GRY
 
 

Co robić, gdy w moczu dziecka jest za dużo białka?

W badaniu moczu niemowlaka wyszła zbyt duża ilość białka? Martwisz się? Pediatra z wieloletnim doświadczeniem, dr Andrzej Malinowski, wyjaśnia, czy jest się czym denerwować.

chore dziecko, dziecko, choroba, gorączka, lekarz
fot. detailblick - Fotolia.com
Obecność białka w moczu nie zawsze świadczy o chorobie. Granica normy to 150 mg na dobę – ale niekiedy już ta ilość mieszcząca się w granicach normy wymaga wyjaśnienia.

Kiedy w moczu bywa za dużo białka?

Niewielki białkomocz może występować np. u gorączkującego dziecka, przy temperaturze powyżej 38,5 st. C. Ale gdy dziecko wyzdrowieje, wszystko wraca do normy. Czasem jednak podwyższony poziom białka w moczu może być spowodowany poważniejszymi chorobami całego organizmu lub samych nerek, np. uszkodzeniem kłębuszków nerkowych. Występuje również w zespole nerczycowym.
Redakcja poleca: Jakie leki na gorączkę u dziecka: radzi ekspert – film
Kiedy u dziecka trzeba obniżać gorączkę, lepszy będzie paracetamol czy ibuprofen? Dlaczego bardziej skuteczne są leki w syropie niż w czopku: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Kiedy koniecznie poradzić się lekarza?

Zawsze, zwłaszcza jeśli coś niepokoi rodzica w przypadku niemowlaka. Jeśli ilość białka w moczu jest dość znacznie przekroczona, warto poprosić pediatrę lub lekarza rodzinnego o skierowanie do nefrologa. Lekarz wyjaśni wszystkie wątpliwości.

Zobacz też: 10 pytań o zakażenia układu moczowego u dzieci
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!