Co się dzieje w 12. tygodniu ciąży? [WIDEO]

Kończą się ciążowe dolegliwości – mdłości i senność zamieniają się w przypływ energii. Dziecko ma rozdzielone paluszki u rąk i nóg, zaczyna też wykonywać pierwsze ruchy! Zobacz, co jeszcze oznacza dla ciebie i dziecka 12. tydzień ciąży.

Zobacz inne z serii: Kalendarz tygodni ciąży (40)

Powoli kończy się pierwszy trymestr ciąży. Mdłości, senność i ogólne zmęczenie zaczynają przechodzić do historii, a wiele mam mówi, że właśnie w 12 tygodniu ciąży nabrały wręcz niezwykłej energii do działania. 

Jak rozwija się ciąża?

W 12. tygodniu ciąży warto postawić  na aktywność fizyczną – regularne ćwiczenia w ciąży wzmacniają mięśnie i poprawiają wytrzymałość całego organizmu, przygotowując ciało do wysiłku porodowego. Dowiedziono też, że kobietom silnym fizycznie łatwiej jest po porodzie odzyskać dawną figurę. 
W 12 tygodniu ciąży możliwe też, że zaczną cię cisnąć w pasie ubrania – tak, to już ten czas, gdy brzuszek rośnie! 

Zobacz też: Piękne sukienki ciążowe – zainspiruj się! 
 

Waga i rozwój dziecka

W 12. tygodniu ciąży maluszek rośnie w niesłychanym tempie – w ostatnich 3 tygodniach podwoił swoje rozmiary! W tej chwili jest wielkości śliwki, a twoja macica – grejpfruta. Twoje dziecko wykonuje też już pierwsze ruchy całym ciałem, ale oczywiście, są one wciąż dla ciebie (do mniej więcej 5 miesiąca ciąży) niewyczuwalne. 
 

Jakie zrobić badania?

W 12. tygodniu ciąży powinnaś być już po pierwszym badaniu USG, podczas którego lekarz może wykluczyć ewentualne wady genetyczne płodu. 

O tym pamiętaj!

W ciąży jesteś bardziej podatna na infekcje intymne. Aby ich uniknąć:
  • noś bawełnianą bieliznę
  • do mycia używaj specjalnych płynów do higieny intymnej a nie zwykłego mydła
  • zażywaj prysznica a nie kąpieli w wannie


Zobacz też: 4. miesiąc ciąży – zobacz, jak rozwija się dziecko i co czuje mama 

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy