GRY
 
 

Co to jest badanie AMH?

Kiedy zaczynasz przygotowania do ciąży lub długo starasz się o dziecko, lekarz może zalecić badanie AMH. Sprawdź, na czym polega to badanie hormonalne i jaki wynik oznacza płodność.

Joanna Karwat
Konsultacja: lek. med. Robert Gizler
kobieta u lekarza, badanie, płodność, badanie AMH
fot. Fotolia
Badanie AMH wykonują kobiety starające się o ciążę. AMH to hormon produkowany przez komórki otaczające jajeczka, które znajdują się w pęcherzykach w jajniku. Badanie poziomu hormonu AMH (Anti-Müllerian Hormone) pozwala ocenić stan rezerwy jajnikowej kobiety i tym samym ocenić jej płodność.
Badanie AMH polega na pobraniu krwi (nie trzeba być na czczo) i można je wykonać w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego. Na poziom tego hormonu we krwi nie ma wpływu ani terapia hormonalna ani antykoncepcja. Poziom AMH utrzymuje się na stałym poziomie przez cały cykl miesiączkowy.

Badanie AMH - wynik 

Stężenie hormonu AMH pomaga określić, ile komórek jajowych jest w jajnikach.
 • Norma  AMH dla kobiet jest zależna od wieku, ale dla uproszczenia można przyjąć, że wartość powinna wynosić powyżej 1,4 ng/ml.                                                                                         
  W opisie wyniku badania znajdują się następujące zakresy:
  20-24 lata  1,22-11,70 ng/ml
  25-29 lat   0,89-9,85 ng/ml
  30-34 lata   0,58-8,13 ng/ml
  35-39 lat   0,15-7,49 ng/ml
  40-44 lata   0,03-5,47 ng/ml
  45-50 lat   0,01-2,71 ng/ml
  kobiety z PCOS 1,86-18,90 ng/ml
   
 • Jeśli AMH jest niskie, to liczba jajeczek jest niewielka, to oznacza, że trzeba jak najszybciej podjąć leczenie niepłodności. Wszystkie wyniki AMH poniżej (a zwłaszcza poniżej 0,5) świadczyć mogą o postępującym ograniczeniu płodności. Bardzo niski poziom hormonu AMH jest wskazaniem do zapłodnienia in vitro.
 • Podwyższony poziom AMH (powyżej 6) może iść w parze z zespołem policystycznych jajników.
Każda kobieta rodzi się z określoną liczną komórek jajowych zwanych rezerwą jajnikową. Średnio jest to 1,4 mln komórek w każdym jajniku. Niestety, z kolejnymi cyklami rezerwy maleją – po 30. roku życia płodność zaczyna spadać. By mieć pewność, jakimi rezerwami dysponuje kobieta, kieruje się ją właśnie na badanie AMH.

Przeczytaj także:

 
Redakcja poleca: Ustawa o in vitro przyjęta, ale czy uzyska podpis prezydenta? - film
Na ustawę o leczeniu niepłodności czekało wiele polskich par. Określa ona między innymi zasady zapładniania in vitro oraz to, kto może z niego skorzystać. Sejm regulację przyjął, ale nie wiadomo, czy na pewno wejdzie ona w życie. O zapłodnieniu pozaustrojowym rozmawiamy z ginekologiem.
Doładuj
Przeładuj