białko w moczu u dziecka
fot. detailblick - Fotolia.com

Białko w moczu u dziecka – normy i przyczyny ich przekroczenia u najmłodszych

Białko w moczu u dziecka występować może fizjologicznie jedynie w małej ilości, zwykle niewykrywanej badaniu. Przekroczenie norm, zwane także białkomoczem, może wynikać m.in. z problemów z nerkami. Pediatra z wieloletnim doświadczeniem, dr Andrzej Malinowski, wyjaśnia, czy białko w moczu u dziecka zawsze oznacza chorobę.
Aleksandra Sobieraj
białko w moczu u dziecka
fot. detailblick - Fotolia.com

Białko w moczu u dziecka może zostać wykryte podczas ogólnego badania moczu dziecka i nie zawsze świadczy o chorobie. Ślad białka w moczu jest normą. Część powodów, dla których dochodzi do białkomoczu nie jest związana z procesami chorobowymi, jednak każda przyczyna dużej ilości białka w moczu u dziecka wymaga diagnostyki i ewentualnie leczenia.

Spis treści:

Białko w moczu u dziecka – norma

Norma zależy od wieku dziecka. U noworodków nie ma powodu do niepokoju, jeśli wynik mieści się w 300 mg/m2. U niemowląt i dzieci za normę uznaje się wynika nie przekraczający 250 mg na dobę lub 100 mg/m2.

Większość badań moczu wykrywa ilość białka powyżej 100 mg/m2. Oznacza to, że jeśli u niemowlęcia lub dziecka (ale nie u noworodka) wykryje się białko w moczu, to od razu wynik przekracza normę. Dlatego za prawidłowy wynik uznaje się wpis „ujemny’’, choć nie oznacza to, że białka w moczu u dziecka wcale nie ma (ale jego ilość mieści się w normie).

Ilość białka w moczu u dziecka poniżej 100 mg/m2 nie stanowi powodu do niepokoju – jest to stan fizjologiczny. Mocz dziecka zawiera niewielkie ilości albumin, B-2 mikroglobulin, aminokwasów i uromoduliny.
Zdaniem pediatry, dr Andrzeja Malinowskiego, konsultacja lekarska jest konieczna w każdym przypadku, a szczególnie wtedy, gdy coś niepokoi rodzica. Jeśli ilość białka w moczu dziecka jest znacznie przekroczona, warto poprosić pediatrę lub lekarza rodzinnego o skierowanie do nefrologa. Specjalista wyjaśni wszystkie wątpliwości lub skieruje na dodatkowe badania.

Co oznacza białko w moczu u dziecka

Przyczyny pojawienia się białka w moczu u dziecka dzieli się na chorobowe i niechorobowe. Do chorobowych przyczyn białkomoczu należy zaliczyć m.in.:

 • poważniejsze choroby całego organizmu tj. zespół Turnera-Kiesera czy szpiczak mnogi,
 • choroby nerek, np. uszkodzenie kłębuszków nerkowych, 
 • zespół nerczycowy, 
 • infekcja układu moczowego.

Białkomocz może towarzyszyć cukrzycy, pojawiać się w przebiegu tocznia, a także jako efekt uboczny przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. ibufenu oraz antybiotyków. Białko w moczu u dziecka pojawia się także po zakażeniu paciorkowcem. Do cywilizacyjnych przyczyn podwyższonej ilości białka w moczu jest otyłość u dzieci – gdy dziecko schudnie, ilość białka w moczu spada.
 
Jeżeli wykryto zbyt dużą ilość białka w moczu u dziecka, warto powtórzyć test trzykrotnie, w tygodniowych odstępach. Bywa, że wyniki pozytywne mogą być także fałszywe. Dzieje się tak, gdy mocz dziecka ma pH wyższe niż 8, a także kiedy próbka była zanieczyszczona.


Do niechorobowych przyczyn obecności białka w moczu u dziecka zalicza się:

 • silny stres, 
 • odwodnienie u dziecka
 • nadmierny wysiłek,
 • zbyt długie przebywanie w pozycji pionowej.


Jeżeli białko w moczu dziecka pojawia się z przyczyn niechorobowych, kolejne badania moczu powinny wrócić do normy. Wówczas podwyższone stężenie białka nie świadczy o złym stanie zdrowia. Jest to tzw. białkomocz izolowany, który ma charakter tymczasowy.

Białkomocz występuje o 50-10 proc. dzieci w wieku szkolnym. Najczęściej ma charakter przejściowy i łagodny. U nastoletnich chłopców zdarza się tzw. białkomocz ortostatyczny. Polega on na pojawieniu się białka w moczu po dłuższym przebywaniu w pozycji stojącej. Mocz pobrany u tego samego chłopca rano, po wypoczynku w pozycji leżącej da wynik ujemy.

Za dużo białka w moczu – objawy

Do najczęstszych objawów białkomoczu należą:

 • gorączka,
 • zmiana barwy i  zmętnienie moczu,
 • pieniący mocz,
 • skąpomocz lub wielomocz,
 • bóle pleców i podbrzusza,
 • utrata masy ciała,
 • obrzęki na ciele
 • nocne moczenie u dzieci powyżej 5. roku życia.
 

Pamiętaj, aby uważnie przyglądać się powyższym objawom i zadbać o właściwe diagnozowanie przyczyny białkomoczu u dziecka. Obecność białka w moczu u dziecka, do której przyczynia się stan chorobowy, może prowadzić do poważnych powikłań.


Zobacz także:
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy