Co się dzieje w 39. tygodniu ciąży? [WIDEO]

To kiedy rodzisz? To pytanie może zacząć być dla Ciebie tym najbardziej znienawidzonym w 39. tygodniu ciąży. Końcówka ciąży to najczęściej czekanie, niewygoda i czasem nawet bolesne dolegliwości. Co słychać u malucha w brzuchu? Czy też się już nie może doczekać spotkania z mamą?

Zobacz inne z serii: Kalendarz tygodni ciąży (40)

Jak rozwija się ciąża?

W 39. tygodniu ciąży pytania o to kiedy rodzisz zaczynają Cię już mocno denerwować. Sama nie możesz się już doczekać, kiedy to nastąpi, zwłaszcza, że końcówka zaczyna być bolesna. Są kobiety, które bojąc się porodu, nie chcą, żeby to było „już”, ale żadna nie przepada za bólami pleców i coraz silniejszymi skurczami przepowiadającymi. Skurcze Braxtona-Hicksa to znak, że macica przygotowuje się do porodu. Mogą być bolesne, pojawiają się najczęściej pośrodku brzucha i w pachwinach. Póki nie są regularne i dają się czymś uśmierzyć – to tylko ćwiczenia.

Przy bólach pleców i kręgosłupa czasami pojawia się też rwa kulszowa.

Tu może pomóc:

  • lekkie ogrzewanie okolic krzyża,
  • siadanie na piłce rehabilitacyjnej
  • albo delikatny masaż.

W ostateczności lekarz może przepisać środki przeciwbólowe. Na szczęście nie każda ciężarna doświadcza takich problemów.

Oprócz tego może Ci też przeszkadzać puchnięcie stóp i rąk, dlatego najlepiej popijać wodę, zrezygnować zupełnie z soli i jak najczęściej unosić nogi do góry.

Uwaga na galeretowatą wydzielinę, którą możesz zauważyć na bieliźnie lub w toalecie, może być biała lub przezroczysta z krwią. To tzw. czop śluzowy – chroni dziecko przed zakażeniem. Jeśli już odszedł to jeden z pierwszych objawów porodu. Jeżeli nic więcej się nie będzie działo w ciągu 24 godzin pokaż się swojemu lekarzowi, który podejmie decyzję co dalej.

Waga i rozwój dziecka

W 39. tygodniu ciąży dziecko jest już wielkości sporej dyni. Ma ok. 3,2 – 3,8 kg. Ma też już okrąglutką buzię i dłuuuugie paznokietki. Na tym etapie zmysły dziecka – dotyk i smak są już bardzo czułe. Maluch reaguje na światło i słyszy Twój głos. Bardzo go lubi. Później rozpozna go wśród wielu innych. Podobnie jak zapach.

Zobacz też: Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

Zdrowie - ważne badania

Obserwuj teraz to jak rusza się maluch w Twoim brzuchu – gdyby nagle straciły regularność lub zanikły, natychmiast powiadom lekarza. Na badania lekarskie będziesz się zaraz zgłaszać co 2-3 dni, a nawet codziennie. Po 41. tygodniu ciąży dostaniesz skierowanie do szpitala.

Obowiązkowe badania w tym czasie:


Zobacz też: 14 sposobów a ból pleców w ciąży

Rada na 39. tydzień ciąży

Torba do szpitala już dawno powinna być spakowana i czekać w przedpokoju. Zapakuj do niej małe bawełniane rękawiczki lub skarpetki, by maluch nie podrapał się długimi paznokietkami. Maskotka dla dziecka raczej nie będzie najpotrzebniejszym gadżetem.

Zobacz też:

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Upał w ciąży

Dieta przyszłej mamy