chory chłopczyk zbliżył się do konia
fot. screen/youtube.com

4-latek podszedł zbyt blisko konia. Mama chłopca nagrała poruszający filmik!

Zazwyczaj ostrzegamy przed zbyt pochopnym zbliżaniem się do zwierząt, których nie znamy. Najlepiej stosować zasadę ograniczonego zaufania, ale uczyć dzieci prawidłowych zachowań i nie straszyć przed kontaktem. Ten przypadek jest jednak zupełnie inny. To trzeba po prostu zobaczyć!
Weronika Zagojska
chory chłopczyk zbliżył się do konia
fot. screen/youtube.com
Czteroletni chłopczyk, Erez, który cierpi na Zespół Williamsa - genetyczną chorobę, która prowadzi do upośledzenia, wad serca i opóźnionego wzrostu zbliżył się do młodego i niewytrenowanego konia. Jego matka od 15 lat pracuje z końmi i pewnego razu postanowiła zachęcić synka, by nawiązał więź z tym zwierzęciem. To, co nagrała jest niesamowite! 
 
Filmik pokazuje jak chłopiec sam inicjuje kontakt z koniem i jak koń odpowiada na ciekawość dziecka z pewnym niepokojem i dystansem, ale chwilę później oswaja się z szybkością i naturalnym ruchem chłopca. Dziecko wydaje się podekscytowane spotkaniem, zwierzę pozwala mu się przytulić. Koń podchodzi konkretnie do chłopca, nawet pomimo, że stoi obok jego mama, w ogóle się nią nie interesuje.

To wideo jest niesamowite i wyjątkowe! Gdy chłopiec dotyka nogi konia i jest bardzo blisko, koń nie śmie się poruszyć i zmienić swojej pozycji, by nie zrobić krzywdy czterolatkowi. 

Mama chłopca dotąd nie może uwierzyć, że te konie mają taką inteligencję emocjonalną i że wyczuwają „specjalne dzieci”. 
Jej synek cierpi na Zespół Williamsa i jest jednym ze 150 pacjentów z tym rzadkim zaburzeniem w Izraelu. Zaburzenie to powoduje, że pacjenci mają problem z prawidłowym kontaktem z innymi ludźmi.

Jak bezpiecznie podchodzić do koni?

Warto jednak pamiętać, że koń to duże zwierzę i różnie może reagować. Zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci.
Najczęściej:
  • nie wolno podchodzić do konia z tyłu bez wcześniejszego zwrócenia uwagi zwierzęcia głosem;
  • małe dziecko powinno być zawsze przy zwierzęciu z opiekunem zwierzęcia, a zwłaszcza przy pierwszym spotkaniu;
  • prowadząc konia należy iść z jego lewej strony, trzymając przy pysku za wodze;
  • konie dość szybko się denerwują głośnymi lub zbyt szybkimi zjawiskami czy ruchem, łatwo je spłoszyć, nie należy wykonywać gwałtownych ruchów.
Redakcja poleca: Farma: Z wizytą w minizoo
Odwiedzamy minizoo i pokazujemy jakie fajne miejsca istnieją w Polsce. Może wy też skusicie się na odwiedziny w takim miejscu. Obejrzyjcie nasz film i dowiedzcie się więcej o minizoo.

Zespół Williamsa - wada genetyczna

Co to jest Zespół Williamsa? Na osoby z syndromem Williamsa mówi się dzieci elfów lub dzieci elfy. Mają charakterystyczne rysy twarzy i uszy.  Wady te powstają w wyniku mutacji w obrębie chromosomu 7. Zespół opisał w 1961 roku nowozelandzki kardiolog J. C. P. Williams. Częstotliwość występowania wady to: 1/10 000-1/20 000 urodzeń. Zdarza się zarówno u chłopców, jak i dziewczynek.

Czy twoje dziecko miało już kontakt z końmi? Pozwalasz podchodzić tak blisko?
Czy Twój maluch lubi zwierzęta?


Zobacz także; Źródło: youtube.com
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy