objawy autyzmu
fot. Fotolia

Objawy autyzmu u dzieci

Objawy autyzmu ujawniają się na bardzo wczesnym etapie życia dziecka. Ale często nawet lekarze niekiedy mają problem z rozpoznaniem tego zaburzenia. Dlatego tak ważna jest czujność rodziców.
Małgorzata Wódz
objawy autyzmu
fot. Fotolia
Na świecie rośnie liczba osób z autyzmem. Na szczęście nie jest to skutek epidemii, tylko lepszego diagnozowania tego zaburzenia. Niestety, pierwsze objawy autyzmu u dzieci łatwo przegapić lub zbagatelizować, zrzucając winę na indywidualne tempo rozwoju dziecka. Martwisz się, że maluch jeszcze nie mówi? Ktoś ci mówi, że ma jeszcze na to czas? Być może to prawda. Warto jednak być czujnym, żeby dziecko, które tego rzeczywiście potrzebuje, w porę otrzymało specjalistyczną pomoc. Sprawdź, jak nie przegapić autyzmu.

Spis treści: 
 1. Co to jest autyzm?
 2. Skąd to się bierze?
 3. Pierwsze objawy autyzmu
 4. Dziecko autystyczne - objawy
 5. Gdzie szukać pomocy przy podejrzeniu autyzmu?
 6. Test na autyzm u dzieci

Co to jest autyzm?

Autyzm to zaburzenie w rozwoju mózgu, które ujawnia się już przed 3. rokiem życia dziecka. Ponieważ może mieć dość różnorodny charakter, często używa się określenia – zaburzenia ze spektrum autyzmu (należy do nich również zespół Aspergera). Choć o autyzmie jest dość głośno i wielu rodziców się go obawia, nie jest to – na szczęście – częste zaburzenie. 
Redakcja poleca: Szczepić dziecko, czy nie szczepić? - radzi pediatra
Jakie korzyści niosą za sobą szczepienia dzieci, a jakie mogą przynieść zagrożenia? Zobacz wypowiedź lekarza pediatry o tym, czy warto szczepić nasze dzieci, czy nie.

Skąd to się bierze?

Przyczyny autyzmu nie są do końca znane. Mówi się, że za zaburzenie odpowiada połączony wpływ genów i środowiska. Jedno jest pewne, autyzmu nie powodują szczepionki. Słynna teoria Andrew Wakefielda została obalona. Przypomnijmy – jej autor dowodził, że autyzm powoduje podanie dziecku szczepionki MMR (przeciwko odrze, śwince i różyczce). Wakefieldowi udowodniono, że fałszował wyniki badań, które miały potwierdzić jego tezę. Od niedawna mówi się również o tym, że przyczyną autyzmu może być niedobór witaminy D u jego mamy podczas ciąży. 

Pierwsze objawy autyzmu

Pierwsze objawy autyzmu ujawniają się już między 18. a 24. miesiącem życia, czyli objawy autyzmu możemy dostrzec już u 1,5 rocznego dziecka. Wczesne objawy autyzmu można zaobserwować jednak dużo wcześniej. Zmiany w mózgach dzieci dotkniętych autyzmem widać już na etapie życia płodowego – wynika z badań na uniwersytecie w San Diego. Co też wyraźnie świadczy o tym, że zaburzenie to nie może mieć związku ze szczepieniami. Objawy, które pojawiają się u kilkunastomiesięcznych dzieci, mogą mieć różne nasilenie. Dziecko nim dotknięte może:
 • sprawiać wrażenie, jakby nie słyszało, co się do niego mówi,
 • może mieć problemy z mówieniem (nie gaworzy, nie mówi, mimo że skończyło 16 miesięcy),
 • unikać kontaktów społecznych,
 • obawiać się zmian i nowych sytuacji,
 • powtarzać niektóre zachowania, może chodzić na palcach, kołysać się.

Dziecko autystyczne - objawy 

Jak rozpoznać autyzm u dzieci, jakie są jego objawy? Rodzic może podejrzewać, że dziecko ma zaburzenia rozwoju ze spektrum autyzmu, jeśli malec:
 • unika kontaktu wzrokowego (nie patrzy w oczy),
 • wołany, nie reaguje na swoje imię,
 • nie interesuje się przedmiotami w swoim otoczeniu,
 • nie podejmuje zabaw dźwiękonaśladowczych, np. w powtarzanie odgłosów zwierzątek,
 • nie bawi się w zabawy na niby, np. w karmienie lali, jeżdżenie autkiem.
Uwagę rodzica powinno również zwrócić cofnięcie się dziecka w rozwoju, czyli utracenie zdobytych wcześniej umiejętności – np. dziecko przestaje mówić, choć już próbowało to robić, przestaje reagować uśmiechem na uśmiech.

Gdzie szukać pomocy przy podejrzeniu autyzmu?

Wczesna diagnoza autyzmu daje dziecku szansę na lepszy rozwój, a w niektórych przypadkach – na całkowite pokonanie utrudniających życie objawów. Jeśli cokolwiek niepokoi cię w rozwoju dziecka, powiedz o tym pediatrze lub idź z maluchem do poradni psychologicznej. Dzieci za autyzmem poddawane są terapii behawioralnej i treningowi umiejętności społecznych, ale fachowe wsparcie potrzebne jest również rodzicom autystycznego dziecka. Informacje na temat specjalistycznej pomocy możesz uzyskać w Krajowym Towarzystwie Autyzmu (ma oddziały w wielu miastach), Fundacji Synapsis w Warszawie. I pamiętaj – z autyzmem można wygrać. Im wcześniej zaczniesz terapię, tym lepiej.

Test na autyzm u dzieci

Badanie dziecka z autyzmem polega przede wszystkim na konsultacji u psychologa lub psychiatry oraz neurologiem. Początkiem etapu diagnostycznego jest wywiad z rodzicami – opowiadają oni o przebiegu ciąży, rozwoju dziecka oraz zachowaniach, które ich niepokoją. By ocenić ryzyko wystąpienia autyzmu, korzysta się również z testów psychologicznych, badań neurologicznych, ankiet (rozwiązuje je dziecko oraz rodzice), badań słuchu i wzroku. Dodatkowo ważna jest obserwacja dziecka, a także np. opinie nauczycieli i inne źródła.

Istotna jest również diagnoza genetyczna, którą można wykonać. Warto wspomnieć o tym, że podłoże genetyczne można potwierdzić nawet u 25-35 % dzieci autystycznych. Często wykonanie jednego badania genetycznego w kierunku autyzmu może dać ostateczną diagnozę. Takie badania zazwyczaj są w formie różnych pakietów, lecz ich koszt to kilka tysięcy złotych.

Testy na autyzm u dzieci można znaleźć również w internecie, wtedy maluch wykonuje je w formie online. Pamiętaj jednak, że nie są to testy diagnostyczne! Mają one za zadanie jedynie wstępnie ocenić rozwój dziecka i przybliżyć ewentualne nieprawidłowości.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy