Co robić, gdy widzisz dziecko w nagrzanym aucie
fot. Adobe Stock

Co robić, gdy widzisz dziecko w nagrzanym aucie? Policjantka daje dokładną instrukcję

„Nie bój się, reaguj. Twoja reakcja może uratować czyjeś życie” – podkreśla nadkomisarz Małgorzata. Na swoim profilu „Z pamiętnika policjantki” na Instagramie opisuje, jak pomóc dziecku, które zostało zamknięte w nagrzanym aucie.
Sylwia Arlak
Co robić, gdy widzisz dziecko w nagrzanym aucie
fot. Adobe Stock
Kiedy przychodzi lato, a wraz z nimi upalne temperatury, w mediach pojawiają się przerażające wiadomości. Rodzic zapomniał o swoim dziecku i zostawił je w nagrzanym aucie. Maluch zmarł albo cudem go uratowano... Warto mieć oczy szeroko otwarte. Nadkomisarz Małgorzata na swoim profilu na Instagramie z_pamietnika_policjantki, opisuje, jak możemy pomóc dziecku w takiej sytuacji. 

Nigdy nie wiadomo, jak długo dziecko przebywało w nagrzanym aucie

Kiedy zobaczysz dziecko w nagrzanym aucie stojącym na słońcu, liczy się każda minuta. Musisz działać błyskawicznie. Policjantka podkreśla, że wystarczy 15 minut, żeby dziecko znalazło się w sytuacji grożącej utratą zdrowia, a nawet życia.

Przede wszystkim – jak radzi nadkomisarz Małgorzata – należy sprawdzić, czy w pobliżu nie ma opiekunów dziecka. „Najłatwiej zrobić to rozglądając się i krzycząc, np. »Właściciel samochodu Opel o nr rej... pilnie poszukiwany«” – podkreśla. W międzyczasie zadzwoń pod numer 112, wezwij policję i pogotowie. Możesz również poprosić kogoś, kto też jest świadkiem tej sytuacji, żeby to zrobił. Jak przypomina policjantka, nigdy nie wiadomo, jak długo dziecko przebywało w nagrzanym aucie. 
 

Teraz czas na zdecydowane działania. Wybij szybę (ale nie tą bezpośrednio znajdującą się obok dziecka, nie chcemy przecież poranić go odłamkami). „Jeżeli uratowane dziecko oddycha, to schroń się z nim w cieniu i koniecznie daj mu wody do picia oraz połóż wilgotną chusteczkę lub cokolwiek zwilżonego na czoło” – mówi nadkomisarz. Jeżeli nie oddycha, konieczna jest szybka resuscytacja. Rozpinamy ubranie dziecka (tak, aby klatka piersiowa była widoczna) i zaczynamy uciskać dwoma palcami 30 razy, a następnie wykonujemy dwa wdechy. Działamy tak aż do czasu przyjazdu karetki pogotowia. 

Ze zwierzętami sytuacja wygląda analogicznie. Dodalibyście coś do tych porad?

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak przewozić noworodka w foteliku samochodowym?
Zobacz, jak przewozić dziecko w foteliku samochodowym.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy