
Co będzie się działo, jeśli w szkole pojawi się koronawirus? GIS opracował wytyczne
W szkole pojawia się COVID
Na konferencji prasowej MEN, która odbyła się 28 sierpnia, minister Dariusz Piontkowski przedstawił rekomendacje dla powiatowych inspektorów sanitarnych w sytuacji, gdy na terenie szkoły wystąpi zakażenie koronawirusem. Możliwe są różne scenariusze podejmowanych działań. – „To są schematy, według których będą postępowali powiatowi inspektorzy sanitarni i za każdym razem będą badali aspekt kliniczny, epidemiologiczny oraz ten organizacyjny czy urbanistyczny” – mówił szef MEN. Oznacza to, że decyzja, którą podejmie sanepid, zależy nie tylko od liczby zakażonych (lub podejrzewanych o zakażenie) osób. Wpłynie również na nią powierzchnia szkoły, liczba uczniów, rodzaj szkoły (podstawowa czy średnia), liczba wejść do budynku czy stan wentylacji.Inspektor decyduje, że...
W przypadku wystąpienia na terenie szkoły zakażenia SARS-CoV-2, możliwych jest 5 schematów postępowania:- W szkole pojawia się jeden przypadek zakażenia COVID – osoba zakażona i osoby z kontaktu (może to być np. cała klasa) zostają objęte kwarantanną. Uczniowie w kwarantannie przechodzą na tryb zdalny. Nauczyciel, który zostanie poddany kwarantannie może po uzgodnieniu z dyrekcją również nauczać zdalnie.
- Jeśli w szkole pojawia się kilka przypadków zakażenia w klasach na tym samym piętrze – w kwarantannie oprócz zakażonych powinny znaleźć się wszystkie klasy z piętra oraz inne, które miały z nimi styczność. Zalecany jest hybrydowy tryb nauczania, czyli klasy w kwarantannie (uczniowie i nauczyciele) pracują zdalnie, a pozostała część szkoły może uczyć się stacjonarnie.
- Gdy zakażony COVID jest jeden nauczyciel, który uczył w kilku klasach – oprócz niego do kwarantanny są kierowane osoby, które miały z nim kontakt. Nauczyciel może uczyć zdalnie. Możliwe jest również przejście uczniów na nauczanie hybrydowe.
- Jeśli zakażenie (lub podejrzenie zakażenia) pojawia się wśród uczniów kilku klas i/lub nauczycieli kilku klas – na tryb nauki zdalnej może przejść cała szkoła.
- Gdy zakażony jest jeden nauczyciel, który miał kontakt z innymi nauczycielami placówki – cała szkoła przechodzi w tryb zdalny.
O czym warto pamiętać?
W wytycznych przygotowanych przez MEN wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym czytamy, że „do szkół mogą uczęszczać uczniowie bez objawów chorób sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji”. Zakażenie koronawirusem u ucznia (lub nauczyciela) może sugerować według wytycznych wystąpienie co najmniej jednego z poniższych objawów, jeśli wcześniej doszło do kontaktu z osobą zakażoną COVID:- kaszel
- gorączka
- duszność
- utrata węchu o nagłym początku
- utrata lub zaburzenia smaku o nagłym początku.
Jeżeli nauczyciel zauważy u ucznia objawy wskazujące na infekcję dróg oddechowych, zgodnie z zaleceniami powinien go odizolować i niezwłocznie powiadomić rodziców. Obyśmy nie musieli takich sytuacji doświadczać.
Zobacz także:
- MEN podało 10 obowiązkowych zasad dla dzieci
- Powrót do szkół – co robić, aby dzieci były w nich bezpieczne
- Szkoły już odwołują zajęcia