chore dziecko, dziecko, choroba, gorączka, lekarz
fot. detailblick - Fotolia.com

Białko w moczu u dziecka – co zrobić, gdy jest go za dużo?

Białko w moczu u dziecka, zwane także białkomoczem, może wynikać m.in. z problemów z nerkami. Zobacz co zrobić, kiedy w badaniu moczu niemowlaka wyszła zbyt duża ilość białka i jakie są tego przyczyny. Pediatra z wieloletnim doświadczeniem, dr Andrzej Malinowski, wyjaśnia, czy białko w moczu dziecka zawsze oznacza chorobę.
Aleksandra Sobieraj
chore dziecko, dziecko, choroba, gorączka, lekarz
fot. detailblick - Fotolia.com

Obecność białka w moczu dziecka nie zawsze świadczy o chorobie. Granica normy to 150 mg na dobę – ale niekiedy ta ilość, mimo że mieści się w granicach normy, wymaga wyjaśnienia.

Spis treści:
Jakie są przyczyny pojawienia się białka w moczu?
Objawy występowania białka w moczu u dziecka
Kiedy wynik badania moczu dziecka skonsultować z lekarzem?

Jakie są przyczyny pojawienia się białka w moczu u dziecka?

Przyczyny pojawienia się białka w moczu dzieli się na chorobowe i niechorobowe. Do chorobowych przyczyn podwyższonego poziomu białka w moczu u dziecka należy zaliczyć m.in.:

 
Jeżeli u dziecka wykryto zbyt dużą ilość białka w moczu, warto powtórzyć test trzykrotnie, w tygodniowych odstępach. Bywa, że wyniki pozytywne mogą być także fałszywe. Dzieje się tak, gdy mocz dziecka ma pH wyższe niż 8, a także kiedy próbka była zanieczyszczona.


Do niechorobowych przyczyn obecności białka w moczu u dziecka zalicza się także:

 • silny stres, 
 • odwodnienie
 • nadmierny wysiłek niemowlęcia,
 • zbyt długie przebywanie w pozycji pionowej.


Jeżeli białko w moczu dziecka pojawia się z przyczyn niechorobowych, kolejne badania moczu powinny wrócić do normy. Wówczas podwyższone stężenie białka nie świadczy o złym stanie zdrowia. Jest to tzw. białkomocz izolowany, który ma charakter tymczasowy.

Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Objawy występowania białka w moczu u dziecka

Do najczęstszych objawów białkomoczu należą:

 • gorączka,
 • zmiana barwy i  zmętnienie moczu,
 • pieniący mocz,
 • skąpomocz lub wielomocz,
 • bóle pleców i podbrzusza,
 • utrata masy ciała,
 • obrzęki na ciele
 

Pamiętaj, aby uważnie przyglądać się powyższym objawom i zadbać o właściwe diagnozowanie przyczyny białkomoczu. Obecność białka w moczu dziecka, do której przyczynia się stan chorobowy, może prowadzić do poważnych powikłań.

Kiedy wynik białka w moczu u dziecka skonsultować z lekarzem?

Zdaniem pediatry, dr Andrzeja Malinowskiego, konsultacja lekarska jest konieczna w każdym przypadku, a szczególnie  jeśli coś niepokoi rodzica niemowlaka. Jeśli ilość białka w moczu dziecka jest znacznie przekroczona, warto poprosić pediatrę lub lekarza rodzinnego o skierowanie do nefrologa. Lekarz wyjaśni wszystkie wątpliwości.


Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy