jesień
fot. fotolia.com

Sprawdzone pomysły na jesień z małym dzieckiem

Niech jesienna pogoda nie zepsuje wam humorów! Zobacz, co możesz zrobić w słoneczne i pochmurne dni razem z dzieckiem!
Adela Prochyra
jesień
fot. fotolia.com

Jesień plecień, bo przeplata…? Tak, pogoda od września do listopada bywa bardzo różna, ale to nie powód, żeby zabarykadować się w domu na całe miesiące. Dziecko tak samo, jak latem czy wiosną potrzebuje ruchu na świeżym powietrzu i różnych bodźców, żeby się rozwijać. Nie pozwól, żeby telewizor był waszą jedyną rozrywką – jesienią jest tyle innych możliwości!

Jesienny spacer z dzieckiem – nawet w deszczu!

Dzieci są znacznie mniej wrażliwe na warunki atmosferyczne, niż dorośli. Deszcz (nie mówimy tu o ulewie i wichurze) może być dla nich atrakcją. Na jesienny spacer ubierzcie się ciepło, najlepiej na cebulkę. Jeżeli zapowiadany jest deszcz, po prostu weźcie ze sobą parasol, a zamiast adidasów, nałóż dziecku kaloszki. 

Katar - niemal oczywisty o tej porze roku – nie jest przeszkodą. Jeżeli dziecku nie dolega nic innego, możecie wyjść na zewnątrz. 

Redakcja poleca: Jesienne liście – film
Po co drzewom liście? Dlaczego jesienią liście spadają z drzew? – dowiesz się oglądając film.

Jesienna wyprawa do lasu

Jesienią koniecznie zabierz dziecko do lasu! To najpiękniejsza pora roku na taką wycieczkę. Las nie tylko pięknie wtedy wygląda, ale też uspokaja, a iglasty dobrze wpływa na górne drogi oddechowe (drzewa wydzielają naturalne olejki eteryczne!). Możecie po prostu spacerować, zbierać szyszki lub iść na grzyby - wtedy szczególnie pilnuj dziecka, żeby nie próbowało żadnego zjeść. 

Kino lub teatr z dzieckiem

Bardzo wiele kin ma w swojej ofercie seanse dla matki z dzieckiem. Przychodzą na nie kobiety z niemowlętami, ale także opiekunowie ze starszymi dziećmi. Bywa, że w cenie biletu jest animator, który w kącie sali organizuje zabawę dla maluchów. Repertuar na tych seansach jest dość lekki, bo dzieci są z rodzicami na widowni. To nie znaczy, że będziecie oglądać kreskówki. Sala jest częściowo oświetlona i panuje w niej lekki harmider, ale jest to jakiś sposób na obejrzenie filmu i pokazanie dziecku nowej, ciekawej sytuacji. 

W repertuarze teatrów pojawiają się tytuły dla dzieci już od 1. roku życia. Np. warszawski teatr Baj ma cykl dla naj-najów, czyli właśnie takich maluchów. Przedstawienia są bardzo kameralne, a rodzic ogląda je razem z dzieckiem siedząc np. na podłodze albo na poduszkach. Bilety na spektakle dziecięce nie są drogie. Spróbujcie – może to właśnie coś dla was?

Zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci

Jeżeli obawiasz się jesiennej nudy, poszukaj dla dziecka zajęć ogólnorozwojowych. Są na nich elementy ruchu, plastyki, śpiewanie piosenek i inne atrakcje. To rodzaj wprowadzenia do przedszkola, tylko w mniejszej grupie. Dzieciaki, które skończyły 2 latka, zazwyczaj chcą się już bawić z rówieśnikami. Sprawdź ofertę pobliskiego domu kultury, kawiarni dla dzieci albo lokalnego klubiku – może znajdziesz tam coś interesującego? 

Czytaj też: Jesień w mieście nie musi być nudna! Niedoceniane miejskie atrakcje
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy