GRY
 
 

Jak dziecko w brzuchu reaguje na szczekanie psa lub zgrzyt tramwaju i co z tego zapamięta?

Mogłoby się wydawać, że w brzuchu mamy panuje błoga cisza. No bo gdzie, jeśli nie tam? Nic z tego! Zobacz, jakich dźwięków słucha dziecko przed narodzinami.

ciąża, kobieta w ciąży, para, mężczyzna, para w ciąży
fot. WONG SZE FEI - Fotolia.com
W brzuchu mamy jest tak samo głośno jak w typowym mieszkaniu (50 - 60 decybeli) i to pod warunkiem, że akurat nic nie mówisz i nie włączasz miksera. Czy to źle? Absolutnie nie! Dzięki docierającym do brzucha dźwiękom twój malec może się rozwijać i zbierać różnorodne doświadczenia.
 

Jakie dźwięki docierają do dziecka w brzuchu?

Do maluszka najszybciej i najwyraźniej docierają dźwięki z ciała mamy: bicie serca, szum krwi przepływającej przez żyły, odgłosy z żołądka i jelit itd. Maluch odbiera je za pomocą słuchu i... przez skórę, bo płyn owodniowy przewodzi fale dźwiękowe, które są odbierane przez odpowiednie receptory na skórze. Z czasem malec słyszy zaczyna słyszeć także stłumione i zniekształcone odgłosy spoza brzucha. Najlepiej oczywiście słyszy głos mamy, ale także inne dźwięki, np. szczekanie psa, muzykę, itd.

Czytaj też: Jakie kołysanki można śpiewać dziecku?
 
Redakcja poleca: USG w ciąży
Po co są badania USG w ciąży i jak często je robić? Zobacz film i dowiedz się więcej.

W jaki sposób dziecko w brzuchu reaguje na dźwięki?

Dziecko w brzuchu nie tylko słyszy, ale i reaguje - rusza się, mruga, robi miny. Gdy się czegoś przestraszy, jego serduszko przyśpiesza, a klatka piersiowa zaczyna poruszać się szybciej. Niektóre z tych reakcji na pewno poczujesz: przyszłe matki z różnych stron świata zgodnie twierdzą, że ich dzieci kilka sekund po gwałtownym dźwięku zmieniają pozycję, częściej ruszają się przy głośnej muzyce, a nawet poruszają się w jej rytm (np. w rytm uderzeń bębnów). Nagłe, bardzo głośne dźwięki mogą je wystraszyć. 

Polecamy: Przyczyny niedosłuchu u dzieci
 

Jak dziecko w brzuchu reaguje na hałas? 

Choć maluszki już przed narodzinami boją się hałasu i lepiej je przed nim chronić, nie martw się, jeśli pod twoim oknem jeżdżą tramwaje albo masz psa, który lubi szczekać. Do powtarzających się dźwięków szybko się przyzwyczajają. Zbadano kiedyś noworodki mieszkające przy lotnisku. Na tych, których mamy mieszkały tam od dawna (wprowadziły się nie później niż  w pierwszej połowie ciąży), ryk silników nie robił żadnego wrażenia.  

Czytaj też: Jesz obiad, a co w tym czasie czuje twoje dziecko?
 

Ocena (2 oceny)

3.5
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta przyszłej mamy

Cesarskie cięcie