GRY
 
 

Alergia na gluten czy celiakia?

Celiakia i alergia na gluten. W obu chorobach konieczne jest wprowadzenie diety bezglutenowej. I to w zasadzie jedyne, co je łączy.

alergia, gluten, celiakia

Wciąż wiele osób myśli, że alergia na gluten i celiakia to jedna i ta sama choroba. W obu przypadkach organizm źle reaguje na gluten, czyli białko ukryte w zbożach (pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie). Przygotowaliśmy zestawienie, które pomoże zrozumieć różnice między alergią na gluten i celiakią.

 

CZAS TRWANIA CHOROBY

Celiakia to choroba na całe życie.

Alergia na gluten – z wiekiem wyrasta się z niej.

 

 

• OBJAWY CHOROBY

Podczas wizyty u pediatry, powiedz o wszystkich niepokojących objawach, które zauważyłaś u dziecka.

 

Objawy alergii na gluten

Reakcja uczuleniowa może pojawić się natychmiast (w ciągu kilku minut) po zjedzeniu pokarmu z glutenem. Bywa jednak, że reakcja pojawia się dopiero po dwóch dniach. U dzieci uczulonych na gluten choroba objawia się: wymiotami, biegunką, wstrząsem anafilaktycznym, pokrzywką skórną, wodnistym katarem, skurczem oskrzeli, zmianami skórnymi w typie atopowego zapalenia skóry.

 

Objawy celiakii

W wypadku celiakii gluten niszczy kosmki jelitowe i upośledza wchłanianie cennych składników z jedzenia. To stopniowo osłabia cały organizm, dlatego objawy mogą się nasilać lub z czasem dochodzą nowe. Celiakia objawia się drażliwością, utratą łaknienia i przewlekłą biegunką z oddawaniem jasnych, brzydko pachnących kupek (jedna bardzo obfita) zawierających tłuszcz. U małych dzieci można też zauważyć zmniejszone napięcie mięśni (duży wzdęty brzuszek). Na śluzówkach jamy ustnej mogą pojawiać się owrzodzenia. Chory maluch ma mniejszą masę ciała, a później jest niższy od rówieśników. 


Zobacz, jakie są objawy celiakii

 

Pamiętaj! Tylko lekarz, po przeprowadzeniu odpowiednich badań diagnostycznych, może określić, czy smyk ma celiakię, czy alergię na gluten. Bez porozumienia z pediatrą nie wprowadzaj bezglutenowej diety!


 

Redakcja poleca: Dziś największym zagrożeniem dla rozwoju dziecka jest zwykły smartfon [ROZMOWA Z EKSPERTEM]
- To obowiązkiem dorosłych jest dopilnować, by nasze dzieci korzystały z mediów w sposób bezpieczny i sprzyjający rozwojowi. - wyjaśnia psycholog, Aleksandra Piotrowska.

Ocena (1 ocena)

4.0
Doładuj
Przeładuj