alergia, gluten, celiakia

Alergia na gluten czy celiakia?

Celiakia i alergia na gluten to dwie całkiem różne choroby, choć coś je łączy. W obu chorobach konieczne jest wprowadzenie diety bezglutenowej. I to w zasadzie jedyne, co jakoś je do siebie upodobnia.
Joanna Karwat
alergia, gluten, celiakia
Wciąż wiele osób myśli, że alergia na gluten i celiakia to jedna i ta sama choroba. W obu przypadkach organizm źle reaguje na gluten, czyli białko ukryte w zbożach (pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie). Przygotowaliśmy zestawienie, które pomoże zrozumieć różnice między alergią na gluten i celiakią.

Czas trwania alergii na gluten i celiakii

Alergia na gluten: z wiekiem wyrasta się z niej.
Celiakia: to choroba na całe życie.
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Objawy nietolerancji glutenu: alergia i celiakia

Podczas wizyty u pediatry, powiedz o wszystkich niepokojących objawach, które zauważyłaś u dziecka.
  • Objawy alergii na gluten
    Reakcja uczuleniowa może pojawić się natychmiast (w ciągu kilku minut) po zjedzeniu pokarmu z glutenem. Bywa jednak, że reakcja pojawia się dopiero po dwóch dniach. U dzieci uczulonych na gluten choroba objawia się: wymiotami, biegunką, wstrząsem anafilaktycznym, pokrzywką skórną, wodnistym katarem, skurczem oskrzeli, zmianami skórnymi w typie atopowego zapalenia skóry.
  • Objawy celiakii 
    W wypadku celiakii gluten niszczy kosmki jelitowe i upośledza wchłanianie cennych składników z jedzenia. To stopniowo osłabia cały organizm, dlatego objawy mogą się nasilać lub z czasem dochodzą nowe. Celiakia objawia się drażliwością, utratą łaknienia i przewlekłą biegunką z oddawaniem jasnych, brzydko pachnących kupek (jedna bardzo obfita) zawierających tłuszcz. U małych dzieci można też zauważyć zmniejszone napięcie mięśni (duży wzdęty brzuszek). Na śluzówkach jamy ustnej mogą pojawiać się owrzodzenia. Chory maluch ma mniejszą masę ciała, a później jest niższy od rówieśników. 
 

Tylko lekarz, po przeprowadzeniu odpowiednich badań diagnostycznych, może określić, czy dziecko ma celiakię, czy alergię na gluten. Bez porozumienia z pediatrą nie wprowadzaj bezglutenowej diety!

Zobacz też:
 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy