co robić w wakacje z dzieckiem
fot. Adobe Stock

Co robić w wakacje z dzieckiem: sprawdzone pomysły na udany wypoczynek

Jeśli dobrze zaplanujesz, co robić w wakacje z dzieckiem, będziesz mieć pewność, że atrakcyjnie spędzicie czas. Dobrze dobrane aktywności i atrakcje zapewnią wam wszystkim psychiczny i fizyczny wypoczynek.
Ewa Janczak-Cwil
co robić w wakacje z dzieckiem
fot. Adobe Stock
Wielu rodziców, i to niezależnie od tego, czy wypoczywają w atrakcyjnym miejscu, czy we własnym domu, zastanawia się, co robić w wakacje z dzieckiem. Śpieszymy z pomocą i podpowiadamy, jak wypełnić dziecku (i sobie czas) podczas wakacji. Mamy pomysły na atrakcje w plenerze i w domu, na wsi i w mieście, nad morzem i w górach. Nic tylko czerpać pełnymi garściami!

Co robić w wakacje z dzieckiem:

Co robić w wakacje z dzieckiem – wyjdźcie z czterech ścian

Jeżeli wybraliście pobyt w wypasionym hotelu lub fajnym pensjonacie, część czasu wasze dziecko spędzi na zabawach na placu zabaw, być może w dziecięcym basenie. Jednak nie warto ograniczać się do siedzenia na terenie ośrodka, ale od czasu do czasu wytknąć z niego nos. To samo dotyczy rodzin, które spędzą wakacje we własnym domu czy na działce. Obiecujemy – każde wyjście z czterech ścian czy za płot to okazja do zobaczenia i przeżycia przygody! Zleje was deszcz na spacerze, zobaczycie wiewiórkę na drzewie, na niebie pojawi się tęcza – to wszystko jest dla dziecka atrakcją!
Redakcja poleca: Przegląd kostiumów kąpielowych dla dzieci Mothercare
Na letnie upały musimy jeszcze trochę zaczekać. Mimo to w sklepach Mothercare pojawiła się już kolekcja kostiumów kąpielowych dla dzieci. Zobacz je!

Wakacje z dzieckiem, kulturą i przyrodą

Przed wyjazdem sprawdźcie, co jest ciekawego w okolicy i jakie imprezy będą odbywać się w regionie, do jakiego jedziecie. I nie chodzi nam o kolejne place zabaw i baseny, ale o ciekawe przyrodniczo miejsca, fajne muzea, zabytki, wystawy czy folklorystyczne imprezy. Dzieci są ciekawe świata i naprawdę warto im pokazywać ten świat z różnych stron. Wypad na zwiedzanie, do skansenu czy na jarmark miejscowego rękodzieła można zaplanować na dzień z gorszą pogodą, gdy siedzenie np. na plaży odpada.

Co robić w wakacje z dzieckiem na campingu – mały odkrywca

Jeżeli spędzicie czas z dzieckiem pod namiotem, wasze dziecko będzie miało dużo bliższy kontakt z naturą niż dzieci wywiezione do hotelu. Wystarczy, że o poranku przestąpią „próg’’ namiotu i od pobudki do pójścia spać będą na świeżym powietrzu. A ileż tam czeka na nie atrakcji! Żuczki, ważki, żaby, jaszczurki, motyle, mieniące się krople rosy, kałuże, wysokie trawy – wszystko to jest dla dziecka atrakcją. Czasami wystarczy nie odwracać jego uwagi zabawkami, a samo znajdzie wokół siebie mnóstwo interesujących rzeczy. Pozwól dziecku bawić się w odkrywcę!

Zobacz koniecznie: Fajne campingi dla dzieci w Polsce

Wakacyjne wypady do parków rozrywki

Po całej Polsce rozsiane są fajne parki rozrywki dla dzieci, parki linowe, parki miniatur czy zwierząt. Znajdźcie te, które ulokowano w regionie, gdzie znajduje się wasza kwatera. Nie muszą to być od razu najlepsze parki rozrywki w Polsce, wystarczy dobry park linowy. Zaplanujcie wycieczkę do jednego czy dwóch z nich, nawet jeśli trzeba będzie jechać samochodem 1-2 godziny. Sama podróż to już dla dziecka okazja do oglądania świata – o ile nie jedziecie autostradą, z ekranami ciągnącymi się całymi kilometrami. Na polach można zobaczyć bociany, sarny, lisy, zające, a także maszyny rolnicze, które zafascynują każdego kilkulatka.

Co robić w wakacje z dzieckiem – proste (i darmowe!) atrakcje są najlepsze

Nawet jeśli kupisz dziecku najlepsze zabawki na plażę, zabierzesz je do najlepszego na świecie parku rozrywki, to wiesz, co twoje dziecko będzie wspominać najlepiej i co zapamięta na całe życie? Przeżycia, a szczególnie te, w których będziesz uczestniczyć ty. Dlatego proponujemy:
 1. Rozpal wieczorem ognisko. Wspólnie usmażcie na nim kiełbaski i chlebek, upieczcie w popiele ziemniaki lub jabłka.
 2. Idźcie na zachód słońca na plażę. Możecie też zaplanować krótką kąpiel o zmroku (byle w bezpiecznym miejscu i w nie za głębokiej wodzie).
 3. Wstańcie na wschód słońca. Najlepiej go oglądać nad wodą lub ze szczytu góry, ale łąki ze wstającymi mgłami też wyglądają bajkowo.
 4. Zorganizuj dzieciakom rodzinne podchody z nagrodami.
 5. Pokuś się o wspólne zabawy na świeżym powietrzu albo zabawy w domu (jeśli nie wyjeżdżacie lub leje na wyjeździe a mieszkacie w apartamencie).
 6. Nazbieraj z dzieckiem zioła: miętę, pokrzywę i skrzyp. Zaparz je wieczorem z własnoręcznie przez dziecko zerwanych listków. Listki mięty i innych ziół (cokolwiek wam ładnie zapachnie) można ususzyć i trzymać w płóciennym woreczku w szafie z ubraniami – zapach wakacji w domu przez cały rok! Spróbujcie tylko uniknąć poparzenia pokrzywą, dziecko może zrobić się marudne i nawet ziołowa herbatka go nie pocieszy.
 7. Idźcie na grzyby albo na leśne owoce: jagody, jeżyny, maliny. Jeśli nie zjecie ich na miejscu (czy można jeść owoce prosto z krzaka?), przygotuj dziecku kisiel lub owsiankę z owocami.
 8. Naucz dziecko budować szałas z gałęzi i patyków.
 9. Ucz malucha rozpoznawać rośliny i zwierzęta.
 10. Grajcie wspólnie w gry planszowe dla dzieci – to prosta zabawa, na którą rzadko rodzice mają czas poza urlopem.
 11. Pozwól dziecku na to, na co na co dzień nie pozwalasz: niech dziecko idzie np. późno spać, jeśli wieczorem świetnie się (z tobą!) bawi, niech zamoczy buty w kałuży, fontannie czy potoku.
 12. Jeśli mieszkacie nad małym strumieniem, budujcie w nim tory dla łódek. Kierujcie nurt tak, jak chcecie – kamieniami, patykami. A łódki można zrobić z kory (niech tata nauczy pociechę strugać zabawki z kory) lub z puszek po jedzeniu (tylko nie zostawiajcie ich po zabawie w wodzie!).
 13. Patrzcie w gwiazdy i na chmury. W sierpniu możecie zobaczyć „spadające gwiazdy", a chmury przypominają różne przedmioty i zwierzęta – co będą przypominać twojemu dziecku?
 14. Zbierajcie skarby! Nie te ze straganów z „chińszczyzną’’, ale te prawdziwe: muszle, kamyki, oszlifowane szkiełka, bursztyny, kryształy górskie (bywają na górskich drogach wysypanych tłuczniem z miejscowych kamieniołomów) itp.
 15. Spraw dziecku na wakacje dziecięcy aparat fotograficzny. A później, oglądając zrobione przez nie fotki, zobacz świat oczami swojego dziecka.
 16. Daj mu się upaprać błotem czy lodami, nie złość się, gdy będzie wbiegać w każdą kałużę.

I najważniejsze: rozmawiajcie, bądźcie razem, śmiejcie się! Dobry humor, luz (na czas wakacji warto wyjąć kij z... pleców), cierpliwość i wyrozumiałość to podstawa udanego wypoczynku. Spróbuj dać dziecku być sobą: zapewnij mu bezpieczeństwo i obserwuj je. Kto wie, może zobaczysz w nim coś, co ci do tej pory umykało? Niech ono odkrywa świat, a ty odkrywaj swoje dziecko. Powodzenia!

Więcej o wakacjach z dzieckiem:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy