TSH, badanie TSH, tarczyca, badanie tarczycy, niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, nroma TSH
fot. Fotolia

Co to jest badanie TSH?

Badanie TSH pomaga określić funkcjonowanie tarczycy. Próbkę pobiera się z krwi. Wynik może wskazywać na niedoczynność lub nadczynność tarczycy. W obu przypadkach zajście w ciążę bywa trudniejsze. Dlatego przed ciążą warto zrobić badanie hormonów tarczycy.
Joanna Karwat
TSH, badanie TSH, tarczyca, badanie tarczycy, niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, nroma TSH
fot. Fotolia
Badanie TSH to proste badanie krwi, które pomaga ustalić, czy tarczyca pracuje prawidłowo. Próbkę do badania pobiera się na czczo.

TSH czyli tyreotropina, to hormon wytwarzany przez przedni płat przysadki mózgowej, jednak jego poziom jest wskaźnikiem tego, jak funkcjonuje tarczyca. Od poziomu TSH zależy wydzielanie hormonów tarczycy (trójjodotryniny – T3 i tyroksyny – T4). Dlatego gdy w badaniu krwi poziom TSH jest nieprawidłowy, dodatkowo zleca się badanie wolnych hormonów tarczycy (fT3 i fT4).

Norma TSH

Prawidłowe wartości poziomu TSH u dorosłej osoby wahają się w zakresie od 0,4 do 4,0 mlU/l .
Jeśli starasz się o dziecko, poziom TSH nie powinien przekraczać 2,5 mlU/l.
Zaburzenia poziomu TSH u mężczyzny mogą negatywnie wpłynąć na proces spermatogenezy (produkcji nasienia). U kobiety wahania poziomu TSH często powodują nieregularne miesiączki, cykle bezowulacyjne.
Redakcja poleca: Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]
Najłatwiej zajść w ciążę w czasie dni płodnych, ale współżycie w innych dniach cyklu miesiączkowego także może skutkować zapłodnieniem. Lekarze potwierdzają, że czasem można zajść w ciążę tuż po okresie. O ile jednak poznasz dokładny dzień owulacji, łatwo obliczysz, kiedy nie możesz zajść w ciążę.

Wysokie TSH

Wysokie TSH jest zwykle charakterystyczne dla niedoczynności tarczycy. Lekarz zaleci badanie innych hormonów związanych z pracą tarczycy (fT3, fT4, przeciwciała anty-TPO), konieczne też będzie wykonanie USG tarczycy, by ustalić, czy tarczyca ma prawidłowy rozmiar, kształt i strukturę. Przyczyną niedoczynności tarczycy może być, np. choroba Hashimoto – przewlekłe zapalenie tarczycy, niedobór jodu. Typowe objawy niedoczynności tarczycy to: nadmierna senność, częste zaparcia, zmęczenie, stałe odczuwanie zimna, problemy z koncentracją, zaburzenia miesiączkowania, łamliwość i wypadanie włosów, zatrzymanie wody w organizmie (obrzęki).

Przeczytaj: Jak choroba Hashimoto wpływa na płodność

Niskie TSH

Obniżony poziom TSH zwykle świadczy o nadczynności tarczycy. Jej przyczyną mogą być guzki, zapalenie tarczycy. Nadczynność tarczycy zwana jest często hipertyreozą (ang. hyperthyreosis lub hyperthyroidism). Może przyjmować postać jawną (występują charakterystyczne objawy) jak i utajoną, gdzie nadmiar hormonów tarczycy jest na tyle niewielki, że nie rozwija się postać kliniczna choroby. Objawy nadczynności tarczyc to: uczucie gorąca, nadpobudliwość, spadek masy ciała, drżenie rąk, kołatanie serca, biegunki.

Przeczytaj także:

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy