Skaleczenie na kolanie
fot. Fotolia

Jak postępować przy skaleczeniu

Każde skaleczenie, zadraśnięcie, obtarcie wymaga pielęgnacji. Nawet najmniejszą ranę trzeba dokładnie oczyścić, by nie doszło do zakażenia.
Skaleczenie na kolanie
fot. Fotolia

Jeśli dziecko się skaleczy, to najważniejsze, by nie wpadać w panikę. Nie możesz pokazać dziecku strachu czy zdenerwowania, bo jedno lub drugie szybko udzieli się maluchowi. A wtedy płacz murowany. Dlatego lepiej pogodnie zagadywać dziecko, by odwrócić jego uwagę od rany i bólu. oto, jak oczyścić ranę – krok po kroku:

Oczyść ranę

Potrzebne ci będą:
  • środek do dezynfekcji, np. Octenisept – do kupienia w aptece
  • plaster z opatrunkiem
  • gaza
  • szczypce – ewentualnie, bo bez nich tez sobie poradzisz.
Okolice rany oczyść chłodną, bieżącą wodą. Wszystkie zabrudzenia oraz ciała obce usuń nie tylko z rany, ale również z okolic uszkodzonego nabłonka.
Redakcja poleca: Uwaga! Nagłe wypadki - zasady udzielania pomocy dzieciom - film
Pediatra radzi, jak zachować się, gdy dziecko się zakrztusi, oparzy lub skaleczy.

Dezynfekuj ranę

Aby przyspieszyć gojenie rany, trzeba ją zdezynfekować, zarówno podczas udzielania pierwszej pomocy, jak przy zmianie opatrunku. Nie stosuj spirytusu, wody utlenionej czy jodyny, bo mogą spowodować dodatkowy ból. Lepszy jest właśnie Ocetnisept – producent gwarantuje, że jego użycie jest bezbolesne.

Załóż opatrunek

Zawsze trzeba używać sterylnego opatrunku, który nie będzie przyklejał się do oczyszczonej rany. W celu przymocowania go użyj plastra, który przepuszcza powietrze.
  • Mniejsze rany można zakleić plastrem z opatrunkiem. Trzeba go zmieniać raz na dobę. Sprawdzą się też plastry w płynie, które skutecznie chronią ranę przed zabrudzeniem i dopasowują się do każdej powierzchni.
  • Jeśli rana jest większa można użyć żel, który przyspiesza gojenie rany i zastosować jałowy opatrunek hydrożelowy.
Uwaga! Jeśli rana jest głęboka, dziecko zostało pogryzienie przez zwierzę lub malec skaleczył się brudnym czy zardzewiałym przyrządem, jedź z nim do szpitala. Lekarz oceni, czy konieczne jest szycie rany oraz szczepienie przeciw tężcowi.

Chroń przed bliznami

By po skaleczeniu nie została blizna czy bliznowiec, warto po wygojeniu rany smarować ją odpowiednimi preparatami, np. kremem z wyciągiem z cebuli, specjalnymi olejkami lub silikonowymi żelami (można też przykleić silikonowy plaster).


Zobacz też:
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy