? Sprawdź, kiedy najlepiej rozpocząć seks po porodzie.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy