Mama i małego dziecko bawi się
fot. Fotolia

Co to jest bon żłobkowy? Sprawdź, czy ci przysługuje?

Od 1 września 2017 roku rodzice dzieci w wieku żłobkowym z Warszawy otrzymają 400 zł na dziecko. Pieniądze mogą wykorzystać jako dopłatę do prywatnego żłobka lub opiekunki. Warunkiem jest rezygnacja i nieubieganie się o miejsce w publicznej placówce.
Aneta Grinberg
Mama i małego dziecko bawi się
fot. Fotolia
Warszawski bon żłobkowy jest kolejnym krokiem (po 500+) w polityce prorodzinnej w kraju. Tyle, że dotyczy tylko rodziców najmłodszych warszawiaków.
Zdaniem pomysłodawców taki bon pozwoli na stworzenie dzieciom opieki dostosowanej do ich indywidualnych potrzeb. To rodzic będzie decydował, na jaką formę przeznaczy bon – na prywatny żłobek, klub malucha czy dziennego opiekuna. Warszawski bon żłobkowy będzie wynosił 400 zł miesięcznie na dziecko w wieku od rozpoczęcia 13 miesiąca do ukończenia 3 roku życia.

Komu przysługuje bon żłobkowy?

– Mam nadzieję, że bon żłobkowy wzmocni poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, a co za tym idzie, wpłynie na decyzję o posiadaniu dzieci. Chcę w ten sposób też pomoc rodzicom w ich szybkim powrocie na rynek pracy – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

To finansowe wsparcie będą mogli otrzymać rodzice, którzy:
  • pracują, mieszkają w Warszawie, płacą tu podatki,
  • nie są na urlopie wychowawczym,
  • spełniają kryterium dochodowe: 1922 zł netto na jednego członka rodziny
  • mają dziecko przyjęte lub oczekujące na miejsce w publicznym żłobku.
Otrzymując ten bon rodzice, równocześnie muszą rezygnować z miejsca lub z ubiegania się o miejsce w żłobku publicznym lub dofinansowanym przez miasto.
Redakcja poleca: Czy uważasz, że łatwo jest zapisać dziecko do żłobka i przedszkola? [SONDA ULICZNA]
Zapytałyśmy przechodniów, czy uważają, że łatwo jest zapisać dziecko do żłobka lub przedszkola. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!

Ile osób skorzysta z nowego programu?

Według szacunków urzędu miasta w przyszłym roku z tej formy wsparcia może skorzystać ponad 4,5 tys. Na ten cel warszawski ratusz przeznaczy w 2017 r. ponad 7 mln zł. Czy kolejne samorządy pójdą w ślady Warszawy?

A jak wam się podoba pomysł drodzy rodzice?
Mamy chciałybyście takiego wsparcia od swojego samorządu? Czy wolicie innego rozwiązania, podajcie jakie?

Źródło: www.um.warszawa.pl

Polecamy:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy