jak nie zwariować od płaczu niemowlaka
fot. Fotolia

Masz dość płaczu? Podpowiadamy, co robić, żeby przetrwać

Boisz się, że zaraz zwariujesz od płaczu dziecka? Zadbaj o siebie, podpowiadamy jak!
Karolina Stępniewska
jak nie zwariować od płaczu niemowlaka
fot. Fotolia
Płacz niemowlaka nie jest przyjemnym dźwiękiem. I dobrze! Tak sprytnie wymyśliła to natura – chodzi przecież o to, żeby niemowlę mogło zaalarmować opiekunów o niebezpieczeństwie lub problemie. Kiedy twoje dziecko płacze, przede wszystkim starasz się znaleźć przyczynę jego płaczu i próbujesz różnych sposobów, żeby przestało płakać i żeby zaspokoić jego potrzeby. Są jednak takie dni, kiedy płacz niemowlaka nie cichnie i nic nie działa. Nosisz, karmisz, kołysz – a niemowlę płacze i płacze! Co możesz zrobić... dla siebie?

Kiedy masz dość płaczu niemowlaka

Nie obwiniaj się o to, że twoje dziecko płacze. Nie czuj się złą mamą, jeśli masz dość jego płaczu. Szczególnie dotkliwe i obciążające psychicznie oraz emocjonalnie jest opiekowanie się dzieckiem cierpiącym na kolki. Jeśli twoje dziecko dużo płacze, a ty nie możesz już tego wytrzymać i boisz się, że zaraz do niego dołączysz, pociesz się tym, że nie jesteś sama, a twoje reakcje są naturalne. Spróbuj wyjść na spacer, do innego pokoju, do łazienki. Pozwól innym zaopiekować się przez chwilę płaczącym dzieckiem, żebyś ty mogła odpocząć. Nie bój się prosić o pomoc – to konieczność, a nie oznaka słabości. Porozmawiaj z innymi mamami, np. w internetowych grupach dyskusyjnych albo na forum. Nie myśl, że dziecko robi ci na złość – po prostu coś mu doskwiera, może zbliża się choroba, może ma kolkę, może po prostu gorszy dzień. Każdemu się zdarza, prawda?

Czytaj też:
Redakcja poleca: Sposób na płacz dziecka - film
Jak radzą sobie mamy, gdy ich dziecko płacze? Każda ma swój sprawdzony sposób. Poznaj 3 mamy i ich metody na uspokojenie dziecka, gdy płacze. Sprawdź, która zadziała w przypadku płaczu twojego dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy