co zrobić, kiedy dziecko mówi, że jest brzydkie?
fot. Fotolia

Co robić, jeśli dziecko mówi o sobie, że jest brzydkie?

Twoje dziecko mówi, że jest brzydkie? Działaj! Zobacz, co zrobić, by mu pomóc i by wzmocnić jego samoocenę.
Karolina Stępniewska
co zrobić, kiedy dziecko mówi, że jest brzydkie?
fot. Fotolia
Może się zdarzyć, że usłyszysz, jak twoje dziecko mówi o sobie, że jest brzydkie. To przykre doświadczenie, przecież żadna mama nie chce, żeby jej dziecko tak o sobie myślało! Jak zareagować w takiej sytuacji?

Co zrobić, kiedy dziecko mówi, że jest brzydkie?

Jeśli twoje dziecko mówi o sobie, że jest brzydkie albo grube, powinnaś z nim porozmawiać spokojnie o tym, że ludzie wyglądają różnie, ale każdy jest wyjątkowy. Pokaż dziecku zdjęcia różnych ludzi – krewnych, kolegów, koleżanek i pokazuj jak różnią się między sobą – ktoś jest blondynem, a ktoś jest łysy, ktoś ma krótkie włosy, a ktoś długie, ktoś kręcone, a ktoś proste, jedna osoba nosi okulary, a inna aparat nazębny. Każda jest wyjątkowa. Postaraj się nie używać przy tym określenia, które usłyszałaś u dziecka. Pomocne będą też książki dla dzieci, które uczą tolerancji, np. "My ludzie" Elizy Piotrowskiej (wyd. Czarna Owieczka) lub "Elmer i Wilbur" Davida McKee (wyd. Papilon).

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak w 5 sekund stać się lepszą mamą? [WIDEO]
Czasami, choćbyśmy się nie wiadomo jak starały, wszystko idzie nie tak. Praca, stresy, kłótnie z mężem... Ale ten dzień wcale nie musi się tak skończyć. Możesz w parę chwil wyczarować dobry humor – u siebie i malucha. Zobacz, to naprawdę łatwe!
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy